Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Vím, že tady píšu samé kraviny (slušně řečeno), ale nevíte náhodou někdo, proč Didot rozdělil 1 m na 2660 dílů aby mu tak vznikl 1 b? Přece ho to nenapadlo jen tak...
Když jsem včera v 16 hodin přišla domů, šla jsem okamžitě spát. V noci jsem se probudila a neuměla jsem usnout. Pořád jsem přemýšlela nad tím, jak se mám dobře.
Zdravíčko. Mám problém (ostatně kdo ho nemá). Potřebovala bych zjistit počet znaků v mé závěrečné práci psané v LaTeXu. Na internetu jsem nic nenašla - asi blbě hledám. Mohl byste mi někdo pomoci? Díky za každou radu, Martina.
Dnes jsem si popovídala s naším panem učitelem. Moje práce ještě neurčitého názvu se bude zabývat typografickými pravidly, rozdíly mezi WYSIWYG editory - TeXem/LaTeXem a zřejmě nějakým úvodem do LaTeXu. A ve čtvrťáku si asi vytvořím své vlastní písmo a budu pokračovat s přiblížením LaTeXu. Co vy na to?
Po dlouhém a hlubokém mozkovém hloubání a dloubání jsem se rozhodla poradit se s Vámi o mé práci. Jelikož jsem asi dvouletou příznivkyní Linuxu, rozhodla jsem se o něm napsat ročníkovou a posléze maturitní práci. Nad tématem jsem neváhala, zato nad obsahem a nad tím, jak vysoko mám nasadit laťku váhám dlouho. Nevím, zda-li mám práci napsat pro absolutního začátečníka, který si koupil počítač a chtěl by si nainstalovat Linux i když toho o počítačích moc neví, nebo ji mám napsat pro uživatele, který nějakou tu zkušenost s počítačem má a Windows chce vyměnit.
Profil pana Jana Jilka mě donutil k tomu, abych mu oponovala. Mám sice hodně práce do školy, ale musím se trošku vyvztekat. Dělám to strašně ráda. A nejraději se vztekám kvůli blbostem. Docela se divím mému okolí, že to se mnou vydrží.
Tak tedy....že tu nechodí mladé holky? Koukněte se kolem pánové... tak třeba Anička, Anežka, já (omlouvám se těm dámám, na které jsem zapoměla). To vám nestačíme? Jistě, není nás tady mnoho a tak se tedy nabízí otázka jak to? Ono to bude možná tím, že se raději zajímáme o hezké oblečení, šminky, botičky, doplňky atd. a o nějakém Linuxu nemáme ani páru. Linux? Co to je? Takže pánové vzhůru do kampaně “Linux nejen pro muže”. A začněte třeba u svých lepších poloviček (já osobně jsem se k Linuxu taky takto dostala). Vytáhněte na ně Beryla nebo Compiz, pak SuperTuxe a myslím, že prvotní úspěch je zaručen.