Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
ripy delam stejne, akorat na video pouzivam stary dobry xvid
jinak matroska pack uz se nevyviji, nahradil ho CCCP intaluju ho vsude kde sou winy, je tam vazne vsechno pro prehravani videa, neco jako pro me yum install mplayer
Pro h.264 se ve windows dá použít QuickTime.
Jinak bych Vás ještě kapičku opravil. ffmpeg x264 není implementace h.264 ve ffmpegu, ale je to zcela samostatná implementace. ffmpeg obsahuje vlastní implementaci tohoto kodeku - ffh264. Tato implementace funguje ale jen pro dekódování videa. Pro fukční enkoding a větší výkon při dekódování se ffmpeg linkuje s x264 která se potom používá místo interního ffh264.
Použití QuickTime Playeru mě taky napadlo a hned jsem to vyzkoušel. Bohužel, na vystavených vzorcích se (alesopoň na mém systému) přehrávač ještě před začátkem přehrávání zasekl a bylo nutné ho odstřelit násilím. Nevylučuju ale, že je to jen chyba na mém systému. QTP skoro nepoužívám.
Jo, H.264 (což je mimochodem jen jiný název pro MPEG-4 Part 10, tedy MPEG-4 AVC profile) je pravděpodobně budoucnost. Hlavně pro HD video, které je při jeho datových tocích potřeba komprimovat skutečně hodně.
K H.264 bych měl možná ještě jednu podstatnější nevýhodu – náročnost dekódování. Na svém postarším Athlonu XP 2500+ s 512 MB RAM a Ati Radeonem 9600 mám problémy i s přehráváním 720p videa v H.264. O 1080p se mi může tak maximálně zdát.
Pro zájemce o ukázky HD videa v H.264 doporučuju galerii na stránkách Applu.
Mimochodem, docela mě tohle nastavení zaujalo (pro archivaci DVB-T nahrávek). Má ale rád MPlayer/MEncoder. Nebyl by někdo ochoten to nastavení přepsat pro použití s MEncoderem. Jsem na to moc línej.
Jo, H.264 (což je mimochodem jen jiný název pro MPEG-4 Part 10, tedy MPEG-4 AVC profile) je pravděpodobně budoucnost. Hlavně pro HD video, které je při jeho datových tocích potřeba komprimovat skutečně hodně.
H264 alias MPEG4 Part10 alias MPEG4 AVC JE budoucnost a nikdo se bez nej v nadchazejicich letech neobejde ani omylem. krome zjevne vyhodnosti diky kompresnimu pomeru a nevyhodnosti s ohledem na pozadavky na vykon pri dec/enc je tu neprehlednutelny fakt, ze H264 je spolu s VC1 a MPEG2 jednim z formatu povinnych pro prehravace HD DVD/Blu-ray.
K H.264 bych měl možná ještě jednu podstatnější nevýhodu – náročnost dekódování. Na svém postarším Athlonu XP 2500+ s 512 MB RAM a Ati Radeonem 9600 mám problémy i s přehráváním 720p videa v H.264. O 1080p se mi může tak maximálně zdát.
Ano, narocnost je svinstvo. Ja s P4-3,6G zkousel film 1920x816 (tedy progressive). s x264 kodekem nebo ve VLC to bylo zcela bez sance, CoreAVC naproti tomu plynule (ale v akcnejsich scenach jen tak tak, vytizenost cpu se dostavala az na 100% ).
Pro zájemce o ukázky HD videa v H.264 doporučuju galerii na stránkách Applu.
galerii ma i mrkvosoft, ono to jejich WMV9 je vicemene totez jako VC1, takze za vyzkouseni to take stoji
Ano, narocnost je svinstvo. Ja s P4-3,6G zkousel film 1920x816 (tedy progressive). s x264 kodekem nebo ve VLC to bylo zcela bez sance, CoreAVC naproti tomu plynule (ale v akcnejsich scenach jen tak tak, vytizenost cpu se dostavala az na 100%).
Zajímavý, na mym P4@2GHz jede v mplayeru s x264 kodekem naprosto bezproblémově i video 1920 x 1080
Tiskni
Sdílej: