Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Tak jsem jednou hledal jednoduchou prohlížečku XML souborů pro Linux a pokud by byla pro KDE, bylo by to plus. Jenže jsem našel akorát prastarou kxmlviewer, která byla napsána snad pro KDE 1. Vzdal jsem se snah o úpravu (mimo jiné i proto, že neumím v KDE programovat) a raději si zbastlil vlastní.
Jmenuje se to iksml. Pokud se vám zdá, že to nic neumí, jste na omylu, umí přesně to, co jsem od ní potřeboval . To jest zobrazit XML soubor. Editace není v plánu. V budoucnu by to mohlo ještě získat podporu pro KIO, nějaké to vyhledávání a možná i barvičky na zpřehlednění výstupu. Jo, možná ještě jiné ikony na sbalení a rozbalení, protože jsem tam dal to první, co mi přišlo pod ruku.
Pro XML se parsuje pomocí API SAX (a moje instalace Pythonu používá parser expat), takže by měla být aplikace rychlá a paměťově nenáročná.
Nakonec bych se ještě rád zeptal. Myslíte, že je v pořádku uvolnit aplikaci psanou pod GPL verzí Qt pod jinou, kompatibilní, ale méně restriktivní, licencí? Třeba BSD.
Tiskni
Sdílej:
a trolltechu pisou ze muzes dat licenci jakou chces..To bych rozhodně netvrdil: If you wish to use the Qt Open Source Edition, you must contribute all your source code to the open source community in accordance with the GPL when your application is distributed. IMHO je to tak, že na svůj vlastní kód si můžeš dát jakoukoli licenci. Ovšem v okamžiku, kdy to spojuješ s něčím, co je pod GPL, musíš aplikovat GPL na celek. Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL. Tím ovšem není vyloučeno (díky licenci BSD), že by ten kód pak někdo mohl vzít, přidat k tomu komerční verzi Qt a celé to zabudovat do proprietárního programu.
Tedy k iksml: kód může být pod BSD, ale v okamžiku, kdy se spojí s Qt pod GPL v jeden program, bude pod GPL.Může? I když se tam používají příkazy z API Qt? Celé mi to není moc jasné. Ale u takto nepatrného programu GPL vadit nebude, moc pochybuju, že by to někomu stálo za to to uzavírat
Malý feedback
Hodilo by se někam uvést závislosti. Musel jsem kvůli tomu postupně emergnout PyQt, pykde a pyxml.
Musel jsem zakomentovat řádky se setCapton(), jinak to vypisovalo při otevření souborů tyto hlášení:
ASSERT: "!_name.isEmpty()" in kinstance.cpp (94) Traceback (most recent call last): File "iksml.py", line 224, in slotOpen self.loadXML() File "iksml.py", line 152, in loadXML self.setCaption(self.name() + " " + self.xml) TypeError: cannot concatenate 'str' and 'QString' objects
verze:
* dev-python/PyQt Latest version installed: 3.14.1-r2 * kde-base/pykde Latest version installed: 3.5.5-r1 * dev-python/pyxml Latest version installed: 0.8.4