V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Nejprve jsme používali distribuci Czfree Debian, která nám ale nevyhovovala, stabilita a rychlost i díky 2.4 kernelu nebyla moc dobrá, byla sice malá, ale měla pokažené závislosti atd., takže jsem se rozhodl udělat vlastní distribuci založenou na Debianu, v létě jsem uvedl první verzi, ukázalo se že je mnohem rychlejší a stabilnější, ale měla pár vad, které znemožňovaly jednoduchý upgrade na novější kernely a pár méně podstatných bugů, proto jsem vydal opravnou verzi 2.1, při které jsem si obnovil co jsem za tu dobu zapoměl a na Silvestra jsem konečně dotvořil aktuální verzi 2.5
Aktuální verze je určena primárně pro naší síť, ale třeba se někomu bude hodit, proto zde uvádím odkaz na diskuzi k vydání nové verze, kde najdete snad to nejdůležitější.
Jen to nejdůležitější, je určena pro routery s kartami XI-626, případně Atheros kartami, nebo jen Ethernetovými kartami, nepodporuje notebooky (PCMCIA), je možné jí instalovat jako RW, nebo jako RO (pro flash disky), minimální velikost Flash disku je 128MB, doporučená 256MB, minimální velikost operační paměti je závyslá na typu instalace, pro Flash disk je to cca 64MB, doporučená velikost RAMky je 128MB. Je k dispozici jako ISO image o velikosti cca 250MB, pokud máte 256MB RAM, tak je možné si jí zkusit bez jakékoliv instalace.
Tiskni
Sdílej: