Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Byla jednou jedna firma. Protože není tak úplně fiktivní, nebudu si vymýšlet žádné pohádkové jméno ;-). Ale použiju ji jako ukázkový příklad, že komerční úspěch minimálně v IT není v přímé úměře s důrazem na bezpečnost nebo technologickou kvalitu.
Pro perex a RSS čtečky dodávám, že tento spot není o Microsoftu!
Tahle firma dospěla do stádia, kdy účetní systém Pohoda (sdílející data pomocí sdílených souboru přes SAMBU) přestal vyhovovat.
Takže se poohlédla po jiném dodavateli. Konkurs vyhrála Abra G3. Nabídla serverou část běhající na linuxu a nad free databází Firebirda. Klienti bohužel běhají jen pod Windows (přičemž cca polovina desktopů jede na linuxu), naštěstí díky možnosti zaintegrovat si vlastní řešení by se bez nich většina uživatelů měla obejít a vystačit si s firemním intranetovým rozhraním.
Jak se blížil termín spuštění do ostrého provozu, začaly se objevovat problémy. Deklarovaná otevřenost byla řešena pomocí COM objektů ve Windows (tady se ztrácím) a neobešla se bez vlastního serveru na kterém bežel jakýsi překladač. Ten převáděl příchozí požadavky na webservices (ne tak úplně,ale pro zjednodušení) na volání COM.
Brzy se ukázalo, že dvě podobné aplikace nemohou běžet na stejném stroji (vyjádření dodavatele). Ale pro splnění požadavků firmy je dodavatel potřeboval, bylo tedy nutné mít převaděče dva.
V několika případech upgradu (nebo větších problémů) nás navštívil technik-instalatér :) a prováděl zásahy.
Z prvotní instalace, která se alespoň trochu snažila omezovat přístupová práva, se stalo několik adresářů s právy 777 (vždy první reakce při problémech: "dejme tam na zkoušku 777" a "dáme ALL do hosts.allow"). Nakonec už to tam zůstalo napořád. Že byl daný adresář přístupný přes sambu (pro spouštění nativních klientů, dokud jsme je neumístili jinam) a obsahoval dokonce něco jako licenční číslo nebo přístupové údaje k databázi (jak jinak, pod ekvivalentem roota), na to se nehrálo.
Jak šel čas, firma rostla a rozhodla se investovat do VoIP telefonie.
Dodavatel umístil do serverovny nadhernou mašinku se Solarisem. Z důvodu možnosti provádět vzdálenou správu, vydupal si k ní přístup přes Telnet. Sice je omezen jen na pár IP, ale i tak.
Přestože původní řešení nad Abrou vyžadovalo 2 nadupané servery s linuxem a další 2 s Windows, některé operace prováděné pomocí "webservices" na windows převodnících trvaly i minutu. Podotýkám, že v nativních Abra klientech byly odezvy snesitelné.
Takže proč se nepoohlédnout po něčem novém. Co třeba takový SAP?
No a dostáváme s k bodu, který mne donutil napsat tento spot. Při prvotní instalaci pro seznamovací provoz, technik vyžadoval na serveru Xka. Budiž, třeba je tento sw opravdu potřebuje, nebo alespoň nekterá konfiguračni rozhraní. U sebe si je na notebooku spustit nemohl, hádejte proč.
Pak si vyžádal ssh tunel z venku. OK na tom neni nic nepochopitelného.
Co mne úplně dorazilo, byl druhý instalační den. Tentokrát byl potřeba tunel i pro VNC a ještě na nějaký port SAPu. Něco jako přetunelování přes již existující šifrované ssh, to zjevně nebylo na pořadu dne.
Je tohle normální? Dokud jsem dělal v ministudiu o max 10 lidech, myslel jsem že bordel v IT mají jen podobný mrňousové.
Teď mám ale pocit, že čím větší společnost, tím větší bordel. Všechno se řeší metodou, "je jedno jak to bude fungovat, jak to je zprasené, jak je to odfláklé, hlavně to musí jet a to co nejdřív". Pochopitelně jakmile se vyskytnou problémy, k takovému zadání se nikdo nehlásí a už je to vina implementátora.
Co mě ale nejvíc děsí je fakt, že to opravdu funguje a že se to vyplácí.
Jakmile jednou něco běží, již není čas to dát do pořádku, přichází další cíl. Zprasené řešení při troše štěstí vydrží bez pohromy, dokud nebude překonáno a nahrazeno. A i v případech, kdy je pro velké problémy nahrazováno za chodu, z jeho dosavadního provozu jsou získány zkušenosti využitelné pro vytvoření lepší náhrady.
Bezpečnostní nedostatky při troše štěstí nebudou zneužity, každpoádně se firmám nevyplatí investovat prostředky do jejich odhalování. Taková činnost nepřináší zisk ani viditelné výsledky, proto se nepočítá.
Dřív jsem takové řízení považoval za neschopnost či alespoň nezodpovědnost, dnes mám pocit že je naopak nezbytné pro úspěch.
A snad i proto, všichni výše popsaní dodavatelé jsou úspěšné společnosti, stejně tak jejich výše uvedený zákazník ;)
Tiskni
Sdílej:
Dle mych pozorovani nejde o nejake nahodne excesy. Jde o globalni jev a tezko rici, zda lidi nekdy dostanou rozum.Nedostanou. Jedine praktikovane reseni byvalo a je shromazdit sektu, od globalni kultury a civilizace se pokud mozno opevnit a dodrzovat uvnitr uzavreneho spolecenstvi vlastni odlisna pravidla. Samozrejme se to taky muze zvrhnout.
Dejte pokoj se sektou. Ja mluvim o rozumu.Lidi se jako spolecensky celek budou tezko chovat rozumne, kdyz tzv. "nerozumne" chovani prinasi jedincum znacne (i kdyz z globalniho hlediska jen docasne) vyhody (zisky). Chovat se rozumne se vyplaci jen ve spolecenstvi, kde se chovaji rozumne (tj. dobrovolne nebo z prinuceni dodrzuji stejna pravidla) vsichni, coz se podari jen v omezenych skupinach, kde je prehled o tom, co kdo dela ci nedela. Aby takova skupina nebyla narusovana zvenci, musi se oddelit od vnejsiho sveta co mozna nejvic - a to je sekta. Priklad: Kdyby se chovali v pripade "ptaci chripky" chovali "rozumne" vsichni zainteresovani (media, urady, lekari, vedci, farma-firmy...), tak by ztratili tihle vsichni pro ne vynosneho strasaka (bud primo zisky z prodeje neceho, nebo narust autority nekoho, kdo ovlada zivotne dulezite informace). Pozitivni efekt by byl pouze ten, ze by hodne zpanikarenych lidi usetrilo nejake penize a svuj strach. To je pro soucasny styl ekonomiky i civilizace vubec kontraproduktivni. Pro beh ekonomiky a udrzeni centralni politicke moci je zivotne dulezite udrzovat co mozna nejvic lidi v bludu a ve strachu, tj. primo paniku a bludy sirit. Takova ohranicena sekta, jejiz clenove by by diky rozumnemu chovani usetrili jak sve nervy, tak penize, by byla ovsem velmi brzy okolnimi hyenami (a dobre to minicimi hlupacky) vykricena, "ze zavira oci pred skutecnosti" ... Ano, to maji pravdu, zapominaji dodavat, pred umele vytvorenou skutecnosti.
Rozumně se může chovat jen ten, kdo je rozumně ambiciózní, zná své meze a nepokouší se je překračovat. Ona ta lidská agresivita je plus i mínus, bez ní bychom se asi nevyvinuli v to, co jsme, s ní se zase žereme navzájem.