Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A já mám Fedoru 5 na svém Tuxnakovi. Vím, že Fedora na server moc vhodná není, ale holt v době kdy jsem ji instaloval jsem se žádnou jinou distribucí pořádně neuměl.
No a teď bude končit její podpora, nejspíš zrovna někdy kolem mojí maturity, no to mám teda radost, budu už tak míst dosti starostí.
Ale já mám takový strach šahat do funkční věci, svoje úpravy jsem si totiž nijak nedokumentoval. Běží mi tam LAMP server, DNS server pro domény i pro caching, ftp server, irc server...A hlavně je to teď i hlavní datové úložiště naší rodinné firmy. Nemůžu si dovolit výpadek...Ale nutnost je nutnost.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Tiskni
Sdílej:
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně.
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.
... a za tu dobu byl jediný "problém" cca 2 měsíce (konec roku 2004), kdy nebyla vyvíjena, ale "jen" udržovány bezpečnostní updaty.Malujete to na růžovo.
To je takový důkaz místo slibůSpíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.
Navíc Slackware, na rozdíl od většiny jiných distribucí, neudržuje jednu ale tři poslední stabilní verze současně."Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-P
Do třetice: Slackware team není jediný člověk, ale AFAIK čítá 4 členy. Faktem je, že jsou to jen pomocné síly, které nezveřejní jediný bit - vše podléhá hlavnímu vývojáři Patricku Volkerdingovi.Takže se z toho konce r. 2004 moc nepoučili...
Malujete to na růžovo.Nemaluju. GPG signovaný e-mail od Patricka, že po dobu jeho absence budou vydávat security updaty z GUS Brazil mi přijde jako dostatečně oficiální forma. Ty updaty se dělaly a nebyl s nima žádný problém.Když Patrick onemocněl, tak několik týdnů nebyly k dispozici žádné oficiální opravy.
Spíš důvod, proč se Slacku na server vyhnout.Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabírá
"Normální" distribuce udržují podobně staré větve, ať už jsou to dvě (Debian) nebo 4 (Ubuntu) nemluvě o počtu udržovaných balíčků. :-PŽe by byl stále aktualizovaný Woody ? Počkat ...
Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Chtěl jsem na značit, že tak dlouhá doba vývoje distribuce bez vážnějších výpadků už něco o spolehlivosti říká, ale na vás to nějak nezabíráTěch lidí, na které to nezabralo a v posledních 2 - 3 letech od Slacku odešli, není zrovna málo.
Pozor, Sarge vyšel v červnu 2005, takže takže rok byly podporovány obě větve a woody celkem 4 roky. Slack 8 byl podporovaný pět let, slack 9 se blíží ke čtyřem, nepletu-li se. V době podpory si tedy nemají navzájem co vyčítat a oba závistivě vzhlíží k RHELu/CentOSu nebo SLESu podporovaným 7 let. Co se u nich ale hodně liší je rozsah balíčků, třeba kdyby se za pár měsíců panu bloggerovi na Slacku zachtělo Asterisku, tak si ho musí zkompilovat a udržovat ručně, zatímco na debu má podporovaný balíček.Debian GNU/Linux 3.0 has been obsoleted by Debian GNU/Linux 3.1 (sarge). Security updates have been discontinued as of the end of June 2006Takže u Debianu je to jen jeden release.
Přemýšlím, že tam nainstaluju Ubuntu server 6.06 LTS, u něho je podpora 5let. Je to dobrý nápad?
Není, vrhnou se na Tebe mraky supů, dokazující nade vší pochybnost, že Ubuntu je sračka, vykradený Debian, nevhodné pro začátečníky, příliš začátečnické atd. Od následného flamu se vznítí několik dalších blogů a diskusí až z celého ábíčka zůstane na uhel sežehlá pláň od obzoru po obzor, jejíž nehybnost budou rušit jen hejna supů, hodujících na ohořelých mrtvolách.