T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Když jsem včera v 16 hodin přišla domů, šla jsem okamžitě spát. V noci jsem se probudila a neuměla jsem usnout. Pořád jsem přemýšlela nad tím, jak se mám dobře.
Měla jsem takovou malou, hodinovou přednášku u prváčků, kteří zpracovávají závěrečnou práci, o úpravě závěrečných prací. Děti to jsou šikovné, avšak já měla problémy s Wordem. Díky tomu jsem se totálně znemožnila. Nastavení stránkování bylo pro mě totální peklo. Pořád to nechtělo začít stránkovat až od páté stránky. A ani to nešlo. Doporučila jsem jim počkat na pana zástupce, on to totiž umí líp než já, vlastně líp než kdokoli jiný.
A tak děkuji panu Donaldu E. Knuthovi a panu Lesliemu Lamportovi za vytvoření úžasného systému počítačové sazby. Také bych chtěla poděkovat Botanicusovi za to, že mě na toto "zcestí" již před rokem přivedl. Kubo, ani nevíš, jak se mám díky tobě dobře.
Ps. Studenti byli šokováni logem LaTeXu a chtěli vědět, jak jsem to udělala. Tahle ta otázka mě asi potěšila nejvíc.
Tiskni
Sdílej:
\setcounter{page}
, tak se k potřebným informacím dostane úplně stejně (a snadno), jako v případě OpenOffice, nebo Wordu.
Jednodušší pro toho, kdo to ví. Pokud to někdo neví, je na tom v LaTeXu, Wordu, nebo OpenOffice.org úplně stejně - musí si to najítje to ovšem drobný rozdíl - u LaTeXu když něco nevíš, obrátíš se hned do (přehledné) dokumentace a za pár minut máš hotovo, zatímco o Wordu nebo Writeru si prvně hodinu říkáš, žes' to přece tady někde v menu viděl a že to musí nějak jednoduše jít, načež po hodine marného bádání už dost často ani nemáš energii se do té dokumentace dívat, a když ano, tak ji stejně nechápeš (sice se po další půlhodině dobereš k výsledku, ale logiku tvůrců aplikace nechápeš pořád
o úpravě závěrečných prací. Děti to jsou šikovné, avšak já měla problémy s Wordem. Díky tomu jsem se totálně znemožnila. Nastavení stránkování bylo pro mě totální peklo. Pořád to nechtělo začít stránkovat až od páté stránky.A důvod toho, proč první čtyři strany závěrečné práce nečíslovat? Buď k práci patří, pak je jen logické, že budou očíslovány, anebo nepatří, a pak v ní nemají co dělat. Ještě tak je možné nečíslovat první stránku (tj. titulní list), na což je většinou v těch programech určených pro kancelářskou práci extra funkce (první stránka jinak). Problémy jako ten výše zmíněný vznikají v případě, kdy se člověk pokouší dělat v kancelářském programu profesionální sazbu, z čehož pravidelně vychází jako výsledek "pseudoprofesionální pseudosazba". To, že se programy na psaní dopisů a "typoscriptů" zvrhly vybavením funkcí do nástrojů DTP, nemění nic na principu, že závěrečná práce je školní práce a nikoliv bibliofilie, a není tudíž sebemenší důvod, proč by měla "sázena" podle pravidel ideální knižní (či grafické) typografie. Umění typografie taky spočívá v tom, použít pro daný účel patřičné formy.
Tito lidé zapomněli, že latex je prostředek, nikoli cíl k psaní diplomky. Cílem diplomové práce opravdu není ukázat, že umím v latexu (pokud není téma diplomky latex), ale napsat práci na dané téma jakožto výsledky bádání v určité oblasti.Přesně tak. Cíl by se dal i specifikovat jako sepsání "rukopisu" (typoskriptu) obsahem tak kvalitního, že by eventuelně později stál za profesionální sazbu. Výmysly s formátováním a číslováním stran jako kdybyste vyráběli sazbu, která půjde rovnou do tiskárny (první 4 strany nečíslovat - opravdu by mě zajímalo, co na nich je... že by všechny "náležitosti" náročně vysázených knih?) vedou přesně k tomu výsledku, který popisujete (a nemusí to být jen v LaTeXu, ale leckdo věnuje spoustu času i formátování kravin ve Wordu a podobných). Mám jedno pravidlo, které se zpravidla osvědčuje: Pokud je něco s doporučeným nástrojem příliš komplikované vytvořit, je chyba v zadání.
...dozvědět se v čem psát závěrečnou práciV první řadě v čas, totiž včas.