Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Co se vám na tom blogpostu nezdá normální (kromě diakritiky,kterou (i) já nesnáším,a zakázal bych ji nejradši všude ) ?
(kromě diakritiky,kterou (i) já nesnáším,a zakázal bych ji nejradši všude) ?
Ale to by si pak všichni museli povinně psát anglicky, ne? Kromě angličtiny neznám žádný jazyk psaný latinkou bez diakritiky. (Prznit náš jazyk odebráním diakritiky — to (doufám) na mysli nemáte.)
Podle mého názoru byl i v samotné angličtině přechod na latinku spolu s (pozdějším) odstraněním speciálních znaků nejnešťastnějším počinem v historii tohoto jazyka. Bylo by smutné, kdyby čeština skončila podobně.
Sice mám papíry na tři cizí jazyky, ale své mateřštiny si hluboce vážím a nemyslím si, že by se měla podstatným způsobem měnit. Jak je vůbec možné, že ještě dnes, v době UTF-8, existují mezi námi english alhabet nazis?
Nemám problém číst texty, blogposty nebo maily bez diakritiky. Každý může svobodně psát, jak se mu zlíbí. Ale abych já sám něco tak ošklivého vytvářel — k tomu mě nikdy nikdo nepřinutí.
To já většinou v ICQ napíšu bez diakritiky pouze dotaz na kódování. Pak už píšu s diakritikou. Prostě si přepnu klienta na kódování kompatibilní s druhou stranou. (Většinou bohužel Win-1250... Ale hlavní je, že to funguje.) No a když druhá strana své kódování nezná, stačí poslat třikrát různě zakódované 'ěščřžýáíéóúůďťň' a hned je to jasné.
Tiskni
Sdílej: