Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Po zastavení na pár hodinách v jedné nejmenované zemi se stalo následující - auto nechtělo nastartovat celkem pěkný hukot a chaos
se začal ozývat z motoru a copak se stalo - v motoru byl zamotán had ( přišel se tam schovat do stínu, ale proč se zamotal do řemenu ? ).
Přitom hned na začátku toho areálu jsou pěkné dvě cedulky oznamující, že k něčemu podobnému může dojít.
No a pár ostatních fotek ukazuje jaká potvora kousla psa a jak to s tím pak vypadalo, naštestí měl hodně tvrdou kůži, tak ten jed šel nějak bokem.
Pokud by to byl člověk, tak by to bylo celkem o hubu. Prý se šel někam podívat pes ho předběhl začal štěkat, vrčet a po něčem šel, najednou zakvičel a tam had.
Ne jeden, ale dva, naštestí ho kousl asi ten velký. No ten malý byl hned za ním, tak to schytal taky. Ale to nemohu posoudit, v hadech se nevyznám
Dalších pár fotografií nám ukazuje co se stane, když přilétnou kobylky. Celkem pěkně zakryté nebe, další fotka nám ukazuje
pomocný personál při budování silnice v horách a následná fotka ukazuje panorama této silnice.
Všechny fotografie byly pořízeny analogem a následně scannovány Canon 8400F. ( nejsem autorem fotografií, pocházejí z archívu mého strýce)
Všechny fotografie v příloze. Chtěl jsem fotky doplnit přímo k textu, ale mám je na lokálním disku, a nějak mi to nebere...
EDIT2 : Postupně se budu snažit doplnit o něco podobného
EDIT1:
fotky se psem a s těmi hady pochází z Afriky - Mazabuka - Zambia, ty dvě cedulky jsou ze vstupu do Národního
parku v Tanzánii.
Výstavba té silnice a fotka s těmi kobylkami pochází ze Sudánu
Tiskni
Sdílej:
Tipl bych to na nějakou Austrálii, Oceánii
Aha, doprohlédl jsem si obrázky a myslím že jsem se krapet netrefil :)
Spíš mu ten motor třeba voněl
benzín, olej - to je něco...
Vůbec netuším, proč se zamotal do motoru (do rozvodného řemenu ).Asi se mu po tom dobře lezlo.
Ale jak jsi to natočil, tak to už nerozdejchal. Stromy se v přírodě běžně tímto způsobem nepohybují.