Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dík na upozornění Toshiba -> Verbatim
Nemluvím o discích pro disková pole.
Protože hodně ukládám externě, též jsem zaplakal, že mnou ověřená spolehlivá Toshiba není v nabídkách.
Právě jsem potřeboval dokoupit.
Jen ještě upozorním. Poslední dobou pod disky SAMSUNG je ukryt Seagete.
To dost záleží na typu paměťových čipů: SLC, MLC či TLC. SLC čipy by měly být na tom nejlépe.
Jen ze zvědavosti, data se nějak komprimují (h264), nebo je to něco na způsob nekomprimovaného AVI?
A uvažoval jsi i o ukládání na kazety? (nemám přehled o cenách a kapacitách, ale životnost je údajně dobrá)
SSD vyplatí, protože je nebudeme muset jistit v RAIDových polích a nebudou vyžadovat tolik servisních hodin a nervů s hlídáním a obnvou datTy jsi ještě neviděl zheblý SSD nebo alespoň flashku? A u MLC s pidiaturními buňkami bych se bál data corruption, takže bys musel použít nějaký driver se samoopravnými kódy (znáte nějaký? nejradši bych něco jako md-raid, který si sežere pár % kapacity).
Nevidel bych to tak ruzove, s postupujici miniaturizaci bunky, odstranovani "zalozni" kapacity disku az na 0% jde zivotnost SSD dolu. Mnohem vic verim semiEnterprise a Enterprise rotacnimu disku (castecne i pro to, ze podobne velke Enterprise SSD proste domu nezaplatim ) nez nejakemu consumer SSD.
Pocity, kdyz clovek reinstalne notebook, cely den si uziva rychlost SSD a po korektnim vypnuti rano notebook nahlasi "No bootable disk" nejsou vubec prijemne, pripadne na jedne Win masine se ozve "tudum" zarizeni bylo odpojeno a SSD se od te doby s nikym nebavilo...
+1, i když já bych zatím moc nevěřil ani těm enterprise SSD. Další věc je, že mrtvé SSD je mrtvé navždy, normálnímu HDD leckdy dočasně pomůže schlazení (na druhou stranu pokud by na to někdo spoléhal v praxi, tak to potěš koště).Nevidel bych to tak ruzove, s postupujici miniaturizaci bunky, odstranovani "zalozni" kapacity disku az na 0% jde zivotnost SSD dolu. Mnohem vic verim semiEnterprise a Enterprise rotacnimu disku (castecne i pro to, ze podobne velke Enterprise SSD proste domu nezaplatim
) nez nejakemu consumer SSD.
Vidím, že máš podobnou zkušenost, akorát u mě to byl desktop a občas se to SSD načetlo jako nic (a podle SMART bylo v pořádku).Pocity, kdyz clovek reinstalne notebook, cely den si uziva rychlost SSD a po korektnim vypnuti rano notebook nahlasi "No bootable disk" nejsou vubec prijemne, pripadne na jedne Win masine se ozve "tudum" zarizeni bylo odpojeno a SSD se od te doby s nikym nebavilo...
při větší spotřebě energie... a přesto to vyjde líp.
výjimkou, která přes svůj věk ještě dostala výjimku byly právě ty AMD stroje.Aha, přes svůj věk... pokud jste si nevšiml, tak v tomhle ohledu se situace za poslední roky dosti změnila - procesory od AMD žerou a topí, kdežto u Intelu se naopak naučili dělat je úsporné.
<...kdežto u Intelu se naopak naučili dělat je úsporné.Řekl bych, že byl nejvyšší čas. Jinak pokud jde o ty AMD stroje - nejsou to žádné super hyper serverové stroje. Jsou to normální desktopové desky s AMD Phenom(tm) II X4 925 Processor na desce MS-7577 od MSI. Oproti těm DELLům mají dvě nevýhody - pouze jeden napájecí zdroj a žádné IPMI. Nevím co u vás znamená poslední roky. Ono totiž poslední roky je trh s HW jedna velká katastrofa obecně. Co jiného si taky o tom myslet, když i pět let staré notebooky by byly v dnešní době konkurenceschopné, kdyby je ovšem byl někdo ještě vyráběl. Zrovna včera jsem se díval zda-li se vyskytuje nějaký slušný notebook. Děs běs. Nejlevnější co by jakž takž ušel začíná s cenou na 40 litrech. Stroj co mám, a ze kterého teď píšu stál před dvěma lety polovinu.
Nevím co u vás znamená poslední rokyZa poslední roky bylo myšleno +/- od doby, kdy Intel začal dělat procesory značené Core 2 a AMD přišlo s procesorem Phenom (najdou se i výjimky, ale jinak mívaly 120W.) Pokud si dobře pamatuju, tak jsem donedávna měl v kompu Phenom II X4 920 a ten teda topil pěkně. Po zvuku větráku bylo dost snadno poznat, když měl nějakou práci a přepnul se na vyšší takt - a to ve velké bedně s 2 větráky vepředu a jedním vzadu. Teď jsem koupil FX 6300, u kterého je to o něco lepší.
Ono totiž poslední roky je trh s HW jedna velká katastrofa obecně.Tak to souhlas. Když jsem hledal nový procesor, tak všude samá integrovaná grafika (zadarmo není a mám v tom stroji lepší), takže jsem nakonec skončil u starého modelu, který ale poměrem cena/výkon vycházel líp než všechny možné novinky.
Panove a damy,
kdyby jste alespon trosku cetli zkusenosti velkych firem vedeli by jste, ze 3 a 4 TB disky jsou snad nejhorsi moznou variantou pro pole, od dob kdy se toto sleduje. Nehlede na fakt, ze cokoliv nad 1TB je pro pole nevhodne. Jen nezkuseny a nepoucitelny hlupak (ve vsi ucte) takove disky pouziva. Preji vsem hodne stesti!
Ja jsem normalni, vy jste letadla ;O)
Vim, ze casto mi cizi lide rikaji, ze znim arogatne a namyslene.
Prvni pole na ne SCSI discich jsem vytvoril pred cca dvaceti lety jako z nouze cnost, jelikoz Mylex byl samy problem a ani po pul roce nebylo mozno jej bezproblemove provozovat. Za ty roky mam jiste zkusenosti a lide porad podlehaji tem samym trendum a nemyslum. Tak je vice bez mozne, ze nekdy kdyz vidim po stoprve rikat nekoho ten samy nesmysl, ze to uz nedoakzu ignorovat a reaguji tak jak reaguji. Rozhodne se nechci nikoho dotknout ci byt nezdvorily.
Prosty priklad: relativne pravidelne firmy jako je Google ci Cern vydavaji vysledky poruchovosti disku. Obvykle se +- shoduji. Pokud vsechny vyledky uvadeji, ze 3 a 4Tb disky jsou cca 20x horsi co se poruchovosti tyce nez 1 ci 1.5Tb varianty, tak jen slusne receno hlupak si tyto disky poridi do pole. Lze to rici jinak?
Pokud vsechny vyledky uvadeji, ze 3 a 4Tb disky jsou cca 20x horsi co se poruchovosti tyce nez 1 ci 1.5Tb variantyCitation neeeded.
OK, nechce se mi moc hledat - prvni na co jsem narazil v zalozkach je: At the end of 2013, we had 27,134 consumer-grade drives ... http://blog.backblaze.com/wp-content/uploads/2014/01/blog-survival-drives-by-month.jpg kdo chce, doporucuji google.com a muze hodiny cist ... treba https://indico.cern.ch/event/247864/session/3/contribution/37/material/slides/3.pdf
Pokud vsechny vyledky uvadeji, ze 3 a 4Tb disky jsou cca 20x horsi co se poruchovosti tyce nez 1 ci 1.5Tb varianty, tak jen slusne receno hlupak si tyto disky poridi do pole.No ale v tom případě jsou Google a Cern hlupáci - jestliže mají data o 3TB a 4TB discích, pak je zjevně používají také. A nebo to nejsou takoví hlupáci a spočítali si, že 4TB disk a druhý 4TB disk jako záloha toho prvního* furt vyjde lépe, než 4x1TB disk. A jen tak mimochodem - napsat "20x horší" možná vypadá hrozivě, ale ve skutečnosti je to docela irelevantní údaj. Důležitý údaj je kolikrát u toho typu disku nastane taková havárie, která způsobí ztrátu dat (tj. závada disku a následná závada jiného disku při obnově pole.) * nebo nějaké jiné uspořádání, které využije ušetřené místo.
(tj. závada disku a následná závada jiného disku při obnově pole.)Nebo dokonce závada jednoho disku, dalšího disku a pak ještě jednoho disku, pokud máš pole/FS s vyšší redundancí.
Ono je rozdil, kdyz vyjde na trh produkt a clovek uvazuje "logicky" = 2x dat na disk = 2x mensi prostror, mensi spotreba, prostor, atd. Jak tady nekdo psal, ze prece nebude bourat zed v serverovne ... i kdyz lide jako jsem ja rvou kvuli resilveringu, atd. ... vyhraje na zacatku asi logika ;O)
Pak je samozrejme prijde realita = pruser. Clovek se pouci a vyda info do sveta. Clovek by se mel poucit.
Pak tady cte po letech, ze se nekdo divi ... pise: Felda uz neni tak dobra jak jsem si myslel pred rokem .. a jiny clovek pise, ze felda je dobre auto, logicky, jelikoz si ji kupuji rocne tisice lidi.
A POKUD uz dojde k havarii o ktere pises, meli by cloveka co neco takoveho navrhnul a doporucil v lepsim pripade povesit za koule na stozar pro vystrahu dalsim radobyodbornikum a sundat ho, az kdyz uz nemaji ptaci co klovat ;O)
i kdyz lide jako jsem ja rvou kvuli resilveringu, atd. ... vyhraje na zacatku asi logikaAno, to už tady jednou bylo... teoretický problém, který tady kromě vás nikdo - alespoň pokud vím - nepotkal.
Pak je samozrejme prijde realita = pruser. Clovek se pouci a vyda info do sveta. Clovek by se mel poucit.Dobrá, počkám si na to info. A na to "samozřejmě". Mezitím můžete přihodit svůj názor na to, jestli jsou v Google a Cernu hlupáci, když používají velké disky.
Protoze existuje poptavka lidi, co tomu nerozumeji a jsou hloupi. Videl jsem treba pancerovany Favorit, ktery stal vice nez pancerovane BMW. Ale kdyz za to nekdo zaplati, najde se vzdy nekdo kdo to vyrobi ;O))
Mel by ale byt nekdo kdo plni fci ala spravce HW/bezpecnosti a ten by mel rici nejakemu ekonomovi, ze je to totalni ptakovina a umet mu to vysvetlit/vyargumentovat. Pokud vsak dotycny radobyspecialita toto nevi .. neni to schopen tudiz ani nekomu kdo rozhoduje o penezich vysvelit. Ze ano.
V kazdem odbornem periodiku se pise, ze se vzdy firmam v konecnem dusledku vyplati zaplatit specialistu. V praxi je siatuce bohuzel jina.
V kazdem odbornem periodiku se pise, ze se vzdy firmam v konecnem dusledku vyplati zaplatit specialistu. V praxi je siatuce bohuzel jina.Pokud se odborným periodikem myslí časopisy, které ti specialisti a obchodníci se specialisty píšou, tak bych se divil, kdyby se tam psalo něco jiného ;).
Samozrejme, nekdy ryba smrdi. Jaky mas ty nazor na toto tema? Kdyz se rekne bezpecnostni audit/specialista ... ze zkusenosti bych rekl, ze se obvykle resi az kdyz je uz problem a to je podle meho pozde
Videl jsem treba pancerovany Favorit, ktery stal vice nez pancerovane BMW.Nemohl mít ten Favorit nějakou další přidanou hodnotu, jako třeba snadnější servis nebo odolnost proti EMP?
Tak to je jedina Skodovka co uz roky chci ... ale nejak jsem na ni zatim nenarazil. Pozaduji plnou vybavu. Nevi nekdo o nejake na prodej?
Nehlede na fakt, ze cokoliv nad 1TB je pro pole nevhodne.Tak to nepochybně, mnohem lepší je použít hromadu 600GB disků a až dojde místo na serverovně, tak se probourat do vedlejší místnosti.
A kolik m2 ma ta vase serverovna?
Proc ji mate?
Chapu, ze jsou dnes trendy jako mit malou spotrebu/maly prostor/bez udrbovost/atd. Otazka je, kde tyto trendy v konkretnich pripadech vedou.
A kolik m2 ma ta vase serverovna? Proc ji mate?Mluvím zcela obecně - neomezeně místa má jenom málokdo.
Otazka je, kde tyto trendy v konkretnich pripadech vedou.Většinou vedou k tomu, že si každá pořídí takové disky, jaké potřebuje. I přes apokalyptické (a zpravidla nenaplněné) vize o tom, jak strašně to nebude fungovat.
Mluvím zcela obecně - neomezeně místa má jenom málokdo.A financí taky. Cena za terabajt u malých disků je o dost vyšší.
U malych urcite. Ale kdyby jste cetl pozorne, vedel by jste, ze nemluvim o malych discich. Podivejte se na cenu 1TB a 3TB a zjistite, ze cena na 1TB je prakticky stejna. U 4TB je uz cena vyssi, atd.
Stejne tak neomezene misto potrebuje jen malokdo. Delate snad pro NSA? ;o)
No potom se nesmime divit, kdyz takto lide premysleji, ze jsou prusery.
Je to jako kdyz politici ci generalove nakupuji zbrane, stejne jako kdyz manazeri/politici ci ekonomove nakupuji HW, co potrebuji ;O))
Stejne tak neomezene misto potrebuje jen malokdo.To je pravda, ale jestli do toho omezeného místa dám o pět serverů víc, nebo o pět polic s disky víc, tak to bude znát. Protože narozdíl od polic s disky ty servery vydělávají peníze.
No potom se nesmime divit, kdyz takto lide premysleji, ze jsou prusery.To tvrdíte furt. Zatím se v této diskuzi neobjevil nikdo jiný, kdo by ty průsery potvrdil.
Asi se ocividne neshodneme.
Ja tvrdim, ze pokud mi po roce odesel jeden ze tri disku = pruser a spatne odvedena prace. Vy tvrdite ze je to v poradku a normalni.
Mame ocividne jiny pohled na vec. Ja bych se za takto odvedenou praci stydel. Tot vse.
Odpoved na toto jsem napsal jeste drive tusim, nez jste odpovedel
Ja tvrdim, ze pokud mi po roce odesel jeden ze tri disku = pruser a spatne odvedena prace.
Ehm, vy se nažíte dělat závěr na základě zkušeností ze 3 (slovy: tří) disků?
U nás mám pod palcem necelých 200 disků a já bych si nedovolil dělat jakékoliv závěry ohledně spolehlivosti, protože je to velmi malý vzorek. Nehledě na to, že disk se de fakto spotřební elektronika, takže víc, než to kdy který disk odejde mě zajímá otázka, zda se u toho ztratila data. Odpověď je, že za celou praxi ne.
ne ze tri disku - doporucuji precist http://www.abclinuxu.cz/blog/mirek/2014/7/seagate-nepritel-datovych-ulozist
To zni logicky. Nekde jsem slysel argument, ze kdyz koupime postackam Ferarri, bude roznaska posty rychlejsi ;O)
Abych alespon trosku kvalitativne odpovedel na Vas dotaz, muzu se zeptat jake mate zkusenosti? Jak bude pole vyuzivano, atd?
Klasicky pristup lide je, ze se jim neco libi a tak tou delaji jak se jim to libi, nebo co uz zazili, nebo jim nekdo doporucil. S timto pristupem bychom tady jezdili vsichni ve S120, protoze je to levne, vsichni ji znaji, umi to opravit, atd.
Kontrolni dotazy - budete ty data dale zalohovat? Je ta zaloha inhouse?
Na zaklade techto odpovezi vam navrhnu par moznych reseni, ktere podle Vas neexistuji ;O)
P.S. Rika Vam neco resilvering? Tusite jak dlouho bude trvat u Vami zvoleneho 4GB disku?
-- ID | Type | Size | Status | InProgress c0u0 | RAID1 | 3637G | Optimal | Background Initialization: Completed 33%, Taken 148 min.
Vidim, ze jste rozhodnuty. Snad jen jedna pripominka - zkuste realne jeden disk vypojit a potom ho dat na rebuild - jaka bude realna doba resilveringu. Dekuji
# dd if=/dev/sda iflag=direct of=/dev/null bs=1M count=2048 2048+0 records in 2048+0 records out 2147483648 bytes (2.1 GB) copied, 11.2506 s, 191 MB/s # dd if=/dev/sda iflag=direct of=/dev/null bs=10M count=200 200+0 records in 200+0 records out 2097152000 bytes (2.1 GB) copied, 8.89662 s, 236 MB/s # dd if=/dev/sda iflag=direct of=/dev/null bs=100M count=20 20+0 records in 20+0 records out 2097152000 bytes (2.1 GB) copied, 7.50274 s, 280 MB/s # dd if=/dev/sda iflag=direct of=/dev/null bs=1000M count=2 2+0 records in 2+0 records out 2097152000 bytes (2.1 GB) copied, 7.4989 s, 280 MB/s
Toto neni rychlost rebuildu
Pro mne byly relevantni nasledujici udaje:
a, za jak dlouho se kompletne rebuildne pole bez zateze 1, prazdne 2, s daty (kolik % obsazenosti)
b, s zatezi (a jakou) 1, a 2,
33% za xxx minut o nicem nevypovida, jelikoz nic dalsiho nevime. Je to jako kdyz se v minulosti nekdo vsadil, ze trabant vyvine rychlost pres 200km/h. Zapomel se vsak zminit, ze pri padu z letadla ;O)
Po pridani disku do pole bez dat s rebuildem lze i do 1s. Na stupidni vypady neminim reagovat.
Rad by som vedel, ako zavisi rychlost rebuildu pola od toho, kolko je na nom dat.
Problém je, že se tady používá špatná terminologie.
Pole (klasické pole nad blokovými zařízeními exportující blokové zařízení) nemá o žádných datech ani páru. Ví však, do kterých bloků se již něco zapsalo. I mdadm
umí tzv. bitmapy, tedy interní datovou strukturu do které si zapisuje, které bloky byly zapsané. Při přidání nového disku tak může na ten disk zapsat pouze ty bloky, které jsou potřeba. Dál, pokud je to chytřejší, tak umí i reagovat na příkazy discard (trim)
(pokud je ovšem používaný systém souborů umí posílat) a získá tak další informaci o tom, které bloky nejsou potřeba. Používá se to i pro thin provisioning apod. V praxi je to o něco složitější, ta bitmapa s sebou nese informaci o "generaci" takže když z pole vypadne disk jen na chvíli a potom se tam opět vrátí, tak se sesynchronizují pouze ty změny.
Osobně mi to přijde jako těžká z nouze cnost. FS musí umět reportovat na nižší vrstvu které bloky jsou volné, ta nižší vrstva si to musí pamatovat a zapisovat...
Když už, tak je mnohem lepší použít systémy souborů typu ZFS / BTRFS přímo nad disky. Tyto FS toho řeší víc než předchozí uvedené řešení.
FS musí umět reportovat na nižší vrstvu které bloky jsou volné, ta nižší vrstva si to musí pamatovat a zapisovat...Na druhou stranu je to obecné a umožňuje to využít tyhle vlastnosti (resync pouze využívaných bloků, thin provisioning apod.) každému filesystému, který se naučí pracovat s nějakým rozhraním (zde TRIM). Mě to přijde lepší než nacpat všechno do jednoho filesystému s tím, že všichni ostatní mají smůlu. To je pro mě jedna věc, která se mi nelíbí na btrfs - spousta věcí v něm by se imo nechala napsat do jiných částí kernelu (např. do device mapperu) a být tak přístupná pro všechny.
Problem je, jak nekdo napsal nize, ze nemate vubec paru co prinasi napriklad ZFS. Je to jako vysvetlovat vlastnikovi parniho stroje vyhody spalovaciho motoru ... ale abych odpovedel na Vas dotaz: je nesmyslne prenaset na disk v poli prazdne sektory. Pokud mate treba 12GB pole a jen 2GB dat, tak prenesete jen adekvatni cast dat. coz je priblizne sestina dat, tudiz 6x vetsi rychlost rebuildu, atd. Vaha disku s tim nema nic spolecneho. Obavam se, ze Vam toto nevysvetlim. Bohuzel nemate moc poneti o bezpecnosti a modernich techlogiich.
P.S. Predpokladam nejakou obranne utocnou reakci - reknu Vam priklad, na kterem by jste mohl pochopit o cem je bezpecnost: udelejte si nejaky prumer, kolik vasim polem protece za rok dat, spocitejte pocet disku a zaplatte si nejakeho odbornika na bezpecnost. On Vam spocita, kolik nedetekovatelych chyb vznikne rocne na Vasem poli. Preji hodne uspechu a neberte si to moc osobne co pisi. Jsem uz takovy ;O)
+ + + Ano + + + Připravuji si oblast paměti, kam se dá jen zapisovat + + +
CO JE TO?
+ + + Ty bys řekl: Řekni mi to a já budu mlčet jako hrob + + +
Raw_Read_Error_Rate
v řádu stovek. Nicméně na internetu jsem se dočetl od někoho, kdo volal k nim na support, že to je jakýsi číslo bloků, který navíc přetejká pres nulu a s nějakými chybami nemá moc společnýho, tak nevim.
Zkoušel jsem taky Memtest, nic. Teď zkoušim přečíst disk dd
čkem, zatím vše v pohodě (asi v třetině), systém celkově nejeví vůbec žádnej problém.
Čim to mohlo být? Odchází snad disk? Je starej pár měsíců. Může to způsobit jiná HW vada? Mohl to případně být nějaký power management problém při probouzení?
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model: WDC WD10JFCX-68N6GN0
Serial Number: WD-WXH1E93SAW28
LU WWN Device Id: 5 0014ee 604226975
Firmware Version: 01.01A01
User Capacity: 1 000 204 886 016 bytes [1,00 TB]
Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate: 5400 rpm
Device is: Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is: ACS-2 (minor revision not indicated)
SATA Version is: SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is: Thu Jul 24 15:59:56 2014 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled
SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
1 Raw_Read_Error_Rate 0x002f 200 200 051 Pre-fail Always - 615
3 Spin_Up_Time 0x0027 184 183 021 Pre-fail Always - 1783
4 Start_Stop_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 509
5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 200 200 140 Pre-fail Always - 0
7 Seek_Error_Rate 0x002e 200 200 000 Old_age Always - 0
9 Power_On_Hours 0x0032 097 097 000 Old_age Always - 2247
10 Spin_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0
11 Calibration_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0
12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 509
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 15
193 Load_Cycle_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 507
194 Temperature_Celsius 0x0022 096 096 000 Old_age Always - 51
196 Reallocated_Event_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
197 Current_Pending_Sector 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
198 Offline_Uncorrectable 0x0030 100 253 000 Old_age Offline - 0
199 UDMA_CRC_Error_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
200 Multi_Zone_Error_Rate 0x0008 100 253 000 Old_age Offline - 0
Tiskni
Sdílej: