Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Ono se právě moc nejedná o balíky. Jedná se o textové instrukce pro Yast, co má udělatTak to jo.
Například to, že repozitáře si musíte přidávat ručně. Zde stačí kliknout. Největší výhodu vidím v tom, že se na fórech nebude muset začátačníkům psát: "přidej si tyto repozitáře a nainstaluj tyto balíčky", což často bývá nad jejich síly a začátky s Linuxem jim to drobně trpčí.No, přidávat ručně... To probíhá tak, že otevřeš dialog Zdroje softwaru, dáš Přidat a jen tam vložíš tu "APT řádku". (A co se týče oficiálních repozitářů, tam máš jenom zaškrtávací tlačítko pro každou sekci, takže to je ještě lehčí.) Popravdě ale není moc důvodů, proč bych měl přidávat další repozitáře. Většina softwaru je totiž přímo v těch od Ubuntu...
Jednou bych to rád viděl jako centrální komunitní repozitorář pro všechny distra a tím srazit rozdíly mezi jednotlivými distry.Tak to já ne. Mně by se spíš líbilo, kdyby se distribuce shodly na nějakém společném formátu balíčků (nebo alespoň standardizovaly některé prvky, např. místa instalace atd.). Ale chápu, že někomu by se to zas nelíbilo...
nebo alespoň standardizovaly některé prvky, např. místa instalace atd.
FHS?
Humanitních
To je jen takový povzdech, že si teď připadám trochu bezmocnej.Taky jsem měl z openSUSE tolikrát tento pocit... až nakonec převážil do Gentoo
OpenSUSE: Computer - Control Center - Appearance - Fonts - Monochrome, spustím Firefox a je to stejné jako předtímV YaSTu je někde systémová konfigurace a tam je taky řádka s BYTECODE_INTERPRETER (nebo tak nějak), tam se to dá měnit (snad). Zkuste hledat bytecode interpreter, ale dokumentace k openSUSE je v tomto na webu dost chaotická (od 10.2 se to dá měnit v grafickém klikátku v YaSTu). Bohužel už SUSE nemám, a tak jen lovím z paměti. Pokud to ovšem řeší problém, což si taky nejsem jistý.
Jak to mají v Ubuntu, to jsem nezkoumal, takže můžu jen spekulovat. Ubuntu AFAIK vychází z Debianu a pokud si dobře vzpomínám, mezi tvůrci Debianu a Mozilla Foundation se svého času rozhořela dost ostrá polemika ohledně toho, kdy se upravený Firefox smí ještě nazývat Firefox. Výsledkem bylo, že Debian teď obsahuje upravený Firefox pod jiným názvem (Iceweasel?). Není možné, že jedna z těch "nepovolených" úprav spočívala právě v tom sladění antialiasingu se zbytkem systému (a že Ubuntu používá tu upravenou verzi)?
Co se týká freetype2, to je v pořádku. Firefox freetype2 používá, aspoň pokud se mu to dovolí při kompilaci. Jen nejspíš kašle na systémové nastavení a používá své vlastní.
Co se týká freetype2, to je v pořádku. Firefox freetype2 používá, aspoň pokud se mu to dovolí při kompilaci. Jen nejspíš kašle na systémové nastavení a používá své vlastní.Z vágního popisu na stránkách Mozilly
ac_add_options --enable-xftjsem nepochopil, čeho všeho se tyhle volby týkají a jestli hrají roli při vykreslování stránky nebo jen při vykreslování GUI. Nejspíš teda ovlivňují obojí. Možnost, že Firefox jen ignoruje nastavení, ale freetype2 používá (prostřednictvím xft), jsem do svých úvah nezahrnul, to mi přišlo naprosto absurdní.
Enables XFT advanced font rendering. This is only available with --enable-default-toolkit=gtk2, and it is recommended with gtk2 ac_add_options --enable-freetype2
Enables freetype font rendering. This is the default for the GTK toolkit. Not compatible with --enable-xft
Ubuntu AFAIK vychází z Debianu a pokud si dobře vzpomínám, mezi tvůrci Debianu a Mozilla Foundation se svého času rozhořela dost ostrá polemika ohledně toho, kdy se upravený Firefox smí ještě nazývat Firefox. Výsledkem bylo, že Debian teď obsahuje upravený Firefox pod jiným názvem (Iceweasel?). Není možné, že jedna z těch "nepovolených" úprav spočívala právě v tom sladění antialiasingu se zbytkem systému (a že Ubuntu používá tu upravenou verzi)?Pukud vim ,tak to bylo spise kvuli samotnemu jmenu a logu - podle debianich pravidel je mozilli licence nekompatibilni, takze Firefox rebrandovali na Iceweasel. Mimo jmena, loga a nejake ostatni grafiky je to uplne stejny program jako normalni Firefox (no ted treba v nem tohle zrovna pisu), vsechno, co funguje ve Firefoxu, funguje i v Iceweaselu. Vice viz http://en.wikipedia.org/wiki/Naming_conflict_between_Debian_and_Mozilla A pro zobrazeni webovych stranek psanych pro MS IE a windows obecne je take vhodne mit instalovane odpovidajici Truetype fonty, napr. v Debianu e balicek jmenuje msttcorefonts .
důvod je prý něco s licencí, nebo co.Ak sa nemylim, tak ten gstreamer/yauap maju licencovany, na rozdiel od xine s w32codecs. Takze pre toho, kto chce pouzivat xine, sa nic nemeni. Okrem toho, ze sa da packamn lahsie pridat medzi repozitare.
Volba GStreamer jako defaultniho backendu neni prece Bug, je to rozhodnuti, ktere udelali v Novellu nebo v SUSE.
Asi by ale šlo napsat RFE, že by to mělo jít snadno přepnout.
rád bych něco navrhoval, reportoval. Ale bugy, na které jsem přišel já už byly dávno reportovány a nikdo s nima nic neudělal.
Dřív jsem měl párkrát podobnou zkušenost. Ale všemi chybami, které jsem našel v 10.3, ať už jsem je reportoval já nebo někdo jiný, se někdo zabýval a dokonce se všechny opravy (až na jeden vedlejší problém s (ne)závislostí fetchmailu na pwdutils) do distribuce včas dostaly. Takže to vypadá, že se situace výrazně zlepšila.
Tiskni
Sdílej: