Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
ripy delam stejne, akorat na video pouzivam stary dobry xvid
jinak matroska pack uz se nevyviji, nahradil ho CCCP intaluju ho vsude kde sou winy, je tam vazne vsechno pro prehravani videa, neco jako pro me yum install mplayer
Pro h.264 se ve windows dá použít QuickTime.
Jinak bych Vás ještě kapičku opravil. ffmpeg x264 není implementace h.264 ve ffmpegu, ale je to zcela samostatná implementace. ffmpeg obsahuje vlastní implementaci tohoto kodeku - ffh264. Tato implementace funguje ale jen pro dekódování videa. Pro fukční enkoding a větší výkon při dekódování se ffmpeg linkuje s x264 která se potom používá místo interního ffh264.
Použití QuickTime Playeru mě taky napadlo a hned jsem to vyzkoušel. Bohužel, na vystavených vzorcích se (alesopoň na mém systému) přehrávač ještě před začátkem přehrávání zasekl a bylo nutné ho odstřelit násilím. Nevylučuju ale, že je to jen chyba na mém systému. QTP skoro nepoužívám.
Jo, H.264 (což je mimochodem jen jiný název pro MPEG-4 Part 10, tedy MPEG-4 AVC profile) je pravděpodobně budoucnost. Hlavně pro HD video, které je při jeho datových tocích potřeba komprimovat skutečně hodně.
K H.264 bych měl možná ještě jednu podstatnější nevýhodu – náročnost dekódování. Na svém postarším Athlonu XP 2500+ s 512 MB RAM a Ati Radeonem 9600 mám problémy i s přehráváním 720p videa v H.264. O 1080p se mi může tak maximálně zdát.
Pro zájemce o ukázky HD videa v H.264 doporučuju galerii na stránkách Applu.
Mimochodem, docela mě tohle nastavení zaujalo (pro archivaci DVB-T nahrávek). Má ale rád MPlayer/MEncoder. Nebyl by někdo ochoten to nastavení přepsat pro použití s MEncoderem. Jsem na to moc línej.
Jo, H.264 (což je mimochodem jen jiný název pro MPEG-4 Part 10, tedy MPEG-4 AVC profile) je pravděpodobně budoucnost. Hlavně pro HD video, které je při jeho datových tocích potřeba komprimovat skutečně hodně.
H264 alias MPEG4 Part10 alias MPEG4 AVC JE budoucnost a nikdo se bez nej v nadchazejicich letech neobejde ani omylem. krome zjevne vyhodnosti diky kompresnimu pomeru a nevyhodnosti s ohledem na pozadavky na vykon pri dec/enc je tu neprehlednutelny fakt, ze H264 je spolu s VC1 a MPEG2 jednim z formatu povinnych pro prehravace HD DVD/Blu-ray.
K H.264 bych měl možná ještě jednu podstatnější nevýhodu – náročnost dekódování. Na svém postarším Athlonu XP 2500+ s 512 MB RAM a Ati Radeonem 9600 mám problémy i s přehráváním 720p videa v H.264. O 1080p se mi může tak maximálně zdát.
Ano, narocnost je svinstvo. Ja s P4-3,6G zkousel film 1920x816 (tedy progressive). s x264 kodekem nebo ve VLC to bylo zcela bez sance, CoreAVC naproti tomu plynule (ale v akcnejsich scenach jen tak tak, vytizenost cpu se dostavala az na 100% ).
Pro zájemce o ukázky HD videa v H.264 doporučuju galerii na stránkách Applu.
galerii ma i mrkvosoft, ono to jejich WMV9 je vicemene totez jako VC1, takze za vyzkouseni to take stoji
Ano, narocnost je svinstvo. Ja s P4-3,6G zkousel film 1920x816 (tedy progressive). s x264 kodekem nebo ve VLC to bylo zcela bez sance, CoreAVC naproti tomu plynule (ale v akcnejsich scenach jen tak tak, vytizenost cpu se dostavala az na 100%).
Zajímavý, na mym P4@2GHz jede v mplayeru s x264 kodekem naprosto bezproblémově i video 1920 x 1080
Tiskni
Sdílej: