Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem jednou hledal jednoduchou prohlížečku XML souborů pro Linux a pokud by byla pro KDE, bylo by to plus. Jenže jsem našel akorát prastarou kxmlviewer, která byla napsána snad pro KDE 1. Vzdal jsem se snah o úpravu (mimo jiné i proto, že neumím v KDE programovat) a raději si zbastlil vlastní.
Jmenuje se to iksml. Pokud se vám zdá, že to nic neumí, jste na omylu, umí přesně to, co jsem od ní potřeboval . To jest zobrazit XML soubor. Editace není v plánu. V budoucnu by to mohlo ještě získat podporu pro KIO, nějaké to vyhledávání a možná i barvičky na zpřehlednění výstupu. Jo, možná ještě jiné ikony na sbalení a rozbalení, protože jsem tam dal to první, co mi přišlo pod ruku.
Pro XML se parsuje pomocí API SAX (a moje instalace Pythonu používá parser expat), takže by měla být aplikace rychlá a paměťově nenáročná.
Nakonec bych se ještě rád zeptal. Myslíte, že je v pořádku uvolnit aplikaci psanou pod GPL verzí Qt pod jinou, kompatibilní, ale méně restriktivní, licencí? Třeba BSD.
Tiskni
Sdílej:
a trolltechu pisou ze muzes dat licenci jakou chces..To bych rozhodně netvrdil: If you wish to use the Qt Open Source Edition, you must contribute all your source code to the open source community in accordance with the GPL when your application is distributed. IMHO je to tak, že na svůj vlastní kód si můžeš dát jakoukoli licenci. Ovšem v okamžiku, kdy to spojuješ s něčím, co je pod GPL, musíš aplikovat GPL na celek. Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL. Tím ovšem není vyloučeno (díky licenci BSD), že by ten kód pak někdo mohl vzít, přidat k tomu komerční verzi Qt a celé to zabudovat do proprietárního programu.
Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL.Může? I když se tam používají příkazy z API Qt? Celé mi to není moc jasné. Ale u takto nepatrného programu GPL vadit nebude, moc pochybuju, že by to někomu stálo za to to uzavírat
Malý feedback
Hodilo by se někam uvést závislosti. Musel jsem kvůli tomu postupně emergnout PyQt, pykde a pyxml.
Musel jsem zakomentovat řádky se setCapton(), jinak to vypisovalo při otevření souborů tyto hlášení:
ASSERT: "!_name.isEmpty()" in kinstance.cpp (94) Traceback (most recent call last): File "iksml.py", line 224, in slotOpen self.loadXML() File "iksml.py", line 152, in loadXML self.setCaption(self.name() + " " + self.xml) TypeError: cannot concatenate 'str' and 'QString' objects
verze:
* dev-python/PyQt Latest version installed: 3.14.1-r2 * kde-base/pykde Latest version installed: 3.5.5-r1 * dev-python/pyxml Latest version installed: 0.8.4