Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsem narazil na suPHP, je to výborná věc k zabezpečení servru. Jeho konfigurace není nijak složitá a nezaregistroval jsem ani žádné významné zpomalení.
Představme si, že máme webhostingový server a na něm máme spuštěný Apache pod UID 1, a tři klienty s UID 2,3,4.
Každý z klientů má svůj vlastní prostor, kde má soubory s vlastním UID. Soubory nahrané z FTP se ukládají na server s tímhle UID. Problém, ale nastává, pokud vytvoříme nějaký soubor z PHP. Tenhle soubor se vytvoří pod UID Apache (UID 1) - mimo jiné musí mít do tohoto místa Apache povolení k zápisu.
Tzn. že se soboru s UID 1 se můžou vyskytovat v prostorech všech klientů, kteří je můžou sami sobě měnit. Tohle se dá částečně vyřešit použitím starší direktivy v php safe_mode nebo použít open_basedir. Tohle ale akorát zabrání aby si klienti mezi sebou soubory měnili, ale soubory jsou vytvářeny pořád pod UID Apache. Což nám komplikuje například použití kvót (které jsou vázané na UID nebo GID).
suPHP je modul do Apache, který nahradí standartní mod_php. Skripty poté vytváří soubory pod svojím UID, nikoli pod UID Apache.
Instaloval jsem suPHP na Ubuntu Server. Postup na Debianu bude velice podobný, možná úplně stejný.
martin@tuxnak:~$ apt-cache search suphp libapache2-mod-suphp - Apache2 module to run php scripts with the owner permissionsNainstalujeme balíček
martin@tuxnak:~$ apt-get install libapache2-mod-suphpPoté musíme aktivovat tenhle modul v konfiguráku Apache, přidáme tyto řádky
LoadModule suphp_module /usr/lib/apache2/modules/mod_suphp.so <IfModule mod_suphp.c> AddHandler x-httpd-php .php .php3 .php4 .php5 .phtml suPHP_AddHandler x-httpd-php suPHP_Engine on suPHP_ConfigPath /etc/suphp/suphp.conf </IfModule>V Ubuntu stačí spustit
martin@tuxnak:~$ ln -s /etc/apache2/mods-available/suphp.* /etc/apache2/mods-enbaled/Poté musíme zrušit v Apache mod_php. Zakomentujeme v konfiguráku tyhle řádky:
LoadModule php5_module /usr/lib/apache2/modules/libphp5.soV Ubuntu spustíme
martin@tuxnak:~$ rm /etc/apache2/mods-enabled/php5.*
Nachází se se v /etc/suphp/suphp.conf
Defaultně je nastavený dost konzervativně. Projdeme si všechny důležité konfigurační direktivy.
[global] logfile=/var/log/suphp/suphp.log Cesta k logu loglevel=info Podrobnost logování webserver_user=www-data Nastavíme uživatele pod kterým běží apache docroot=/home Nastavíme adresář, ze kterého budou spouštěny skripty allow_file_group_writeable=false Zakáže aby skripty byli přepisovatelné skupinou. allow_file_others_writeable=false Zakáže aby byly skripty přepisovatelné, těmi kteří nejsou ani vlastníci a a ani nejsou ve skupině allow_directory_group_writeable=false To samé s adresáři allow_directory_others_writeable=false check_vhost_docroot=true Kontroluje jestli skript není mimo documentroot umask=0077 maska pro soubory vytvořené z php min_uid=100 Skripty s menším UID server nespustí a vyhodí chybu min_gid=100 To samé s GID [handlers] x-httpd-php=php:/usr/bin/php-cgi musíme nastavit handler - cestu k php interpretu
Je to první návod, který jsem zveřejnil. Možná někomu pomůže, ale nerad bych aby někoho popletl ještě víc, pokud bude někde chyba nebo vás napadá lepší řešení, napište prosím do komentářů.
Tiskni
Sdílej:
nemusi pak ale apache bezet pod rootem ?IMHO nie.
root 15121 16.0 7.5 31628 24236 ? Ss 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15124 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15125 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15126 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15127 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15128 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start
Ano. Lighttpd. Pro každé stránky spustíte zvlášť démona v chrootu a poté jednoho na portu 80, který přes mod_proxy kontaktuje ty ostatní např. podle domény. Ale je to docela náročné na správu (v každém chrootu vlastní php + závislosti, ale vejdete se do 10 MB na "vhost").
Není to můj nápad, ale nápad "cx".
Už jsem to tu řešil, můžeš použít FastCGi se SuExecem a wrappery (to ti umožní i provozovat vedle sebe PHP4 a PHP5, i když PHP4 už patří do koše, spíš je to zajímavé na testování CVS PHP6), nebo, a to je podstatně jednodušší, mod_ruid. Vygoogli si to, jenom bacha na mpm-worker, jak popisuju tady, už se to delší dobu chystám postnout sem, ale nějak jsem se k tomu nedostal, zajímaly by mě totiž i vaše komentáře, snad brzo ...
Snad to pomůže vyřešit daný problém, jinak podle vlastních testů je suPHP asi 15x pomalejší než mod_php s mpm-worker a asi 10x pomalejší než mod_php s mpm-prefork nebo s řešením FastCGI/SuExec, takže bych se ho na mass hosting určitě dost obával :/