Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Odkazy
Než sa pustím do samotného popisu skriptu napíšem zopár slov o našom pracovnom postupe so systémom GIT.
Ako som už na začiatku spomínal moja rola (okrem developera) je integračný manager. Pri rozdelení úloh na manažéra a vývojárov má každý vývojár vlastný repozitár. Každý vývojár môže svoj repozitár aktualizovať z hlavného repozitára, ku ktorému má read-only prístup.
Ja som v tíme najskúsenejší a preto som priamo zodpovedný za kvalitu finálneho produktu. Aby sa do hlavného repozitára nedostali nedorobky kontrolujem každý commit pred jeho pretiahnutím do hlavného repozitára. V prípade, že nájdem nedostatky nechám chybný kód prerobiť a zaradím až bude napísaný v požadovanej kvalite.
Tento postup vyžaduje buď periodickú kontrolu obsahu repozitárov, alebo nejaký systém notifikácií napr.
Aby som maximálne eliminoval nedostatky rôznych systémov notifikácií rozhodol som sa napísať malý skript, ktorý bude perfektne prispôsobený nášmu pracovnému postupu.
Tento skript je napísaný v pythone 3. Aby mohol fungovať musí byť nainštalovaná knižnica pyinotify (hádam sa neznížim k takým hrúzam ako je pooling). Ďalej musí byť v $PATH
nainštalovaný git
a notify-send
.
Pred prvým spustením sa musí skript nakonfigurovať. Akosi som v poslednej dobe lenivý, takže neošetroval som vôbec prípady kedy by konfiguračný súbor neexistoval. Bez neho jednoducho aplikácia skončí na výnimke.
Predvolená cesta ku konfiguračnému súboru je ~/.config/LinuxOS.sk/gitwatcher.cfg
. Ukážkový konfiguračný súbor vyzerá nasledovne:
[DEFAULT] icon=/usr/share/icons/oxygen/64x64/actions/svn-commit.png color_add=#00ff00 color_remove=#ff2000 display_time=360000 [test] directory=/home/user/gittest/.git [test2] directory=/home/user/gittest2/.git
Direktívy v sekcii DEFAULT
sú voliteľné. Nasledujú už len definície samotných sledovaných repozitárov.
Po commite v niektorom zo sledovaných adresárov sa na systéme s podporou libnotify zobrazí pasívna notifikácia.
Tiskni
Sdílej:
Na takéto veci mám nakonfigurované redmine aj s automatickým uzatváraním ticketov (stačí v commite closes #123)Jo, tohle je pěkná vychytávka, ale bohužel ji lze použít jen u jednodušších (a dobře navržených) systémů kde se snadno ověří že je to opravdu hotovo a funkční. Když je mezi commitem a uzavřením prodleva hodiny až dny (build, nasazení, příprava dat, provedení testu, kontrola všech dvaceti míst v třech různých aplikacích které to může ovlivnit, navíc to otestování by měl dělat někdo jiný nezaujatý a právě teď jako na potvoru nikdo nemá čas) tak už to zas takový šlágr není.
Ticketovací systém by so rád v práci zaviedol, ale žiaľ nie je to tak jednoduchá záležitosť ako sa zdá. Takže zatiaľ tieto veci riešime chaotickým spôsobom bez riadenia.To bych neřekl, když tam máte integrátora - to je samo o sobě velmi efektivní způsob organizace. V některých ohledech lepší než ticketovací systém. Jinak stačí počkat až pojedeš na delší dovolenou a stane se průser
Jinak stačí počkat až pojedeš na delší dovolenou a stane se průser
Ja sa ako pravý workoholik na žiadnu nechystám. Voľno budeme mať v rovnakom čase, ja ostávam vtedy v pohotovosti keby niečo. Našťastie bývam v krásnom prostredí, takže budú pekné výlety do okolia s mobilom vo vrecku.