Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, snížil minimální požadavky. Nově jsou podporovány starší grafické karty ATI Radeon řady HD 2000, 3000 a 4000 z let 2007 až 2009. Na PC běží už 75 % všech her pro PlayStation 3. V budoucnu bude RPCS3 fungovat bez firmwaru z PS3. V RPCS3 byl implementován systémový modul cellSysmodule (𝕏).
Vyšel open-source nástroj winetop (MIT) — nativní CLI/TUI pro sledování a ukončování Wine, Proton, Lutris, Heroic a Bottles sezení. Seskupuje procesy podle WINEPREFIX / Steam AppId, umí bezpečně zabít jen hru (včetně Steam reaperu) a nabízí i skriptovatelné příkazy (list, kill, orphans, …). Balíčky jsou mimo jiné na crates.io, Copru (dnf copr enable kovariadam/winetop), PPA ppa:kovariadam/winetop a AUR (winetop-bin).
Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »Tak jsem byl dnes na pohovoru ohledně linux admina/php programátora...
Odnesl jsem si docela pozitivní pocity, až na ten závěrečný testík. Byly to tři php skripty. Moc jsem se, ale nechytal, bylo to hraní s XML, SOAP..To jsou věci, které vím, že jsou ale dělat s něma neumím, protože zatím jsem to nikdy nepotřeboval.
Jestli mě vemou budu se muset naučit používat PHP frameworky. Konkrétně Nette. Tak jsem ho už začal zkoušet 
První zádrhel se objevil takový, že Nette potřebuje PHP verze aspoň 5.2.2, ale v Debianu stable je nejnovší verze PHP 5.2.0-8+etch11. Nechtěl jsem prasit systém kompilací a vygooglil jsem následující repozitáře:
deb http://packages.dotdeb.org stable all deb-src http://packages.dotdeb.org stable all
Potom spustíme už jen apt-get update, apt-get install php5 a nové péhápko je nainstalované
(PHP Version 5.2.6-0.dotdeb.1).
Tohle použiju na svůj testovací server.
Pokud se mi Nette zalíbí natolik, že ho začnu používat i na svoje aplikace, pak to budu muset dát i na ten ostrý. Moc dobrý pocit z toho nemám. Stable je stable.
Tiskni
Sdílej:
Nechtěl jsem prasit systém kompilacíHehe, ale prasit si system repositáři od nějakého franty je v naprostém pořádku.. Copak jsme nikdy neslyšeli o checkinstall, chroot a dalších?
. O checkinstall jsem slyšel, stejně si myslím, že je to prasárna :-P
Až budu mít čas, tak si zkompiluji vlastní balíček...
NetteCože? Ta chimaira opravdu existuje?