V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Uvažuji o o koupi notebooku, nejvíc se mi líbí notebooky HP, konkrétně model nx7400 (nebo nx7300), rád bych o něm ale před koupí věděl trochu víc, máte někdo tyto notebooky a případně jaké s nimi máte zkušenosti?
Chtěl bych skoro určitě model s antiglare displayem (matným) a to je kámen úrazu, jsou to jen některé a ten, který se mi po konfigurační stránce líbil ze všeho nejvíc takový display nemá. Určitě chci jednojádrový procesor, hlavně kvuli spotřebě. Nejvíc se mi líbil typ EY505ES, ale ten má právě ten lesklý display, takže mi asi nezbývá nic jiného, než koupit model EY587ES.
Co mě zajímá je například jestli na nich chodí Ubuntu, jak moc dobře na nich chodí, jestli jde bez problémů uspat i probudit, jak je na tom s wifi (dosah, ovladače, rychlost, stabilita), jestli na něm chodí Beryl a další postřehy, které jen tak nevyčtu.
Neváhejte se podělit o zkušenosti, třeba vám to někdy oplatím :)
Tiskni
Sdílej:
Mám ten co se ti líbí. Zkusím to trochu shrnout. Lesklý display není na škodu, v místnosti (i osvětlené) se s tím dá v pohodě pracovat, barvy jsou mnohem lepší než na matných. Nejvěští problém je když svítí slunce, ale v takovém případě se blbě pracuje i s matným. Notebook dá tak 3.5h bez wifi (asi by dal i víc, ale nikdy jsem to nepotřeboval tak nemám změřeno), a 3h s wifi pokud si rozjedeš speedstep (bios F.08, upgrade je easy). Wifi jede ok s ndiswraperem. Na nativním ovladači se pracuje, ale ten zatím nejede (nejede ani na podporované kartě co mám v desktopu tak nevim:)). Rychlost je tak 3MB/sec u ad-hoc (stroje vedle sebe), dosah přes 3 zdi (100kB/sec) při ad-hoc mezi dvěma wifikma. S APčkem mi to jelo v pohodě přes několik zdí (3 zdi 1MB/sec, ale zase 2MB/sec max) tak nevim co to brzdilo. Suspend2ram po malých úpravách správného skriptu je vcelku funkční, ale wifi mi občas brání nahodit klávesnici a touchpad (ted jsem přidal pár řádků do ram.conf tak pak napíšu jak to dopadlo, nejsem si stoprocentně jistý že to dělá wifi:)). Hibernace jede podle webu podle kterýho jsem dolaďoval konfiguraci, ale nemám ozkoušeno (s2ram je s2ram:)). Modem, firewire by měly jet, ale nemám otestováno. Používal jsem kubuntu (6.10) prakticky bez problémů, všechno co potřebuješ k rozchození má, akcelerace jede hned. Teď mám Arch a tam taky jede vše. Beryl taky jede bez problémů, stačí nainstalovat a nemusíš ani nikde nic měnit.
Co se týče HW stránky tak po půl roce používání mám trochu volný display, není to nic hrozného a nezhoršuje se to. Co jsem slyšel tak servis je rychlý. Vedle tu leží druhej nx7400 a ten má display o poznání tužší a dum8d0g má taky nx7400 a tenhle problém nemá vůbec. Takže to bude asi jen trošku jiný kus. Nosím ho většinou v batohu (to se mu asi moc nelíbí) a stává se mi, že se mi na display obtiskne taková jistící guma vedle klávesnice (aby se při zmáčknutí neobtiskla tvrdá klávesnice), display to nepoškozuje a pokud se víko displaye nezmáčkne tak samovolně tam nedosáhne (tzn. koupit lepší batoh nebo nějakou notebook-tašku). Co se týče zvuku tak lepší jsem u notebooku neslyšel :)
A v posledním bodě ti chci rozmluvit toho celerona :) Speedstep je moc cool věcička a pokud chceš občas bejt 3h mimo měl by si uvažovat o tom Core solo, výkon je akorád, není to líné, má to víc paměti a ten display opravdu není tak hroznej. Kdekoli v budově se dá bez problémů používat a když sedíš u okna tak zvedneš trochu jas a je to zas ok. Pokud s notebookem nepracuješ tak větráček se ti pustí na 20sec každý 3 minuty a to ještě na otáčky, které ani neslyšíš. Jdi do Core solo :)