Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po dlouhé době přidávám další příspěvek do blogu, týká se nové Mandrivy a jde o jakousi mikrorecenzi.
Když vyšla nová Mandriva, zajásal jsem a okamžitě stahoval. Po stažení jsem se jako obvykle naštval, na vině je opět DVD vypalovačka v mém notebooku. Prostě vypálené DVD bylo nečitelné. Tak jsem musel počkat do víkendu a vypálit DVD na kvalitní mechanice.
Teď už nic nebránilo instalaci. Vzhledem k tomu, že jsem měl na disku pořádný bordel, tak jsem nejdříve udělal úklid a pak jsem si dal čistou instalaci systému. Instalátor Mandrivy je ještě více uživatelsky přátelský než v minulé verzi. Je zde vidět, že se vývojáři snaží udělat systém přístupný komukoliv. Instalace samotná trvala cca 25 minut, což považuji za výborný výsledek.
Po instalaci mi poprvé systém nabídl jakousi registraci, vzhledem k tomu, že jsem měl málo času, jsem ji odložil na později.
Jako první věc po instalaci jsem si nastavil zdroje softwaru. Je to jednoduché, když máme k dispozici EasyUrpmi. Zdroje tradičně přidávám v konzoli příkazem urpmi, který se vygeneruje z dříve uvedené stránky. Prvním příjemným překvapením bylo, že applet Mandriva Online funguje bez problémů a stará se o to, aby mne upozornil na nové aktualizace určené pro můj systém. Další příjemné překvapení byl grafický správce zdrojů software. Je lehce přepracovaný, instalace a odinstalace se sloučily do jedné aplikace. Také došlo k výraznému zrychlení startu této aplikace. Avšak narazil jsem na problém (který je ale očekávatelný). Dříve zmíněný Mandriva Online kontroloval aktualizace a zamkl urpmi databázi. Kvůli tomu jsem nemohl instalovat software, dokud neskončil. Nepovažuji toto za chybu, ale zatím jsem nenašel (nehledal) nastavení chování MOnline,aby se dalo nastavit, kdy se mají aktualizace kontrolovat.
Věc, na kterou jsem se moc těšil, bylo slíbené nové rozhraní pro nastavení síťových připojení. Opravdu je znát výrazná změna a to k lepšímu. Spravování sítí je o něco jednodušší. Ale věc, na kterou jsem se těšil nejvíce, tedy bezproblémová podpora wi-fi WPA-EAP se nekoná. Pomohlo mi aplikovat tento patch, ale i potom byla nutná ruční konfigurace souboru /etc/wpa_supplicant.conf. Tohle mi trochu radost zkazilo.
Další problém byla nemožnost nastavit subpixel hinting v KDE ovládacím centru. Workaround je k dispozici zde, ale opět jde o ruční zásah do konfiguračního souboru. Navíc, vzhledem k tomu, že jde o známý bug, tak bych očekával zmínku v Errata.
Pochvalu si rozhodně zaslouží vylepšené rozhraní pro nastavení spotřeby notebooku. Navíc i baz speciálního nastavení se mi podařilo dosáhnout o 15 minut delší výdrže na akumulátor. Nevím jestli je to "tickless" jádrem nebo nějakým jiným nastavením, nicméně předpokládám, že když si s tím trošku pohraju, získám ještě aspoň 15 minut navíc. To by mi udělalo radost
No teď je asi čas na závěrečné shrnutí. Neměl jsem čas si zatím s Mandrivou pořádně pohrát, ale celkově bych řekl, že i přes některé neustálé nedostatky (WPA grrrr) je zase o něco lepší a líbí se mi čím dál víc.
Tiskni
Sdílej: