Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
a trolltechu pisou ze muzes dat licenci jakou chces..To bych rozhodně netvrdil: If you wish to use the Qt Open Source Edition, you must contribute all your source code to the open source community in accordance with the GPL when your application is distributed. IMHO je to tak, že na svůj vlastní kód si můžeš dát jakoukoli licenci. Ovšem v okamžiku, kdy to spojuješ s něčím, co je pod GPL, musíš aplikovat GPL na celek. Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL. Tím ovšem není vyloučeno (díky licenci BSD), že by ten kód pak někdo mohl vzít, přidat k tomu komerční verzi Qt a celé to zabudovat do proprietárního programu.
Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL.Může? I když se tam používají příkazy z API Qt? Celé mi to není moc jasné. Ale u takto nepatrného programu GPL vadit nebude, moc pochybuju, že by to někomu stálo za to to uzavírat
Malý feedback
Hodilo by se někam uvést závislosti. Musel jsem kvůli tomu postupně emergnout PyQt, pykde a pyxml.
Musel jsem zakomentovat řádky se setCapton(), jinak to vypisovalo při otevření souborů tyto hlášení:
ASSERT: "!_name.isEmpty()" in kinstance.cpp (94) Traceback (most recent call last): File "iksml.py", line 224, in slotOpen self.loadXML() File "iksml.py", line 152, in loadXML self.setCaption(self.name() + " " + self.xml) TypeError: cannot concatenate 'str' and 'QString' objects
verze:
* dev-python/PyQt Latest version installed: 3.14.1-r2 * kde-base/pykde Latest version installed: 3.5.5-r1 * dev-python/pyxml Latest version installed: 0.8.4
Tiskni
Sdílej: