Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Chystaná nová doména eu způsobila jako obvykle registrační šílenství.
To není nic divného, každá nová doména představuje prostor, kde se dá dobrým claimem získat s víceméně nulovou investicí zajímavý majetek.
Poměrně rozšířen je i názor, že spekulace při rezervaci domén je nemorální, že by měl doménu dostat jen ten, kdo na ni hodlá něco provozovat. Osobně toto tvrzení považuji za bláhové. Dejte mi sex.com a já tam určitě něco rozjedu :-D
Claimování je přirozené a je viditelné všude kolem nás. Současně jakákoliv možnost claimu naznačuje systémovou chybu. Například kdo získal bezplatně TV licenci na celoplošné vysílání, získal tak pouhým rozhodnutím úředníka miliardový majetek.
EU se pokusila toto chování regulovat. Přišla s nápadem přednostních registrací, kdy žadatelé měli možnost dokázat, že na doménu mají nárok.
Špatně se hledají námitky proti prvnímu kolu, kdy doménu získávali vlastníci ochraných známek a značek. Samozřejmě i zde mohou vypuknout spory a je otázkou, zda je toto kolo přínosem.
Druhé kolo je ale zcela nesmyslné. Stačí v něm přesvědčit úředníky, že mám nárok z jakéhokoliv důvodu. Mám-li založenu společnost SEX s.r.o., mám argument pro získání zcela obecného slova. Výsledek je takový, že na téměř libovolné obecné slovo jsou podány desítky přednostních žádostí, které je třeba vyhodnotit. Právě u domény sex.eu je těchto podle whois takových žádostí podáno rovných 273.
Claimování je taková loterie. Z mnou pokoušených claimů tvořených vždy jen obecnými slovy, jen 3 nejsou blokovány nějakou předregistrací. No aspoň jsem ještě ve hře;), i když pravděpodobnost výhry je téměř nulová.
Nicméně claimovat lze i profesionálně. Již teď jsou známy někteří vítězové a těm nezbývá než blahopřát.
Výpis je vytvořen na základě domén, které jsem testoval, tedy je pravděpodobně neúplný jak do domén, tak do vítězů.
Že je to vítězství zasloužené lze dohledat i u spousty jiných domén, které sice nezískali, ale snaha byla.
Stejně tak i opakovaná žádost na jeden subjekt svědčí o technice, kdy tytéž registrace pravděpodobně provádělo několik strojů současně (to mi připomíná burzovní roboty na dnes již mrtvém serveru hokejka.cz :-D ).
Jako obvykle, snaha zabránit spekulacím zcela vyhořela. Je to logické, nebyl odstraněn základní problém, kdy je jakýsi veřejný statek bezúplatně převáděn do soukromých rukou.
IMHO jediné řešení by spočívalo v dražení domén. Zájemce by zažádal o doménu, splatil jakési minimum jako první nabídku a doména by byla v předem ohlášeném termínu dražena. Po řekněme jednoletém období by se přešlo na systém volných registrací. Tím by neexistoval systém claimů a vydražitel by doménu využil už kvůli návratnosti. Snad příště.
A samozřejmě totéž platí i pro jakékoliv jiné veřejné statky.
Poslední kolo začíná 7.4.2005, pár drobků ještě zbylo.
Jenom vám radím, dávejte pozor na podmínky registrátora. Někde si můžete vsadit úplně zadarmo a platit jen v případě úspěchu. Jinde o část peněz přijdete i v případě neúspěšné předregistrace nebo pokud existuje úspěšný registrátor v předchozím kole!
Tiskni
Sdílej: