Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro jednu firmu jsem dělal Linuxový server. Hodnotím to jako moji zatím nejpřínosnější brigádu. Jednání s rozumnýma lidma, dost peněz (s ohledem na věnovaný čas) a taky jsem se hodně naučil
Poždavky byly nakonec takovéhle:
Nebudu zde popisovat do detailů jak jsem všechno nastavil, jenom uvedu co jsem vlastně použil.
Nastavení routování je věc jednoduchá, je to jenom hraní s iptables, plus nějaké načtení modulů aby fungovalo aktivní FTP.
Nastavení RAIDU 1 věc opět jednoduchá, dostupná přímo z instalačky Debianu
Měření iptrafficu, nad tímhle jsem strávil víc času než sem chtěl. Potřeboval jsem akorát měřit kolik MB dat projde za měsíc. Žádné grafy a podobně. Zkoušel jsem MRTG, Cacti a bůhvíco ještě. Nakonec jsem našel IPFM, které funguje skvěle.
Sdílení pro Windows - Samba
Tunel - OpenVPN
Zálohování mailů - natáhnout přihlašovací maily z databáze, natáhnout je getmailem do maildirů (spouštěno z cronu), pak je to přístupné přes IMAP (courier)
Naprogramoval jsem webovou aplikaci v PHP, která zobrazí teploty disků, informaci jestli je RAID pole korektní. Dále v tabulce traffic jednotlivých IP adres. A heslem chráněnou tabulku, na konfiguraci mailů, které se mají zálohovat.
K telefonní ústředně byl software pouze pro windows. Připojuje se přes COM port a bylo by nešikovné chodit pokaždé při její konfiguraci do "sklepa" s notebookem. Tak jsem "forwardnul" com port do kanceláře. Použil jsem ser2net a na straně Windowsu HW virtual serial port.
Odnesl jsem si ponaučení, že nic není jednoduché jak vypadá, a čím jednodušeji to vypadá, tím je větší pravděpodobnost, že se něco vymrví
Už je to všechno hotové, běhá to jak má a vyfakturoval jsem jim za to 12 000Kč.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Rozjetí routování na linuxu je věc jednoducháTo rozhodne, byl to jen napad
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jednoúčelová krabička tam byla předtím, ale uměla toho málo, tak šla pryčJednoúčelové krabičky jsou určeny k tomu aby na nich neběžel originální firmware.
výkon na to, co píšešja o zadnem vykonu nepisu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Na router bych pouzil jednoucelovou krabicku.+1
Také jsem zastancem odděleného routeru od serveru. Radši dvě krabičky, než jedno pořádné Core2Duo(s SSE,SSE2,MMX,3DNow a bůh ví ještě čím vším velmi potřebným).
Vyhoda je, ze to je mala krabicka. Pokud se podela, hodi se tam hned druha, obnova konfigurace je hned.A co teprve mikrosimmka?
Nechci aby to vyznělo, že zde chci vést flamewar to né:DProč ne?
Když se podělá router nebo server, tak obojí je špatná situace, bez které nemůže firma dále fungovat a musí se to řešit.Jo, ale mít za sebou nefunkční server a bandu lidí, kteří nemůžou "pracovat"?
Když jsou dvě věci, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že se jedna z nich podělá.Tfuj, tfuj. Server není domeček z karet. Správce je od toho aby spravoval, ne?
Navíc né každý router umí měřit ip traffic, poskytovat vpn a oddělit dva subnety. Nedá se ani u něho tak dobře nastavit firewall.Správá otázka není "co ten router umí", ale "běží na tom routeru Linux/BSD"? Navíc je spousta routerů, které všechny vyjmenované věci umí out-of-box.
Přehrávání firmware považuji za prasárnu.Důvod?
Nevěřím, že routování 1Mbits by bylo nějak znát na úbytku výkonu server.Datový tok je většinou irelevantní(zvláště u routingu), jelikož síťový tok se zpracovává po paketech.
Výkonu je dost, hrdlo je 100Mbit síť.Co to?
Server se nevypíná, někteří tam chtějí jít přes VPN i v noci.Myslel jsem uspávání procesoru a podobné parádičky.
DMZ je v tomto případě úplně mimo mísu. Server je primárně pro vnitřní použití. Z vnějšku je povolen přístup jenom na tunelOpravdu? Maškaráda?
Taky bych našel další argumentyA já si je klidně rád vyslechnu.
S tím uspáváním procesoru a spol. Už jsem viděl, kdy se server na noc vypínal, a pokud někdo potřeboval, tak si ho přes krabičku víceméně automaticky zapnul... Ono když ve firmě poslední člověk odejde nejpozději v 7 večer a první nepřijde před 8mou ráno, tak se ušetří v pracovní dny víc jak polovina energie. A to nemluvim o víkendu. Takže právě v takové malé firně je to ideální cesta, jak ušetřit.Souhlas. Vypínat přes cron(samozřejmě až se odhlásí všichni uživatelé ze sítě), zapínat přes BIOS a do pracovních stanic integrovat po spuštění Wake-on-Lan skript.
BTW: Ono aní to není potřeba Existují i procesory, které se při nečinnosti úplně odpojují od FSB a pak probouzejí až přerušením, disky konstruované k uspávání, apod. Proto tak nadávám, když lidi do serverů místo serverových technologií strkají všelijaké ty 3DNow! technologie,MMX,…
Samozřejmě se dá argumentovat tím, že to nedělá dobře diskům...Pokud je vypínání vhodně nastaveno (nemá něco potřebu každých 5 sekund zapisovat na disk jako u mě), tak bych spíš řekl, že jim to dělá víc než dobře.
Přehrávání firmware považuji za prasárnu.Na svym desktopu jsem měl windows. Přehrál jsem to na... třeba Linux. Notebook jsem dostal s windowsama taky, teď je na něm FreeBSD. Malej server jsem dostal s Gentoo, je tam BSD. Jeden z routerů jsem dostal s nějakym Asusim operačním systémem na Linuxu, teď je tam OpenWRT (taky linuxový). To je ale strašná prasárna nahrát na počítač jinej software než originální :D.
A proč by mu měl zákazník platit za to, že studoval manuály? To je jeho problém, že neuměl dané věci vyřešit a teprve se je učil. Tím ale udělal něco pro sebe - má teď znalosti. A až bude příště někomu dělat něco stejného, tak to bude mít za hodinu hotové a vyúčtuje si stejně
Já se většinou snažím, aby zákazník pokud možno zůstal co nejdéle mým zákazníkem. Takže v tomto případě bych se mu to asi snažil rozmluvit, případně si ověřit, že opravdu dobře ví, co přesně chce.Záleží na tom, o jakého zákazníka jde. Já pokud vystupuji jako zákazník, tak velmi dbám na to, abych dostal přesně to, co chci (bez ohledu na to, jestli je to dobré nebo špatné). Takže když se mě někdo snaží jakkoli lámat (ať už proto, že to myslí dobře, anebo proto, že chce něco, co je výhodné pro něj), dosáhne maximálně toho, že s ním velmi rychle skončím. Když říkám natřít modře, tak to znamená modře, i kdyby se tam červená hodila líp.
Já jsem zase toho názoru, že když už si mne zákazník jednou pozve jako konzultanta, měl by důvěřovat mému odbornému úsudku a nenutit mne do implementace řešení, které považuji za technicky nevhodné, protože jim těžko mohu ručit za řešení, o jehož správnosti nejsem sám přesvědčen.
Hodnotím to jako moji zatím nejpřínosnější brigádu. Jednání s rozumnýma lidma, dost peněz (s ohledem na věnovaný čas) a taky jsem se hodně naučilpokud jsi ty spokojeny, coz asi podle tehle vety jsi, na nic se nikoho neptej. Vzdycky se najde nejakej frajer co ti rekne ze on za to ani nevstane z postele, ale ty si uchovej svuj prijemny pocit z nauceneho, a vydelanych penez.
pokud jsi ty spokojeny, coz asi podle tehle vety jsi, na nic se nikoho neptej.Presne tak, musis to posoudit. Kdybys mel drepet doma za 0kc, tak by pro tebe bylo lepsi, ikdyby sis rekl jenom 1000kc. Cenu proste zjistuj tak, ze si reknes, za kolik to chces udelat minimalne. Pak muzes (pokud je to tvuj znamej) se zeptat zakaznika, za kolik to max. chce. Kdyz rekne o dost vetsi castku nez je tvoje minimum, tak muzes z ty jeho castky ubrat (abys jako ukazal, ze to dokazes za min). Akorat si dej bacha, aby si ten zakaznik nedal dat nabidku od jinych - nebo si muzes cenu jinych zjistit ty, abys vedel, co je max., aby to dali tobe. Pokud zakaznik neni tvuj znamej, muzes zkusit zjistit cenu za stejnou praci od jinych a pak dat cenu snizenou o nejakou cast, ale u toho zase davej pozor, co za tu cenu nekdo jinej nabizi - aby v tom nebyl i servis do 24 hod, vymena HW apod. No a nebo pak si rekni, za kolik na hodinu bys chtel delat a dej si odhad, kolik ti zabere prace cistyho casu. To pak muzes predlozit zakaznikovi.
tak to treba mat kusok stastiaJak se říká v českém fotbale, "je potřeba jít tomu štěstíčku trochu naproti"