Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Do vydání verze Mandrivy 2009.0 jsem tento systém bez problémů používal. Ale s vydáním 2009.0 přišel následující problém. Tento otravný bug spočívající v nemožnosti používat můj laptop (ASUS M6A) s novým intel video driverem byl hodně nepříjemný, po nahlášení bugu jsem chvíli komunikoval s chlapci z Mandrivy, jak je na odkazované stránce vidět.
Na můj problém jsem si sám našel workaround a tím všechno v podstatě skončilo, nedopátrali jsme se žádného lepšího řešení. Pak ale přišla Mandriva 2009.1 rc2, tedy těsně před vydáním finální verze a mandriva týpci mě kontaktovali jestli ten bug stále platí. Tak jsem mandrivu vyzkoušel a nejen že bug stále ještě existoval, ale navíc už ani nefungoval můj původní workaround!
Asi týden jsem se zase snažil pomoci klukům z mandrivy, posílal jsem konfiguráky, logy, všechno co jsem mohl z mojí pozice udělat.
A včera jsem se nasral. A to pořádně. A to, jak známo, bývá velmi často původcem zajímavých řešení. A taky že jo. Pořádně jsem se do toho obul, pročetl ještě jednou manuály k xorg a k intel driveru. Tam jsem narazil na zajímavou možnost nastavení ovladače.
Option "LVDSFixedMode" "false"
Díky tomu jsem konečně mohl spustit x server a navzdory tomu, že celé zorné pole mi zakrývaly svislé bílé pruhy oddělené černými, se mi spustilo KDE (i když jsem nic neviděl ). To už mi bylo jasné, že na to přijdu! Tak jsem si hrál s xorg.conf, zkoušel různá nastavení, až jsem zaznamenal první úspěch s:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" HorizSync 31.5-55 VertRefresh 60 EndSectionTo způsobilo, že jsem po startu x serveru viděl správný obraz. Sice v rozlišení 1024x768, ale ostrý a funkční. Po startu KDE jsem mohl přes xrandr přidat funkční mód pro 1280x800. Tím to všechno mohlo skončit, ale já si řekl NE! Přece musí jít nějak vnutit xkám správný mód už při spouštění serveru. A taky že jo:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" ModeLine "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +VSync Option "PreferredMode" "1280x800_60" EndSectionPřihlašovací obrazovka naběhla v plném rozlišení a KDE se začala spouštět. Avšak po zobrazení "plochy" se najednou obraz zase změnil v bílo-černé pruhy. To už jsem viníka odhalil snadno. Byl jím KrandRTray. Pokud jsem spustil systém tak, že fungoval (se špatným rozlišením) a zavřel tenhle "blbej" applet, tak všechno bylo při příštím spuštění s "tou nejsprávnější konfigurací" v pořádku.
A tímhle milé děti pohádka končí, dobrou noc.
Tiskni
Sdílej: