Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
a trolltechu pisou ze muzes dat licenci jakou chces..To bych rozhodně netvrdil: If you wish to use the Qt Open Source Edition, you must contribute all your source code to the open source community in accordance with the GPL when your application is distributed. IMHO je to tak, že na svůj vlastní kód si můžeš dát jakoukoli licenci. Ovšem v okamžiku, kdy to spojuješ s něčím, co je pod GPL, musíš aplikovat GPL na celek. Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL. Tím ovšem není vyloučeno (díky licenci BSD), že by ten kód pak někdo mohl vzít, přidat k tomu komerční verzi Qt a celé to zabudovat do proprietárního programu.
Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL.Může? I když se tam používají příkazy z API Qt? Celé mi to není moc jasné. Ale u takto nepatrného programu GPL vadit nebude, moc pochybuju, že by to někomu stálo za to to uzavírat
Malý feedback
Hodilo by se někam uvést závislosti. Musel jsem kvůli tomu postupně emergnout PyQt, pykde a pyxml.
Musel jsem zakomentovat řádky se setCapton(), jinak to vypisovalo při otevření souborů tyto hlášení:
ASSERT: "!_name.isEmpty()" in kinstance.cpp (94) Traceback (most recent call last): File "iksml.py", line 224, in slotOpen self.loadXML() File "iksml.py", line 152, in loadXML self.setCaption(self.name() + " " + self.xml) TypeError: cannot concatenate 'str' and 'QString' objects
verze:
* dev-python/PyQt Latest version installed: 3.14.1-r2 * kde-base/pykde Latest version installed: 3.5.5-r1 * dev-python/pyxml Latest version installed: 0.8.4
Tiskni
Sdílej: