Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Do vydání verze Mandrivy 2009.0 jsem tento systém bez problémů používal. Ale s vydáním 2009.0 přišel následující problém. Tento otravný bug spočívající v nemožnosti používat můj laptop (ASUS M6A) s novým intel video driverem byl hodně nepříjemný, po nahlášení bugu jsem chvíli komunikoval s chlapci z Mandrivy, jak je na odkazované stránce vidět.
Na můj problém jsem si sám našel workaround a tím všechno v podstatě skončilo, nedopátrali jsme se žádného lepšího řešení. Pak ale přišla Mandriva 2009.1 rc2, tedy těsně před vydáním finální verze a mandriva týpci mě kontaktovali jestli ten bug stále platí. Tak jsem mandrivu vyzkoušel a nejen že bug stále ještě existoval, ale navíc už ani nefungoval můj původní workaround!
Asi týden jsem se zase snažil pomoci klukům z mandrivy, posílal jsem konfiguráky, logy, všechno co jsem mohl z mojí pozice udělat.
A včera jsem se nasral. A to pořádně. A to, jak známo, bývá velmi často původcem zajímavých řešení. A taky že jo. Pořádně jsem se do toho obul, pročetl ještě jednou manuály k xorg a k intel driveru. Tam jsem narazil na zajímavou možnost nastavení ovladače.
Option "LVDSFixedMode" "false"
Díky tomu jsem konečně mohl spustit x server a navzdory tomu, že celé zorné pole mi zakrývaly svislé bílé pruhy oddělené černými, se mi spustilo KDE (i když jsem nic neviděl ). To už mi bylo jasné, že na to přijdu! Tak jsem si hrál s xorg.conf, zkoušel různá nastavení, až jsem zaznamenal první úspěch s:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" HorizSync 31.5-55 VertRefresh 60 EndSectionTo způsobilo, že jsem po startu x serveru viděl správný obraz. Sice v rozlišení 1024x768, ale ostrý a funkční. Po startu KDE jsem mohl přes xrandr přidat funkční mód pro 1280x800. Tím to všechno mohlo skončit, ale já si řekl NE! Přece musí jít nějak vnutit xkám správný mód už při spouštění serveru. A taky že jo:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" ModeLine "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +VSync Option "PreferredMode" "1280x800_60" EndSectionPřihlašovací obrazovka naběhla v plném rozlišení a KDE se začala spouštět. Avšak po zobrazení "plochy" se najednou obraz zase změnil v bílo-černé pruhy. To už jsem viníka odhalil snadno. Byl jím KrandRTray. Pokud jsem spustil systém tak, že fungoval (se špatným rozlišením) a zavřel tenhle "blbej" applet, tak všechno bylo při příštím spuštění s "tou nejsprávnější konfigurací" v pořádku.
A tímhle milé děti pohádka končí, dobrou noc.
Tiskni Sdílej: