Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně.
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.
... a za tu dobu byl jediný "problém" cca 2 měsíce (konec roku 2004), kdy nebyla vyvíjena, ale "jen" udržovány bezpečnostní updaty.Malujete to na růžovo.
To je takový důkaz místo slibůSpíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně."Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-P
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.Takže se z toho konce r. 2004 moc nepoučili...
Malujete to na růžovo.Nemaluju. GPG signovaný e-mail od Patricka, že po dobu jeho absence budou vydávat security updaty z GUS Brazil mi přijde jako dostatečně oficiální forma. Ty updaty se dělaly a nebyl s nima žádný problém.Když Patrick onemocněl, tak několik týdnů nebyly k dispozici žádné oficiální opravy.
Spíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabírá
"Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-PŽe by byl stále aktualizovaný Woody ? Počkat ...
Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabíráTěch lidí, na které to nezabralo a v posledních 2 - 3 letech od Slacku odešli, není zrovna málo.
Pozor, Sarge vyšel v červnu 2005, takže takže rok byly podporovány obě větve a woody celkem 4 roky. Slack 8 byl podporovaný pět let, slack 9 se blíží ke čtyřem, nepletu-li se. V době podpory si tedy nemají navzájem co vyčítat a oba závistivě vzhlíží k RHELu/CentOSu nebo SLESu podporovaným 7 let. Co se u nich ale hodně liší je rozsah balíčků, třeba kdyby se za pár měsíců panu bloggerovi na Slacku zachtělo Asterisku, tak si ho musí zkompilovat a udržovat ručně, zatímco na debu má podporovaný balíček.Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Není, vrhnou se na Tebe mraky supů, dokazující nade vší pochybnost, že Ubuntu je sračka, vykradený Debian, nevhodné pro začátečníky, příliš začátečnické atd. Od následného flamu se vznítí několik dalších blogů a diskusí až z celého ábíčka zůstane na uhel sežehlá pláň od obzoru po obzor, jejíž nehybnost budou rušit jen hejna supů, hodujících na ohořelých mrtvolách.
Tiskni
Sdílej: