V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Do vydání verze Mandrivy 2009.0 jsem tento systém bez problémů používal. Ale s vydáním 2009.0 přišel následující problém. Tento otravný bug spočívající v nemožnosti používat můj laptop (ASUS M6A) s novým intel video driverem byl hodně nepříjemný, po nahlášení bugu jsem chvíli komunikoval s chlapci z Mandrivy, jak je na odkazované stránce vidět.
Na můj problém jsem si sám našel workaround a tím všechno v podstatě skončilo, nedopátrali jsme se žádného lepšího řešení. Pak ale přišla Mandriva 2009.1 rc2, tedy těsně před vydáním finální verze a mandriva týpci mě kontaktovali jestli ten bug stále platí. Tak jsem mandrivu vyzkoušel a nejen že bug stále ještě existoval, ale navíc už ani nefungoval můj původní workaround!
Asi týden jsem se zase snažil pomoci klukům z mandrivy, posílal jsem konfiguráky, logy, všechno co jsem mohl z mojí pozice udělat.
A včera jsem se nasral. A to pořádně. A to, jak známo, bývá velmi často původcem zajímavých řešení. A taky že jo. Pořádně jsem se do toho obul, pročetl ještě jednou manuály k xorg a k intel driveru. Tam jsem narazil na zajímavou možnost nastavení ovladače.
Option "LVDSFixedMode" "false"
Díky tomu jsem konečně mohl spustit x server a navzdory tomu, že celé zorné pole mi zakrývaly svislé bílé pruhy oddělené černými, se mi spustilo KDE (i když jsem nic neviděl ). To už mi bylo jasné, že na to přijdu! Tak jsem si hrál s xorg.conf, zkoušel různá nastavení, až jsem zaznamenal první úspěch s:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" HorizSync 31.5-55 VertRefresh 60 EndSectionTo způsobilo, že jsem po startu x serveru viděl správný obraz. Sice v rozlišení 1024x768, ale ostrý a funkční. Po startu KDE jsem mohl přes xrandr přidat funkční mód pro 1280x800. Tím to všechno mohlo skončit, ale já si řekl NE! Přece musí jít nějak vnutit xkám správný mód už při spouštění serveru. A taky že jo:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" ModeLine "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +VSync Option "PreferredMode" "1280x800_60" EndSectionPřihlašovací obrazovka naběhla v plném rozlišení a KDE se začala spouštět. Avšak po zobrazení "plochy" se najednou obraz zase změnil v bílo-černé pruhy. To už jsem viníka odhalil snadno. Byl jím KrandRTray. Pokud jsem spustil systém tak, že fungoval (se špatným rozlišením) a zavřel tenhle "blbej" applet, tak všechno bylo při příštím spuštění s "tou nejsprávnější konfigurací" v pořádku.
A tímhle milé děti pohádka končí, dobrou noc.
Tiskni
Sdílej: