DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
\setcounter{page}
, tak se k potřebným informacím dostane úplně stejně (a snadno), jako v případě OpenOffice, nebo Wordu.
Jednodušší pro toho, kdo to ví. Pokud to někdo neví, je na tom v LaTeXu, Wordu, nebo OpenOffice.org úplně stejně - musí si to najítje to ovšem drobný rozdíl - u LaTeXu když něco nevíš, obrátíš se hned do (přehledné) dokumentace a za pár minut máš hotovo, zatímco o Wordu nebo Writeru si prvně hodinu říkáš, žes' to přece tady někde v menu viděl a že to musí nějak jednoduše jít, načež po hodine marného bádání už dost často ani nemáš energii se do té dokumentace dívat, a když ano, tak ji stejně nechápeš (sice se po další půlhodině dobereš k výsledku, ale logiku tvůrců aplikace nechápeš pořád
o úpravě závěrečných prací. Děti to jsou šikovné, avšak já měla problémy s Wordem. Díky tomu jsem se totálně znemožnila. Nastavení stránkování bylo pro mě totální peklo. Pořád to nechtělo začít stránkovat až od páté stránky.A důvod toho, proč první čtyři strany závěrečné práce nečíslovat? Buď k práci patří, pak je jen logické, že budou očíslovány, anebo nepatří, a pak v ní nemají co dělat. Ještě tak je možné nečíslovat první stránku (tj. titulní list), na což je většinou v těch programech určených pro kancelářskou práci extra funkce (první stránka jinak). Problémy jako ten výše zmíněný vznikají v případě, kdy se člověk pokouší dělat v kancelářském programu profesionální sazbu, z čehož pravidelně vychází jako výsledek "pseudoprofesionální pseudosazba". To, že se programy na psaní dopisů a "typoscriptů" zvrhly vybavením funkcí do nástrojů DTP, nemění nic na principu, že závěrečná práce je školní práce a nikoliv bibliofilie, a není tudíž sebemenší důvod, proč by měla "sázena" podle pravidel ideální knižní (či grafické) typografie. Umění typografie taky spočívá v tom, použít pro daný účel patřičné formy.
Tito lidé zapomněli, že latex je prostředek, nikoli cíl k psaní diplomky. Cílem diplomové práce opravdu není ukázat, že umím v latexu (pokud není téma diplomky latex), ale napsat práci na dané téma jakožto výsledky bádání v určité oblasti.Přesně tak. Cíl by se dal i specifikovat jako sepsání "rukopisu" (typoskriptu) obsahem tak kvalitního, že by eventuelně později stál za profesionální sazbu. Výmysly s formátováním a číslováním stran jako kdybyste vyráběli sazbu, která půjde rovnou do tiskárny (první 4 strany nečíslovat - opravdu by mě zajímalo, co na nich je... že by všechny "náležitosti" náročně vysázených knih?) vedou přesně k tomu výsledku, který popisujete (a nemusí to být jen v LaTeXu, ale leckdo věnuje spoustu času i formátování kravin ve Wordu a podobných). Mám jedno pravidlo, které se zpravidla osvědčuje: Pokud je něco s doporučeným nástrojem příliš komplikované vytvořit, je chyba v zadání.
...dozvědět se v čem psát závěrečnou práciV první řadě v čas, totiž včas.
Tiskni
Sdílej: