Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Člověk se jenom trochu otře o pspad*
a hned je oheň na střeše . Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastností. Třeba exporty textu do TeXu, nebo rtf je vynikající funkce.
Ale stačilo říct, že PSPadu chybí pořádný textový editor ... Bohužel moje zkušenosti (ještě z dob před používáním vimu) jsou docela špatné, textová komponenta trpěla nepříjemnými bugy. Například odsazování mi v PSPadu většinou fungovalo jinak, než v ostatních editorech. Případně občas se text vložil jinam, než měl a podobné drobnosti.
No a potom, co jsem poznal vim (viz předchozí blogpost Diagnóza: vimař), tak byl pro mě PSPad (a jakýkoliv "normální" editor) už navždy ztracen. Nakonec mi bylo řečeno, ať nekritizuji práci ostatních a udělám vlastní a lepší editor.
Proto jsem moc rád, že Bram Moolenaar udělal (a dělá) tuto práci za mě, za což mi mu také děkuji. Mimochodem na jeho stránkách je tento stolní kalendář správného vimaře a také poměrně zajímavý rozhovor, který vyšel v časopise LinuxEXPRES. V něm se například dozvíte, že Bram používá FreeBSD a KDE, jeho názor na licenci GPL a mnoho dalších věcí.
Mě se nejvíc líbila tato věta pokud musím občas psát něco v programu Microsoft Word, musím často pracně z textu mazat nechtěně vložené znaky: "wjjj", protože mám stejný problém .
:wq
Tiskni
Sdílej:
Člověk se jenom trochu otře o pspad a hned je oheň na střeše … Ale stačilo říct, že PSPadu chybí pořádný textový editor…
Možná mám trochu pokřivená měřítka, ale přestože PSPad používám adekvátně tomu, jak často používám Windows (tedy skoro vůbec), nevidím v tom nic jiného než nesmyslnou a zcela záměrnou provokaci…
nevidím v tom nic jiného než nesmyslnou a zcela záměrnou provokaci…To je pravda, byla to záměrná provokace
Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastnostíPokud tento blogpost vyzněl tak, že haním PSPad, pak je mi to líto.
přestože to je dobrý kousek softwaru a má zajímavé funkce (což jsem uznal)