Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dle mych pozorovani nejde o nejake nahodne excesy. Jde o globalni jev a tezko rici, zda lidi nekdy dostanou rozum.Nedostanou. Jedine praktikovane reseni byvalo a je shromazdit sektu, od globalni kultury a civilizace se pokud mozno opevnit a dodrzovat uvnitr uzavreneho spolecenstvi vlastni odlisna pravidla. Samozrejme se to taky muze zvrhnout.
Dejte pokoj se sektou. Ja mluvim o rozumu.Lidi se jako spolecensky celek budou tezko chovat rozumne, kdyz tzv. "nerozumne" chovani prinasi jedincum znacne (i kdyz z globalniho hlediska jen docasne) vyhody (zisky). Chovat se rozumne se vyplaci jen ve spolecenstvi, kde se chovaji rozumne (tj. dobrovolne nebo z prinuceni dodrzuji stejna pravidla) vsichni, coz se podari jen v omezenych skupinach, kde je prehled o tom, co kdo dela ci nedela. Aby takova skupina nebyla narusovana zvenci, musi se oddelit od vnejsiho sveta co mozna nejvic - a to je sekta. Priklad: Kdyby se chovali v pripade "ptaci chripky" chovali "rozumne" vsichni zainteresovani (media, urady, lekari, vedci, farma-firmy...), tak by ztratili tihle vsichni pro ne vynosneho strasaka (bud primo zisky z prodeje neceho, nebo narust autority nekoho, kdo ovlada zivotne dulezite informace). Pozitivni efekt by byl pouze ten, ze by hodne zpanikarenych lidi usetrilo nejake penize a svuj strach. To je pro soucasny styl ekonomiky i civilizace vubec kontraproduktivni. Pro beh ekonomiky a udrzeni centralni politicke moci je zivotne dulezite udrzovat co mozna nejvic lidi v bludu a ve strachu, tj. primo paniku a bludy sirit. Takova ohranicena sekta, jejiz clenove by by diky rozumnemu chovani usetrili jak sve nervy, tak penize, by byla ovsem velmi brzy okolnimi hyenami (a dobre to minicimi hlupacky) vykricena, "ze zavira oci pred skutecnosti" ... Ano, to maji pravdu, zapominaji dodavat, pred umele vytvorenou skutecnosti.
Rozumně se může chovat jen ten, kdo je rozumně ambiciózní, zná své meze a nepokouší se je překračovat. Ona ta lidská agresivita je plus i mínus, bez ní bychom se asi nevyvinuli v to, co jsme, s ní se zase žereme navzájem.
Tiskni
Sdílej: