V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Po dlouhé době přidávám další příspěvek do blogu, týká se nové Mandrivy a jde o jakousi mikrorecenzi.
Když vyšla nová Mandriva, zajásal jsem a okamžitě stahoval. Po stažení jsem se jako obvykle naštval, na vině je opět DVD vypalovačka v mém notebooku. Prostě vypálené DVD bylo nečitelné. Tak jsem musel počkat do víkendu a vypálit DVD na kvalitní mechanice.
Teď už nic nebránilo instalaci. Vzhledem k tomu, že jsem měl na disku pořádný bordel, tak jsem nejdříve udělal úklid a pak jsem si dal čistou instalaci systému. Instalátor Mandrivy je ještě více uživatelsky přátelský než v minulé verzi. Je zde vidět, že se vývojáři snaží udělat systém přístupný komukoliv. Instalace samotná trvala cca 25 minut, což považuji za výborný výsledek.
Po instalaci mi poprvé systém nabídl jakousi registraci, vzhledem k tomu, že jsem měl málo času, jsem ji odložil na později.
Jako první věc po instalaci jsem si nastavil zdroje softwaru. Je to jednoduché, když máme k dispozici EasyUrpmi. Zdroje tradičně přidávám v konzoli příkazem urpmi, který se vygeneruje z dříve uvedené stránky. Prvním příjemným překvapením bylo, že applet Mandriva Online funguje bez problémů a stará se o to, aby mne upozornil na nové aktualizace určené pro můj systém. Další příjemné překvapení byl grafický správce zdrojů software. Je lehce přepracovaný, instalace a odinstalace se sloučily do jedné aplikace. Také došlo k výraznému zrychlení startu této aplikace. Avšak narazil jsem na problém (který je ale očekávatelný). Dříve zmíněný Mandriva Online kontroloval aktualizace a zamkl urpmi databázi. Kvůli tomu jsem nemohl instalovat software, dokud neskončil. Nepovažuji toto za chybu, ale zatím jsem nenašel (nehledal) nastavení chování MOnline,aby se dalo nastavit, kdy se mají aktualizace kontrolovat.
Věc, na kterou jsem se moc těšil, bylo slíbené nové rozhraní pro nastavení síťových připojení. Opravdu je znát výrazná změna a to k lepšímu. Spravování sítí je o něco jednodušší. Ale věc, na kterou jsem se těšil nejvíce, tedy bezproblémová podpora wi-fi WPA-EAP se nekoná. Pomohlo mi aplikovat tento patch, ale i potom byla nutná ruční konfigurace souboru /etc/wpa_supplicant.conf. Tohle mi trochu radost zkazilo.
Další problém byla nemožnost nastavit subpixel hinting v KDE ovládacím centru. Workaround je k dispozici zde, ale opět jde o ruční zásah do konfiguračního souboru. Navíc, vzhledem k tomu, že jde o známý bug, tak bych očekával zmínku v Errata.
Pochvalu si rozhodně zaslouží vylepšené rozhraní pro nastavení spotřeby notebooku. Navíc i baz speciálního nastavení se mi podařilo dosáhnout o 15 minut delší výdrže na akumulátor. Nevím jestli je to "tickless" jádrem nebo nějakým jiným nastavením, nicméně předpokládám, že když si s tím trošku pohraju, získám ještě aspoň 15 minut navíc. To by mi udělalo radost
No teď je asi čas na závěrečné shrnutí. Neměl jsem čas si zatím s Mandrivou pořádně pohrát, ale celkově bych řekl, že i přes některé neustálé nedostatky (WPA grrrr) je zase o něco lepší a líbí se mi čím dál víc.
Tiskni
Sdílej: