Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Donedávna jsem používal vnc modul do X serveru, ale s přechodem na X.org 7.0 se začal chovat nestabilně, takže jsem ho zakázal.
Hledal jsem tedy způsob jak provozovat VNC server na display :0 jiným způsobem. Našel jsem sice dost různých možností, ale jen jedna se mi líbila.
Takže jak na to u mě na debianu, samozřejmě si upravte příslušné adresáře :)
sudo su apt-get install x11vnc apt-get install vnc4passwd echo "5900 stream tcp nowait root /usr/sbin/tcpd /usr/bin/x11vnc_sh" >> /etc/inetd.conf touch /usr/bin/x11vnc_sh cmod 755 /usr/bin/x11vnc_sh echo "#! /bin/sh" >> /usr/bin/x11vnc_sh echo "/usr/bin/x11vnc -inetd -display :0 -rfbauth /home/mirek/.vnc/passwd -nolookup -rfbport 5900 -once -o /var/log/vnc.log" >> /usr/bin/x11vnc_sh /etc/init.d/inetd restart exit, nebo su "uživatel" vnc4passwd
No a teď už by měl VNC server chodit, spustí se vždy při požadavku na port 5900, a vždy po odpojení se zruší, takže neběží stále. Samozřejmě není uplně super když vnc běží pod rootem, nezkoušel jsem to měnit, takže nevím jaký to má vliv.
Ještě proč jsem tak volil, zkoušel jsem vnc4server a vncserver, dále x0vnc4server a x0vncserver, u všech se mi zdálo že jsou pomalejší, x11vnc má obrovské množstvít možností nastavení, jediné co mi teď vadí je že mi blbne čeština když se připojím klientem od realvnc, jiné jsem ještě nezkoušel.
Tiskni
Sdílej:
lefti@minerva ~ $ su
Password:
minerva lefti # su lefti
lefti@minerva ~ $ exit
exit
minerva lefti # whoami
root
athlon64:/root$ whoami mirek athlon64:/root$ su athlon64:~# whoami root athlon64:~# exit athlon64:/root$ whoami mirekNebo tento postup:
athlon64:/root$ whoami mirek athlon64:/root$ su athlon64:~# whoami root athlon64:~# su mirek athlon64:/root$ whoami mirekOboje vede ke stejnému výsledku.
A taky jsem nejak nepochopil tu konstrukci pri vytvareni toho skriptu. Na co se tam vola touch ? A slysel jste o "HERE dokumentech" ? Asi ne, protoze ukladani vystupu po jednotlivych radcich vypada trapne.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`