Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
\setcounter{page}
, tak se k potřebným informacím dostane úplně stejně (a snadno), jako v případě OpenOffice, nebo Wordu.
Jednodušší pro toho, kdo to ví. Pokud to někdo neví, je na tom v LaTeXu, Wordu, nebo OpenOffice.org úplně stejně - musí si to najítje to ovšem drobný rozdíl - u LaTeXu když něco nevíš, obrátíš se hned do (přehledné) dokumentace a za pár minut máš hotovo, zatímco o Wordu nebo Writeru si prvně hodinu říkáš, žes' to přece tady někde v menu viděl a že to musí nějak jednoduše jít, načež po hodine marného bádání už dost často ani nemáš energii se do té dokumentace dívat, a když ano, tak ji stejně nechápeš (sice se po další půlhodině dobereš k výsledku, ale logiku tvůrců aplikace nechápeš pořád
o úpravě závěrečných prací. Děti to jsou šikovné, avšak já měla problémy s Wordem. Díky tomu jsem se totálně znemožnila. Nastavení stránkování bylo pro mě totální peklo. Pořád to nechtělo začít stránkovat až od páté stránky.A důvod toho, proč první čtyři strany závěrečné práce nečíslovat? Buď k práci patří, pak je jen logické, že budou očíslovány, anebo nepatří, a pak v ní nemají co dělat. Ještě tak je možné nečíslovat první stránku (tj. titulní list), na což je většinou v těch programech určených pro kancelářskou práci extra funkce (první stránka jinak). Problémy jako ten výše zmíněný vznikají v případě, kdy se člověk pokouší dělat v kancelářském programu profesionální sazbu, z čehož pravidelně vychází jako výsledek "pseudoprofesionální pseudosazba". To, že se programy na psaní dopisů a "typoscriptů" zvrhly vybavením funkcí do nástrojů DTP, nemění nic na principu, že závěrečná práce je školní práce a nikoliv bibliofilie, a není tudíž sebemenší důvod, proč by měla "sázena" podle pravidel ideální knižní (či grafické) typografie. Umění typografie taky spočívá v tom, použít pro daný účel patřičné formy.
Tito lidé zapomněli, že latex je prostředek, nikoli cíl k psaní diplomky. Cílem diplomové práce opravdu není ukázat, že umím v latexu (pokud není téma diplomky latex), ale napsat práci na dané téma jakožto výsledky bádání v určité oblasti.Přesně tak. Cíl by se dal i specifikovat jako sepsání "rukopisu" (typoskriptu) obsahem tak kvalitního, že by eventuelně později stál za profesionální sazbu. Výmysly s formátováním a číslováním stran jako kdybyste vyráběli sazbu, která půjde rovnou do tiskárny (první 4 strany nečíslovat - opravdu by mě zajímalo, co na nich je... že by všechny "náležitosti" náročně vysázených knih?) vedou přesně k tomu výsledku, který popisujete (a nemusí to být jen v LaTeXu, ale leckdo věnuje spoustu času i formátování kravin ve Wordu a podobných). Mám jedno pravidlo, které se zpravidla osvědčuje: Pokud je něco s doporučeným nástrojem příliš komplikované vytvořit, je chyba v zadání.
...dozvědět se v čem psát závěrečnou práciV první řadě v čas, totiž včas.
Tiskni
Sdílej: