Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tento zapisek popisuje jak rozchodit hru Call of Duty 2 v Linuxu pomoci wine.
Co vše budeme potřebovat: Grafickou kartu Nvidia alespoň GeForce 6600, poslední stabilní ovladače (alespoň 1.0-9746), ostatní požadavky nejspíš splňujete, nezapomínejte však na to, že je třeba manuálně zkompilovat wine, proto je zapotřebí mít v systému spousty balíků navíc.
Stahneme aktuální CVS verzi wine (alespoň 0.9.32 a novější), nebo verzi kterou jsem už rovnou upravil, zkompilujeme a nainstalujeme jí.
Dále je potřeba neupravenou verzi opatchovat, nejprve použijeme patch aby se hra vůbec spustila cod2.diff a poté ještě patch pro to aby se hra dala hrát 3dmark.diff, tyto dva patche aplikujeme, wine zkompilujeme a nainstalujeme.
Nyní je nutné nainstalovat hru, hru jsem pod Linuxem neinstaloval, nakopíroval jsem instalaci z Windows a ani nebylo třeba zapisovat nějaké klíče do registru, takže nevím, jestli tato část funguje, po instalaci je nutné použít no-cd patch, wine neumí emulovat ochrany na CD a DVD mechanikách.
Dále provedeme potřebné nastavení registru ve wine, toto nastavení je používáno nejčastěji a funguje dobře prakticky pro všechny hry: V souboru user.reg (~/.wine/user.reg), pokud tam ještě není, vytvoříme řádek [Software\\Wine\\Direct3D] a pod něj další řádky, tak aby to ve výsledku vypadalo takto:
[Software\\Wine\\Direct3D] "OffscreenRenderingMode"="backbuffer" "PixelShaderMode"="enabled" "UseGLSL"="enabled" "VertexShaderMode"="hardware" "VideoMemorySize"="256"
Pro offscreen rendering můžete použít i fbo, ale je znatelně pomalejší! Místo čísla 256 uveďte aktuální velikost paměti vaší grafické karty.
Nyní stačí hru spustit a nastavit v grafických možnostech "Rendering Method Preference" na DirectX9, případně ještě vypnout některé speciality.
Testoval jsem verzi 1.0 v rozlišení 1024x768 je hra uplně plynulá, občas jsou vidět drobné grafické artefakty (špatná podlaha) a podobně, ale nic co by vysloveně překáželo při hraní.
Ještě přikládám pár obrázků ze hry:
Originální a aktuální zápisek najdete na mých stránkách zde.
Tiskni
Sdílej:
Nezkoušel někdo City Life: World Edition. Hra se normálně pod wine nainstaluje. Poté se i normálně spustí, jen není vidět myší kurzor. Což je dost velký problém.
Mám nainstalované wine 0.9.32, bez patchů. Nvidia 1.0-9746 a GeForce FX 5500