Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Do vydání verze Mandrivy 2009.0 jsem tento systém bez problémů používal. Ale s vydáním 2009.0 přišel následující problém. Tento otravný bug spočívající v nemožnosti používat můj laptop (ASUS M6A) s novým intel video driverem byl hodně nepříjemný, po nahlášení bugu jsem chvíli komunikoval s chlapci z Mandrivy, jak je na odkazované stránce vidět.
Na můj problém jsem si sám našel workaround a tím všechno v podstatě skončilo, nedopátrali jsme se žádného lepšího řešení. Pak ale přišla Mandriva 2009.1 rc2, tedy těsně před vydáním finální verze a mandriva týpci mě kontaktovali jestli ten bug stále platí. Tak jsem mandrivu vyzkoušel a nejen že bug stále ještě existoval, ale navíc už ani nefungoval můj původní workaround!
Asi týden jsem se zase snažil pomoci klukům z mandrivy, posílal jsem konfiguráky, logy, všechno co jsem mohl z mojí pozice udělat.
A včera jsem se nasral. A to pořádně. A to, jak známo, bývá velmi často původcem zajímavých řešení. A taky že jo. Pořádně jsem se do toho obul, pročetl ještě jednou manuály k xorg a k intel driveru. Tam jsem narazil na zajímavou možnost nastavení ovladače.
Option "LVDSFixedMode" "false"
Díky tomu jsem konečně mohl spustit x server a navzdory tomu, že celé zorné pole mi zakrývaly svislé bílé pruhy oddělené černými, se mi spustilo KDE (i když jsem nic neviděl ). To už mi bylo jasné, že na to přijdu! Tak jsem si hrál s xorg.conf, zkoušel různá nastavení, až jsem zaznamenal první úspěch s:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" HorizSync 31.5-55 VertRefresh 60 EndSectionTo způsobilo, že jsem po startu x serveru viděl správný obraz. Sice v rozlišení 1024x768, ale ostrý a funkční. Po startu KDE jsem mohl přes xrandr přidat funkční mód pro 1280x800. Tím to všechno mohlo skončit, ale já si řekl NE! Přece musí jít nějak vnutit xkám správný mód už při spouštění serveru. A taky že jo:
Section "Monitor" Identifier "monitor1" VendorName "Generic" ModelName "Flat Panel 1280x800" ModeLine "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +VSync Option "PreferredMode" "1280x800_60" EndSectionPřihlašovací obrazovka naběhla v plném rozlišení a KDE se začala spouštět. Avšak po zobrazení "plochy" se najednou obraz zase změnil v bílo-černé pruhy. To už jsem viníka odhalil snadno. Byl jím KrandRTray. Pokud jsem spustil systém tak, že fungoval (se špatným rozlišením) a zavřel tenhle "blbej" applet, tak všechno bylo při příštím spuštění s "tou nejsprávnější konfigurací" v pořádku.
A tímhle milé děti pohádka končí, dobrou noc.
Tiskni
Sdílej: