Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Odkazy
V portage sa konečne objavilo Qt 4.5 rc1 a nebol by som to asi ja keby som to hneď nechcel vyskúšať. Podľa benchmarkov to vyzerá veľmi sľubne. Ako to je so zrýchlením v skutočnosti?
V prvom rade upozorňujem, že ide len o môj subjektívny dojem z rýchlosti Qt 4. Žiadne benchmarky som neskúšal keďže som nekompiloval s USE flagom debug.
Pri testovaní rýchlosti renderovania som hlavne skúšal reakciu na zmenu veľkosti okna (vtedy sa musí všetko prekresliť a je to dostatočne komplexné na to aby sa to dalo považovať za benchmark). V štandardnom nastavení s mojim hw (intel core 2 duo, 1.5GHz, 2GB RAM, grafika x3100, nový xorg, UXA, GEM, linux-2.6.28), grafický štýl skulpture to išlo subjektívne pomalšie než u Qt 4.4.
Podľa odporúčaní som zmenil graphicssystem na raster. Keďže som lenivý písať voľby pri spustení každej aplikácie tak som si radšej qt-gui skompiloval s USE flagom raster. Portage hlásil síce, že raster je experimental .. ale nič hrozné sa nestalo. Dokonca drobné artefakty u scrollbarov v psi zmizli a všetko renderuje bez najmenšich problémov.
To čo ma ale zaujímalo bola rýchlosť renderovania. A tá sa fakt zvýšila podstatne. Qt sa konečne rýchlostne dostalo na úroveň Qt 3. Okrem renderovania samotných widgetov ma zaujímalo aj to, ako dokáže konqueror renderovať stránky. S Qt 4.4 bol konqueror v renderovaní zložitejších webov (veľa priehľadnosti, statické pozadie) asi 2x pomalší než firefox. Tentoraz som vybral web ktorý ff stíha prekresľovať pri scrollovaní s 2 fps. Konqueror z KDE 3 scrolluje bez najmenšieho zasekávania (shift + down) a bez známok väčšej záťaže CPU. U konqueroru z KDE 4 som zaznamenal podobné výsledky. Hurá, konečne je rýchlosť na slušnej úrovni. Nokia odviedla fakt skvelú robotu.
Ešte trochu offtopic, do Qt 4 pribudlo presúvanie tabov. Dúfam, že KDE aplikácie to čoskoro začnú používať.
Tiskni
Sdílej:
Muzu se zeptat jak se ten graphicssystem na raster meni? Je to parametr pro kompilai nebo je to nekde v nastaveni?
Ja jsem s Qt spokojeny, tak me zajima jestli bude nejaka zmena. Dekuju.
nevim jak je to s rychlosti, ale v KDE4 mi konecne spravne funguje systray :)
V této verzi konečně opravili tisk více kopii jedné stránky, jinak jak funguje KDE4.2 s touto verzí Qt? Nedávno tady ve zprávičkách bylo něco o tom že to nebude moc podporované a některé widgety můžou dělat problémy.
Jákapak Nokia? Trolltech přece!