Byla vydána beta verze Ubuntu 24.10 s kódovým názvem Oracular Oriole. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 24.10 mělo vyjít 10. října 2024.
Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Po dlouhé době přidávám další příspěvek do blogu, týká se nové Mandrivy a jde o jakousi mikrorecenzi.
Když vyšla nová Mandriva, zajásal jsem a okamžitě stahoval. Po stažení jsem se jako obvykle naštval, na vině je opět DVD vypalovačka v mém notebooku. Prostě vypálené DVD bylo nečitelné. Tak jsem musel počkat do víkendu a vypálit DVD na kvalitní mechanice.
Teď už nic nebránilo instalaci. Vzhledem k tomu, že jsem měl na disku pořádný bordel, tak jsem nejdříve udělal úklid a pak jsem si dal čistou instalaci systému. Instalátor Mandrivy je ještě více uživatelsky přátelský než v minulé verzi. Je zde vidět, že se vývojáři snaží udělat systém přístupný komukoliv. Instalace samotná trvala cca 25 minut, což považuji za výborný výsledek.
Po instalaci mi poprvé systém nabídl jakousi registraci, vzhledem k tomu, že jsem měl málo času, jsem ji odložil na později.
Jako první věc po instalaci jsem si nastavil zdroje softwaru. Je to jednoduché, když máme k dispozici EasyUrpmi. Zdroje tradičně přidávám v konzoli příkazem urpmi, který se vygeneruje z dříve uvedené stránky. Prvním příjemným překvapením bylo, že applet Mandriva Online funguje bez problémů a stará se o to, aby mne upozornil na nové aktualizace určené pro můj systém. Další příjemné překvapení byl grafický správce zdrojů software. Je lehce přepracovaný, instalace a odinstalace se sloučily do jedné aplikace. Také došlo k výraznému zrychlení startu této aplikace. Avšak narazil jsem na problém (který je ale očekávatelný). Dříve zmíněný Mandriva Online kontroloval aktualizace a zamkl urpmi databázi. Kvůli tomu jsem nemohl instalovat software, dokud neskončil. Nepovažuji toto za chybu, ale zatím jsem nenašel (nehledal) nastavení chování MOnline,aby se dalo nastavit, kdy se mají aktualizace kontrolovat.
Věc, na kterou jsem se moc těšil, bylo slíbené nové rozhraní pro nastavení síťových připojení. Opravdu je znát výrazná změna a to k lepšímu. Spravování sítí je o něco jednodušší. Ale věc, na kterou jsem se těšil nejvíce, tedy bezproblémová podpora wi-fi WPA-EAP se nekoná. Pomohlo mi aplikovat tento patch, ale i potom byla nutná ruční konfigurace souboru /etc/wpa_supplicant.conf. Tohle mi trochu radost zkazilo.
Další problém byla nemožnost nastavit subpixel hinting v KDE ovládacím centru. Workaround je k dispozici zde, ale opět jde o ruční zásah do konfiguračního souboru. Navíc, vzhledem k tomu, že jde o známý bug, tak bych očekával zmínku v Errata.
Pochvalu si rozhodně zaslouží vylepšené rozhraní pro nastavení spotřeby notebooku. Navíc i baz speciálního nastavení se mi podařilo dosáhnout o 15 minut delší výdrže na akumulátor. Nevím jestli je to "tickless" jádrem nebo nějakým jiným nastavením, nicméně předpokládám, že když si s tím trošku pohraju, získám ještě aspoň 15 minut navíc. To by mi udělalo radost
No teď je asi čas na závěrečné shrnutí. Neměl jsem čas si zatím s Mandrivou pořádně pohrát, ale celkově bych řekl, že i přes některé neustálé nedostatky (WPA grrrr) je zase o něco lepší a líbí se mi čím dál víc.
Tiskni Sdílej: