V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Donedávna jsem používal vnc modul do X serveru, ale s přechodem na X.org 7.0 se začal chovat nestabilně, takže jsem ho zakázal.
Hledal jsem tedy způsob jak provozovat VNC server na display :0 jiným způsobem. Našel jsem sice dost různých možností, ale jen jedna se mi líbila.
Takže jak na to u mě na debianu, samozřejmě si upravte příslušné adresáře :)
sudo su apt-get install x11vnc apt-get install vnc4passwd echo "5900 stream tcp nowait root /usr/sbin/tcpd /usr/bin/x11vnc_sh" >> /etc/inetd.conf touch /usr/bin/x11vnc_sh cmod 755 /usr/bin/x11vnc_sh echo "#! /bin/sh" >> /usr/bin/x11vnc_sh echo "/usr/bin/x11vnc -inetd -display :0 -rfbauth /home/mirek/.vnc/passwd -nolookup -rfbport 5900 -once -o /var/log/vnc.log" >> /usr/bin/x11vnc_sh /etc/init.d/inetd restart exit, nebo su "uživatel" vnc4passwd
No a teď už by měl VNC server chodit, spustí se vždy při požadavku na port 5900, a vždy po odpojení se zruší, takže neběží stále. Samozřejmě není uplně super když vnc běží pod rootem, nezkoušel jsem to měnit, takže nevím jaký to má vliv.
Ještě proč jsem tak volil, zkoušel jsem vnc4server a vncserver, dále x0vnc4server a x0vncserver, u všech se mi zdálo že jsou pomalejší, x11vnc má obrovské množstvít možností nastavení, jediné co mi teď vadí je že mi blbne čeština když se připojím klientem od realvnc, jiné jsem ještě nezkoušel.
Tiskni
Sdílej:
lefti@minerva ~ $ su
Password:
minerva lefti # su lefti
lefti@minerva ~ $ exit
exit
minerva lefti # whoami
root
athlon64:/root$ whoami mirek athlon64:/root$ su athlon64:~# whoami root athlon64:~# exit athlon64:/root$ whoami mirekNebo tento postup:
athlon64:/root$ whoami mirek athlon64:/root$ su athlon64:~# whoami root athlon64:~# su mirek athlon64:/root$ whoami mirekOboje vede ke stejnému výsledku.
A taky jsem nejak nepochopil tu konstrukci pri vytvareni toho skriptu. Na co se tam vola touch ? A slysel jste o "HERE dokumentech" ? Asi ne, protoze ukladani vystupu po jednotlivych radcich vypada trapne.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`