Vývojári z distribúcie Artix, ktorá je postavená na Arch Linuxe, alebo skôr jeho forkom, už skôr prešli na Open-RC init systém, stále však niektoré projekty ako GNOME boli závislé na systemd. Teraz pretiekol pohár trpezlivosti a počnúc GNOME 49, kvôli ktorému komponenta gnome-session je úplne závislá na systemd-init, padlo rozhodnutie na odstránenie GNOME z repozitárov Artixu. Táto zmena sa podľa všetkého týka viac než 90 distribúcií, ktoré tiež nepoužívajú systemd. Viac v príspevku na DistroWatch.
Magazín IEEE Spectrum opět po roce publikoval svůj žebříček programovacích jazyků. Vedou Python, Java, C++, SQL a C#.
Repozitáře pro spolupráci v rámci projektu Fedora se přesunou z Pagure na nově vzniklý Fedora Forge. Ten stejně jako třeba Codeberg běží na softwaru Forgejo, které bylo už před časem vybráno jako náhrada za Pagure. Pagure pochází z dílny Fedory, ale mimo ni se příliš neuchytil. Jeho vývoj a údržba byly náročné a Fedora se rozhodla jít cestou úspěšnějšího projektu, který má větší základnu přispěvatelů.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
V IT4Innovations národním superpočítačovém centru byl dnes slavnostně spuštěn první český kvantový počítač VLQ disponující 24 fyzickými qubity s unikátní hvězdicovou topologií. Systém dodala společnost IQM Quantum Computers a jeho celková pořizovací cena činila přibližně 125 milionů korun.
Výrobce čipů Nvidia chce investovat až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč) do společnosti zaměřené na umělou inteligenci OpenAI. Firmy o tom informují v tiskové zprávě. Oznámené partnerství přichází v době, kdy se mezi technologickými giganty a start-upy zostřuje konkurence o zajištění přístupu k energii a čipům potřebným pro rozvoj umělé inteligence (AI).
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 157 (pdf).
Společnost Cloudflare oznámila, že sponzoruje nezávislý webový prohlížeč Ladybird a linuxovou distribuci pro vývojáře Omarchy (Arch Linux s dlaždicovým správcem oken Hyprland).
Společnost XTX Markets zabývající se algoritmickým obchodováním pro své potřeby vyvinula a dnes představila a otevřela souborový systém TernFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj TernFS začal počátkem roku 2022. Od léta 2023 jej XTX Markets používá v produkčním prostředí.
Byl spuštěn předprodej linuxového telefonu FLX1s od Furi Labs. Výroba by měla být dokončena ke konci října.
Občas si zkusím nainstalovat nějaký program, o kterém vím že by mohl být hezký, nebo pracovat rychle alias demostrovat některé výhody různých knihoven (mimo GTK a QT).
Když jsem kdysi ve Windows hrál karty, tak mě to docela bavilo, docela je relativní slovo, nikomu asi moc neřekne, dejme tomu, že jsem u toho vydržel třebas hodinku :)
Nedávno jsem si tak procházel některé nové balíky, které mi apt-get dovoluje stahnout a všimnul jsem si jednoho balíku s názvem elitaire, zkusil jsem ho nainstalovat a jak jsem doufal, tak se taky stalo. Velmi mile mě překvapila rychlost, design, a hratelnost (ikdyž to jsou jen karty).
Abych nebyl lakomec, tak jsem natočil video, nebo nekomprimované (opravdu se v něm nesnažím hrát), abych ukázal jak takový elitaire vlastně video (opravdu se v něm nesnažím hrát), abych ukázal jak takový elitaire vlastně vypadá, málokdo si ho asi bude moci nainstalovat, protože vyžaduje některé nestandartní knihovny.
PS: Pokud by někdo z dotyčných čtenářů věděl o místě, kde bych mohl najít podobné hry renderované v Cairu, nebo něčem podobně rychlém, budu rád když sem napíš odkaz.
PS2: Pro renderování hry jsem použil opengl, který knihovny efl dovolují použít, softwarový režim je jen o málo pomalejší.
Tiskni
Sdílej: