Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Člověk se jenom trochu otře o pspad*
a hned je oheň na střeše . Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastností. Třeba exporty textu do TeXu, nebo rtf je vynikající funkce.
Ale stačilo říct, že PSPadu chybí pořádný textový editor ... Bohužel moje zkušenosti (ještě z dob před používáním vimu) jsou docela špatné, textová komponenta trpěla nepříjemnými bugy. Například odsazování mi v PSPadu většinou fungovalo jinak, než v ostatních editorech. Případně občas se text vložil jinam, než měl a podobné drobnosti.
No a potom, co jsem poznal vim (viz předchozí blogpost Diagnóza: vimař), tak byl pro mě PSPad (a jakýkoliv "normální" editor) už navždy ztracen. Nakonec mi bylo řečeno, ať nekritizuji práci ostatních a udělám vlastní a lepší editor.
Proto jsem moc rád, že Bram Moolenaar udělal (a dělá) tuto práci za mě, za což mi mu také děkuji. Mimochodem na jeho stránkách je tento stolní kalendář správného vimaře a také poměrně zajímavý rozhovor, který vyšel v časopise LinuxEXPRES. V něm se například dozvíte, že Bram používá FreeBSD a KDE, jeho názor na licenci GPL a mnoho dalších věcí.
Mě se nejvíc líbila tato věta pokud musím občas psát něco v programu Microsoft Word, musím často pracně z textu mazat nechtěně vložené znaky: "wjjj", protože mám stejný problém .
:wq
Tiskni
Sdílej:
Člověk se jenom trochu otře o pspad a hned je oheň na střeše … Ale stačilo říct, že PSPadu chybí pořádný textový editor…
Možná mám trochu pokřivená měřítka, ale přestože PSPad používám adekvátně tomu, jak často používám Windows (tedy skoro vůbec), nevidím v tom nic jiného než nesmyslnou a zcela záměrnou provokaci…
nevidím v tom nic jiného než nesmyslnou a zcela záměrnou provokaci…To je pravda, byla to záměrná provokace
Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastnostíPokud tento blogpost vyzněl tak, že haním PSPad, pak je mi to líto.
přestože to je dobrý kousek softwaru a má zajímavé funkce (což jsem uznal)