Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aneb drobné doplnění mého dřívějšího clánku KDE 4.3 beta na první pohled.
Od doby vydání první bety uplynulo spousta commitů a některé se týkaly i Plasmy (především panelu). Prakticky všechny chyby, se kterými jsem se potýkal v betě, jsou ve finální verzi opraveny, takže jsem dneska ráno uzavřel většinu z nich s RESOLVED/FIXED.
--- zaver.old 2009-08-06 09:06:08.240610047 +0200 +++ zaver.new 2009-08-06 09:14:58.592418095 +0200 @@ -1,5 +1,5 @@ -Plasma si bohužel zachovala pověst nejrozbitější součásti KDE a zvláště zamrzí, -že jsou v Betě rozbité věci, které předtím fungovaly správně. Nebýt ní, stačilo -by napsat, že beta přináší spoustu užitečných novinek; takto mohu jenom dodat, -že doufám, že vývojáři Plasmy do ostrého vydání všechno opraví. - +Plasma od bety udělala velký krok kupředu a prakticky všechny chyby, na které +jsem narazil při používání této verze, jsou minulostí. Vzhledem k tomu, že +právě k ní směřovaly moje největší výtky a počet regresí od KDE3 by se dal +spočítat na prstech ruky hodně nešikovného tesaře, musím prohlásit toto vydání +za jednoduše perfektní. Budiž tedy KDE3 země lehká.
Tiskni
Sdílej:
... a Mandriva?
Musím potvrdit, Mandriva má KDE 4.2 v tom nejlepším stavu v jakém 4.2 může být. Krom toho nabízejí i funkční KDE3.5 a je možné to zkombinovat. Já stále jedu primárně na KDE 3.5 ale většina aplikací je už KDE4. Starají se o to dobře. Vývoj (konverzi) některých KDE aplikací i aktivně finančně podporují - z hlavy K3B. Nejsem si jistý s Kerry (desktop search client). Výchozí téma je sice slabota, stejně jako Oxygen, ale to je záležitost několik akliknutí si zvolit jiné.
Poslední dobou mě velmi točí snahy udělat z KDE defaultní desktop openSUSE.No ono je kolem toho, podle mě, zbytečně moc řečí - hezky to shrnul Luboš Luňák. V instalátoru ve výběru desktopů by měla být jedna položka předvolena, aby stačilo kliknout na Next a instalace pokračovala dál. Jde o to, že uživatel, který o Linuxu nic neví, se stejně není schopen v tom okamžiku nijak rozhodnout. A KDE by tam mělo být jednoduše proto, že je podle průzkumů mezi uživateli openSUSE nejpopulárnější. S tím souvisí třeba i to, že nováček pak pravděpodobněji narazí na uživatele openSUSE s KDE, než s něčím jiným.
Jak padlo z ankety, valná většina uživatelů openSUSE nejsou začátečníci (ti sáhnou po Ubuntu).vs
Make openSUSE the easiest Linux distribution for anyone to obtain and the most widely used open source platform.Takže evidentně děláme něco špatně (a do toho patří i pokládání dotazů při instalace, které není začátečník schopen odpovědět)
Project Overview
Na SLEDu je rovnocenně i KDE.
Distribuce živý serverový sektor. Tam je GUI jen taková třešniška na dortu, pokud tam vůbec je. Těch několik málo komečních nasazení na desktopech je tak vzácných, že z toho není možné sestavit věrohodnou statistiku.
To je vidět že se nimráte v detailech a chybí vám širší rozhled Mě by ani v cizím příspěvku něco takového nezaskočilo, mě by mohli zavést jednotný znak pro y/i od zítřka a možná bych si toho ani nevšimnul.
Většinu smyslu odvodíte stejně z kontextu, těch případů kdy vám pravopisné pravidlo pomůže rozpoznat slova souznějící je tak vzácně, že za to nestojí udržovat tak složitý systém, jako má čeština. Raději šetřit uvolněnou mozkovou kapacitu na něco užitečnějšího, například na propracování obsahové stránky sdělení.
Pravopisná pravidlo vám navíc pomůže jen v písemné komunikaci, v mluvené řeči jste i v případě "živý" a "živí" zase nucen použít širší kontext sdělení.
Asi i vy hádám dobře přečtete text bez háčků a čárek i přes to, že riziko shody je mnohonásobně větší než v případě shodného znaku pro i a y.
K neschopnosti psát český text se vcelku bez mučení přiznám. A nebudu to svádět ani na ty 4 roky strávené tady v Británii. Já jsem ho moc neovládal ani před tím. A taky se přiznám k jeho nezáměrnému bojkotování z důvodů uvedených nahoře.