Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
INBOX INBOX.Drafts INBOX.Sent INBOX.Trash INBOX.SPAM INBOX.SPAM.isSPAM INBOX.SPAM.noSPAMDo složky SPAM je doručena každá zpráva, která je DSPAMem vyhodnocena jako SPAM. V případě chybného vyhodnocení zprávy jako SPAM (false positive) postačí, aby uživatel tuto zprávu přesunul do podsložky noSPAM. V případě chybného vyhodnocení zprávy jako neSPAM (false negative) postačí, aby uživatel tuto zprávu přesunul do podsložky isSPAM. Tento postup mj. odstraňuje všechna výše zmíněná úskalí - uživatelé nepřeposílají, ale většinou zprávy jednoduše drag&drop přesunou přímo ve svém oblíbeném e-mailovém klientovi do příslušné složky, bez problémů takto mohou přesunovat více zpráv najednou a při přesouvání mezi složkami nedochází ke změně obsahu, tzn. nemůže dojít ke ztrátě identifikační značky DSPAMu. Sám o sobě by tento mechanismus nefungoval, na straně serveru je proto potřeba zajistit proces, který bude procházet tyto podsložky a předávat obsažené zprávy DSPAMu ke znovuzpracování. Uvedu zde jednoduchý příklad, který úspešně používám na serverech s malým počtem uživatelů, kteří na serveru mají bežný účet (tzn. nejedná se o virtuální uživatele). Celé řešení je nezávislé na použitém softwaru pro realizaci potřebných služeb (SMTP, IMAP ..). Ve většině instalací používám k plné spokojenosti Postfix v kombinaci s Maildropem a Courier-IMAPem.
Postfix -> Maildrop[ClamAV,DSPAM] -> Maildir <-> Courier-IMAPGlobální konfigurační soubor pro MDA Maildrop, který zajistí antivirovou kontrolu přes ClamAV a přesunutí zprávy vyhodnocené jako SPAM do příslušné složky vypadá takto:
DEFAULT="$HOME/Maildir" SPAMFOLDER="$DEFAULT/.SPAM/" if(`/usr/bin/clamdscan --no-summary --stdout - | grep -c 'FOUND'` == 1) { to "/dev/null" } xfilter "/usr/bin/dspamc --user $USER --stdout --deliver=innocent,spam" if(/^X-DSPAM-Result: Spam.*$/) { to $SPAMFOLDER } to $DEFAULTSkript, který prochází příslušné podsložky schránky a předává nalezené zprávy ke znovuzpracování DSPAMu, může v tomto případě vypadat takto:
#!/bin/bash MAILDIR=$HOME/Maildir SPAMFOLDER=$MAILDIR/.SPAM ISSPAMFOLDER=$SPAMFOLDER.isSPAM NOSPAMFOLDER=$SPAMFOLDER.noSPAM DSPAM_FP="dspamc --user $USER --class=innocent --source=error --stdout --deliver=spam,innocent" DSPAM_FN="dspamc --user $USER --class=spam --source=error --stdout --deliver=spam,innocent" for folder in {$NOSPAMFOLDER/cur,$NOSPAMFOLDER/new,$ISSPAMFOLDER/cur,$ISSPAMFOLDER/new}; do for message in `ls -A $folder`; do mv "$folder/$message" "$folder/../tmp/" done done for falsepositive in `ls -A $NOSPAMFOLDER/tmp`; do cat "$NOSPAMFOLDER/tmp/$falsepositive" | $DSPAM_FP > "$MAILDIR/new/$falsepositive" rm "$NOSPAMFOLDER/tmp/$falsepositive" done for falsenegative in `ls -A $ISSPAMFOLDER/tmp`; do cat "$ISSPAMFOLDER/tmp/$falsenegative" | $DSPAM_FN > "$SPAMFOLDER/new/$falsenegative" rm "$ISSPAMFOLDER/tmp/$falsenegative" doneTento skript je v pravidelných intervalech (např. 5 minut) automaticky spouštěn z uživatelské cron tabulky. Hodí se pro menší instalace s lokálními účty.
Tiskni
Sdílej:
to $DEFAULTvlozim filtraci pres SpamAssasin a v pripade vyhodnoceni jako SPAM se zprava presune do slozky SPAM.isSPAM, kde je nasledne automaticky predana DSPAMu ke znovuvyhodnoceni:
xfilter "/usr/bin/spamc" if (/^X-Spam-Level: \*\*\*\*\*.*$/) { to "$SPAMFOLDER/.isSPAM/" }