Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Po dlouhé době přidávám další příspěvek do blogu, týká se nové Mandrivy a jde o jakousi mikrorecenzi.
Když vyšla nová Mandriva, zajásal jsem a okamžitě stahoval. Po stažení jsem se jako obvykle naštval, na vině je opět DVD vypalovačka v mém notebooku. Prostě vypálené DVD bylo nečitelné. Tak jsem musel počkat do víkendu a vypálit DVD na kvalitní mechanice.
Teď už nic nebránilo instalaci. Vzhledem k tomu, že jsem měl na disku pořádný bordel, tak jsem nejdříve udělal úklid a pak jsem si dal čistou instalaci systému. Instalátor Mandrivy je ještě více uživatelsky přátelský než v minulé verzi. Je zde vidět, že se vývojáři snaží udělat systém přístupný komukoliv. Instalace samotná trvala cca 25 minut, což považuji za výborný výsledek.
Po instalaci mi poprvé systém nabídl jakousi registraci, vzhledem k tomu, že jsem měl málo času, jsem ji odložil na později.
Jako první věc po instalaci jsem si nastavil zdroje softwaru. Je to jednoduché, když máme k dispozici EasyUrpmi. Zdroje tradičně přidávám v konzoli příkazem urpmi, který se vygeneruje z dříve uvedené stránky. Prvním příjemným překvapením bylo, že applet Mandriva Online funguje bez problémů a stará se o to, aby mne upozornil na nové aktualizace určené pro můj systém. Další příjemné překvapení byl grafický správce zdrojů software. Je lehce přepracovaný, instalace a odinstalace se sloučily do jedné aplikace. Také došlo k výraznému zrychlení startu této aplikace. Avšak narazil jsem na problém (který je ale očekávatelný). Dříve zmíněný Mandriva Online kontroloval aktualizace a zamkl urpmi databázi. Kvůli tomu jsem nemohl instalovat software, dokud neskončil. Nepovažuji toto za chybu, ale zatím jsem nenašel (nehledal) nastavení chování MOnline,aby se dalo nastavit, kdy se mají aktualizace kontrolovat.
Věc, na kterou jsem se moc těšil, bylo slíbené nové rozhraní pro nastavení síťových připojení. Opravdu je znát výrazná změna a to k lepšímu. Spravování sítí je o něco jednodušší. Ale věc, na kterou jsem se těšil nejvíce, tedy bezproblémová podpora wi-fi WPA-EAP se nekoná. Pomohlo mi aplikovat tento patch, ale i potom byla nutná ruční konfigurace souboru /etc/wpa_supplicant.conf. Tohle mi trochu radost zkazilo.
Další problém byla nemožnost nastavit subpixel hinting v KDE ovládacím centru. Workaround je k dispozici zde, ale opět jde o ruční zásah do konfiguračního souboru. Navíc, vzhledem k tomu, že jde o známý bug, tak bych očekával zmínku v Errata.
Pochvalu si rozhodně zaslouží vylepšené rozhraní pro nastavení spotřeby notebooku. Navíc i baz speciálního nastavení se mi podařilo dosáhnout o 15 minut delší výdrže na akumulátor. Nevím jestli je to "tickless" jádrem nebo nějakým jiným nastavením, nicméně předpokládám, že když si s tím trošku pohraju, získám ještě aspoň 15 minut navíc. To by mi udělalo radost
No teď je asi čas na závěrečné shrnutí. Neměl jsem čas si zatím s Mandrivou pořádně pohrát, ale celkově bych řekl, že i přes některé neustálé nedostatky (WPA grrrr) je zase o něco lepší a líbí se mi čím dál víc.
Tiskni
Sdílej: