Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Tak jsem byl dnes na pohovoru ohledně linux admina/php programátora...
Občas potřebuji někam rychle uploadnout obrázek a poslat link. Je na to spousta služeb, ale žádná mi nepřišla dost "simple".
Pro jednu firmu jsem dělal Linuxový server. Hodnotím to jako moji zatím nejpřínosnější brigádu. Jednání s rozumnýma lidma, dost peněz (s ohledem na věnovaný čas) a taky jsem se hodně naučil
Do teď jsem měl veškerou síťovou infrastrukturu hozenou na půdě. Teď se bude dělat na půdě přestavba a já to musím nějak zkulturnit. Potřebuju poradit.
Nedávno jsem narazil na suPHP, je to výborná věc k zabezpečení servru. Jeho konfigurace není nijak složitá a nezaregistroval jsem ani žádné významné zpomalení.
A já mám Fedoru 5 na svém Tuxnakovi. Vím, že Fedora na server moc vhodná není, ale holt v době kdy jsem ji instaloval jsem se žádnou jinou distribucí pořádně neuměl.
No a teď bude končit její podpora, nejspíš zrovna někdy kolem mojí maturity, no to mám teda radost, budu už tak míst dosti starostí.
Ale já mám takový strach šahat do funkční věci, svoje úpravy jsem si totiž nijak nedokumentoval. Běží mi tam LAMP server, DNS server pro domény i pro caching, ftp server, irc server...A hlavně je to teď i hlavní datové úložiště naší rodinné firmy. Nemůžu si dovolit výpadek...Ale nutnost je nutnost.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Nedávno jsem si stěžoval na O2. Že mi blokují port 25. Blbost, popletl jsem to sám.
Mám doma svůj maličký server připojený přes ADSL od O2, na kterém se učím správu Linuxu. Chci na něm zprovozni také mail server, ale O2 mi blokuje port 25 pro SMTP.