Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
A já mám Fedoru 5 na svém Tuxnakovi. Vím, že Fedora na server moc vhodná není, ale holt v době kdy jsem ji instaloval jsem se žádnou jinou distribucí pořádně neuměl.
No a teď bude končit její podpora, nejspíš zrovna někdy kolem mojí maturity, no to mám teda radost, budu už tak míst dosti starostí.
Ale já mám takový strach šahat do funkční věci, svoje úpravy jsem si totiž nijak nedokumentoval. Běží mi tam LAMP server, DNS server pro domény i pro caching, ftp server, irc server...A hlavně je to teď i hlavní datové úložiště naší rodinné firmy. Nemůžu si dovolit výpadek...Ale nutnost je nutnost.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Tiskni
Sdílej:
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně.
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.
... a za tu dobu byl jediný "problém" cca 2 měsíce (konec roku 2004), kdy nebyla vyvíjena, ale "jen" udržovány bezpečnostní updaty.Malujete to na růžovo.
To je takový důkaz místo slibůSpíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně."Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-P
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.Takže se z toho konce r. 2004 moc nepoučili...
Malujete to na růžovo.Nemaluju. GPG signovaný e-mail od Patricka, že po dobu jeho absence budou vydávat security updaty z GUS Brazil mi přijde jako dostatečně oficiální forma. Ty updaty se dělaly a nebyl s nima žádný problém.Když Patrick onemocněl, tak několik týdnů nebyly k dispozici žádné oficiální opravy.
Spíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabírá
"Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-PŽe by byl stále aktualizovaný Woody ? Počkat ...
Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabíráTěch lidí, na které to nezabralo a v posledních 2 - 3 letech od Slacku odešli, není zrovna málo.
Pozor, Sarge vyšel v červnu 2005, takže takže rok byly podporovány obě větve a woody celkem 4 roky. Slack 8 byl podporovaný pět let, slack 9 se blíží ke čtyřem, nepletu-li se. V době podpory si tedy nemají navzájem co vyčítat a oba závistivě vzhlíží k RHELu/CentOSu nebo SLESu podporovaným 7 let. Co se u nich ale hodně liší je rozsah balíčků, třeba kdyby se za pár měsíců panu bloggerovi na Slacku zachtělo Asterisku, tak si ho musí zkompilovat a udržovat ručně, zatímco na debu má podporovaný balíček.Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Není, vrhnou se na Tebe mraky supů, dokazující nade vší pochybnost, že Ubuntu je sračka, vykradený Debian, nevhodné pro začátečníky, příliš začátečnické atd. Od následného flamu se vznítí několik dalších blogů a diskusí až z celého ábíčka zůstane na uhel sežehlá pláň od obzoru po obzor, jejíž nehybnost budou rušit jen hejna supů, hodujících na ohořelých mrtvolách.