Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... a Mandriva?
Musím potvrdit, Mandriva má KDE 4.2 v tom nejlepším stavu v jakém 4.2 může být. Krom toho nabízejí i funkční KDE3.5 a je možné to zkombinovat. Já stále jedu primárně na KDE 3.5 ale většina aplikací je už KDE4. Starají se o to dobře. Vývoj (konverzi) některých KDE aplikací i aktivně finančně podporují - z hlavy K3B. Nejsem si jistý s Kerry (desktop search client). Výchozí téma je sice slabota, stejně jako Oxygen, ale to je záležitost několik akliknutí si zvolit jiné.
Poslední dobou mě velmi točí snahy udělat z KDE defaultní desktop openSUSE.No ono je kolem toho, podle mě, zbytečně moc řečí - hezky to shrnul Luboš Luňák. V instalátoru ve výběru desktopů by měla být jedna položka předvolena, aby stačilo kliknout na Next a instalace pokračovala dál. Jde o to, že uživatel, který o Linuxu nic neví, se stejně není schopen v tom okamžiku nijak rozhodnout. A KDE by tam mělo být jednoduše proto, že je podle průzkumů mezi uživateli openSUSE nejpopulárnější. S tím souvisí třeba i to, že nováček pak pravděpodobněji narazí na uživatele openSUSE s KDE, než s něčím jiným.
Jak padlo z ankety, valná většina uživatelů openSUSE nejsou začátečníci (ti sáhnou po Ubuntu).vs
Make openSUSE the easiest Linux distribution for anyone to obtain and the most widely used open source platform.Takže evidentně děláme něco špatně (a do toho patří i pokládání dotazů při instalace, které není začátečník schopen odpovědět)
Project Overview
Na SLEDu je rovnocenně i KDE.
Distribuce živý serverový sektor. Tam je GUI jen taková třešniška na dortu, pokud tam vůbec je. Těch několik málo komečních nasazení na desktopech je tak vzácných, že z toho není možné sestavit věrohodnou statistiku.
To je vidět že se nimráte v detailech a chybí vám širší rozhled Mě by ani v cizím příspěvku něco takového nezaskočilo, mě by mohli zavést jednotný znak pro y/i od zítřka a možná bych si toho ani nevšimnul.
Většinu smyslu odvodíte stejně z kontextu, těch případů kdy vám pravopisné pravidlo pomůže rozpoznat slova souznějící je tak vzácně, že za to nestojí udržovat tak složitý systém, jako má čeština. Raději šetřit uvolněnou mozkovou kapacitu na něco užitečnějšího, například na propracování obsahové stránky sdělení.
Pravopisná pravidlo vám navíc pomůže jen v písemné komunikaci, v mluvené řeči jste i v případě "živý" a "živí" zase nucen použít širší kontext sdělení.
Asi i vy hádám dobře přečtete text bez háčků a čárek i přes to, že riziko shody je mnohonásobně větší než v případě shodného znaku pro i a y.
K neschopnosti psát český text se vcelku bez mučení přiznám. A nebudu to svádět ani na ty 4 roky strávené tady v Británii. Já jsem ho moc neovládal ani před tím. A taky se přiznám k jeho nezáměrnému bojkotování z důvodů uvedených nahoře.
Tiskni
Sdílej: