Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
No kamarad mel pripojeni UPC jeste kdyz bylo v testovacim provozu (Pha, rok tak 98). Taky mel ve smlouve, ze muze mit pripojen jen jeden pocitac. Tehdy jsme o sitovani prd vedeli, takze nas pokus o spojeni dvou pocitacu a sdileni netu skoncil telefonatem od UPC, ze jim tam litaji nejaky podivny pakety...
Takze asi proto, aby zabranili existenci lama provaideru ve sve siti.
Je nemorální, či trestné (pozor dvě otázky :) ) takové připojení používat (v tuhle chvíli je to nejlepší co mám)?Jo, je to nemorální i trestné. Buď chlap a souseda na to upozorni. Možná se ti to v budoucnu vrátí a někdo zase tebe upozorní, že děláš něco děsivě špatně zase ty.
Co si tak matně pamatuju, za krádež konektivity byl v Čechách dokonce někdo odsouzen. Myslím, že ten člověk nejen kradl surfoval na cizí wifině, ale zneužil i nějaké soukr. informace, ke kterým se dostal. Je to už celkem dávno.
Jo, tak nekecám : http://www.lupa.cz/clanky/za-kradez-konektivity-do-vezeni-uz-i-v-cr/
Nevím, proč se oponenti pořád omezují na to, že z té samotné sítě to nejde poznat. No, nejde. A co jako?
A jak to mají tedy zjistit. Jít do nejbližší kavárny, jestli tam nevisí nějaká cedule? A když on ji vyvěsil v hospodě? Nebo nebo v opravně lyží? Nebo v archívu s cedulkou "Nepovolaným osobám vstup zakázán" na dveřích?
Pokud nejdříve objeví celku a jdou to použít, tak je tvůj nápad OK. Ale pokud nejdříve objeví AP, tak neexistuje žádné pravidlo, jak to zjistit.
A ať tak či tak, jak jsem psal, je to veřejné pásmo, tak nic nezakazuje poslouchat/vysílat.
Tahle diskuse od začátku mi připomíná takové české: "Co můžeš urvi, co nemůžeš, zkurvi."
Ale pokud nejdříve objeví AP....
Pokud se někde objeví AP, tak to neznamená, že se tam máš okamžitě připojovat a sosat o 106.
Tak už by sem některý z těch modrých moralistů mohl dát exaktní návod, jak ověřit, jestli veřejné je nebo ne.
Vysílací pásmo veřejné je, neexistuje žádná vyhláška, která by dávala pravidla, co a jak se smí a nesmí využívat nebo kde dávat něco vědět. A tahle větev se bavila o trestnosti, ne morálnosti.
Pokud ti nikdo nic neřeklTak to bych se asi těžko někdy o volném AP dozvěděl. Kdybych omylem nechal nezabezpečené AP, lidé se na něj připojovali a já to později zjistil, považoval bych za naprosto OK, že tak činili.
Tak to bych se asi těžko někdy o volném AP dozvěděl.
To je zajímavé, že já se o volných AP dozvídám zcela běžně. Po Olomouci už jsem viděl opravdu hodně cedulí (u restaurací) s nápisem "WiFi salonek" apod. S SSID dle názvu dané restaurace.
Pokud ti nikdo nic neřekl, tak se chovej tak, že veřejné není;Doufam, ze se timto pristupem ridis dusledne a pred navstevou kazdeho website volas jeho provozovateli, zda je dany website opravdu verejny, nebo zda si jen zapomeli nastavit HTTP autentizaci na webserveru.
Fontánku na vodu každý vidí. Wifi ne.K tomu, abys viděl fontánku potřebuješ oči. Abys viděl wifi, potřebuješ síťovku.
Tak to seš na omylu. Zákon to nařizuje. Samozřejmě se neukládá vše, jen určité údaje. Jestli máš nebo nemáš kapacity zákonodárce zblblé natlakem USA nezajímá.
s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon
Ve Spojených totatitních státech amerických už byl na toto téma veden nějaký hodně sledovaný soudní spor. Chlápek od sousedů dlouho využíval něčí otevřený přístupový bod a majitel ho pak zažaloval, když to zjistil. Už si ale nevzpomínám, jak tento spor dopadl. Vím jenom, že to byl důležitý precedens. (Kdybych já byl soudcem, řekl bych žalující straně dobře ti tak, ty troubo, měl sis to zabezpečit. Ale to je jen osobní názor. (Když někde najdu otevřený přístupový bod, můžu se (vzhledem k jejich počtu) právem domnívat, že je veřejný.))
Zda je odposlech sítě u nás trestný čin, to bych až tak kategoricky netvrdil. Vsadil bych se, že se přihlíží také k době trvání odposlechu, motivaci, která za ním stála, a rozsahu způsobené újmy. Je rozdíl, zda jen chvíli experimentuji s Kismetem či Wiresharkem, nebo zda vniknu na soukromý pozemek, upravím něčí síťové zařízení a pak třeba několik měsíců poslouchám...
Ale nemění to nic na podstatě trestného činu, že narušil cizí soukromí.
Tak jednoduché to není. Je tu jeden podstatný rozdíl, který i u soudu hraje obrovskou roli: společenské zvyklosti.
Když vidím někde byt nebo dům, mohu si být vždy zcela jistý, že někomu patří a že nemám právo tam bez jeho svolení vstupovat. To říká nejen zákon, ale i společenská konvence.
Když někde „vidím“ otevřený přístupový bod, žádná společenská konvence mě nesvazuje. Drtivá většina přístupových bodů v obchodech, restauracích, hotelích nebo jen tak na ulici je určená veřejnosti a smím je používat bez výslovného svolení majitele.
Pokud vím předem, že využívám něčí internetové připojení neoprávněně, samozřejmě jednám protizákonně i nemorálně. Řeč je ale o tom, co je dokazatelné a obhajitelné u soudu.
No, ja znam subjekty, ktere poradaji tzv. "Den otevrenych dveri", cimz zdarma nabizeji volny pristup do svych objektu. Takze, pokud nekde uvidim otevrene dvere, tak ciste teoreticky mohu vstoupit. Dalsi otazka ovsem je, jak se tam potom budu chovat, protoze otevrene dvere jeste automaticky nedovoluji cokoliv z objektu odnest nebo poskodit. Takze pokud pouze vejdu, je to problem, ze si majitel nezavrel dvere. Kdyz tam neco ukradnu, ponicim, nebo i znecistim, uz je to o dost horsi. Ale samozrejme, neni to moc normalni i moralni lezt i do otevrenych dveriKdyž vidím někde byt nebo dům, mohu si být vždy zcela jistý, že někomu patří a že nemám právo tam bez jeho svolení vstupovat. To říká nejen zákon, ale i společenská konvence.
To je prave to, ze tu chybi v zakone dana hranice. Kdyby se reklo ze cokoliv od 64 bitoveho WEPu je ekvivalentni zamcenemu bytu, tak by byl klid.
Stanovili by se tresty atp., a nikdo by se nomhl vymlouvat na to, ze se ta sit nahodne nasla. A naopak by nikdo nemoh brecet, ze jeho nezabezpecenou sit nekdo pouziva.
Kdyz ma ale nekdo nezabezpecene AP s otevrenym pristup a DHCP serverem, tak prakticky rika "Pojdte sem, tady je otevreno".
Přesně takový AP má Posranecká sněmovna. Raději nebudu uvádět další podrobnosti, aby si pro mě náhodou ještě dnes nepřišli fízli. (Ano, mají tam i DHCP a signál je i mimo sněmovnu. )
> Když někdo vejde do nezamčeného bytu, také majiteli bytu může soudce říci, že je troubaKeď už tu padajú analógie na všetky možné spôsoby, pridám aj ja jednu (trhnutú): Predstav si, že sused nechá dokorán otvorené dvojkrídlové dvere do bytu a vidno cez ne na zapnutý televízny prijímač - takmer 2 metrovú plazmu - na ktorom je naladený nejaký platený satelitný kanál. A sused odíde na dovolenku. Ty chodíš každý deň okolo, tak si to všimneš a využiješ situáciu. Dáš pred tie dvere pohodlnú pohovku, čipsy, kolu, pozveš priateľov ... a vychutnáte si nejaký Holywoodsky trhák. Do bytu ste nevošli. Keď sa sused vráti z dovolenky nemôže sa hnevať na to, že ste sledovali vysielanie na jeho televízore.
Tiskni
Sdílej: