Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Chystaná nová doména eu způsobila jako obvykle registrační šílenství.
To není nic divného, každá nová doména představuje prostor, kde se dá dobrým claimem získat s víceméně nulovou investicí zajímavý majetek.
Poměrně rozšířen je i názor, že spekulace při rezervaci domén je nemorální, že by měl doménu dostat jen ten, kdo na ni hodlá něco provozovat. Osobně toto tvrzení považuji za bláhové. Dejte mi sex.com a já tam určitě něco rozjedu :-D
Claimování je přirozené a je viditelné všude kolem nás. Současně jakákoliv možnost claimu naznačuje systémovou chybu. Například kdo získal bezplatně TV licenci na celoplošné vysílání, získal tak pouhým rozhodnutím úředníka miliardový majetek.
EU se pokusila toto chování regulovat. Přišla s nápadem přednostních registrací, kdy žadatelé měli možnost dokázat, že na doménu mají nárok.
Špatně se hledají námitky proti prvnímu kolu, kdy doménu získávali vlastníci ochraných známek a značek. Samozřejmě i zde mohou vypuknout spory a je otázkou, zda je toto kolo přínosem.
Druhé kolo je ale zcela nesmyslné. Stačí v něm přesvědčit úředníky, že mám nárok z jakéhokoliv důvodu. Mám-li založenu společnost SEX s.r.o., mám argument pro získání zcela obecného slova. Výsledek je takový, že na téměř libovolné obecné slovo jsou podány desítky přednostních žádostí, které je třeba vyhodnotit. Právě u domény sex.eu je těchto podle whois takových žádostí podáno rovných 273.
Claimování je taková loterie. Z mnou pokoušených claimů tvořených vždy jen obecnými slovy, jen 3 nejsou blokovány nějakou předregistrací. No aspoň jsem ještě ve hře;), i když pravděpodobnost výhry je téměř nulová.
Nicméně claimovat lze i profesionálně. Již teď jsou známy někteří vítězové a těm nezbývá než blahopřát.
Výpis je vytvořen na základě domén, které jsem testoval, tedy je pravděpodobně neúplný jak do domén, tak do vítězů.
Že je to vítězství zasloužené lze dohledat i u spousty jiných domén, které sice nezískali, ale snaha byla.
Stejně tak i opakovaná žádost na jeden subjekt svědčí o technice, kdy tytéž registrace pravděpodobně provádělo několik strojů současně (to mi připomíná burzovní roboty na dnes již mrtvém serveru hokejka.cz :-D ).
Jako obvykle, snaha zabránit spekulacím zcela vyhořela. Je to logické, nebyl odstraněn základní problém, kdy je jakýsi veřejný statek bezúplatně převáděn do soukromých rukou.
IMHO jediné řešení by spočívalo v dražení domén. Zájemce by zažádal o doménu, splatil jakési minimum jako první nabídku a doména by byla v předem ohlášeném termínu dražena. Po řekněme jednoletém období by se přešlo na systém volných registrací. Tím by neexistoval systém claimů a vydražitel by doménu využil už kvůli návratnosti. Snad příště.
A samozřejmě totéž platí i pro jakékoliv jiné veřejné statky.
Poslední kolo začíná 7.4.2005, pár drobků ještě zbylo.
Jenom vám radím, dávejte pozor na podmínky registrátora. Někde si můžete vsadit úplně zadarmo a platit jen v případě úspěchu. Jinde o část peněz přijdete i v případě neúspěšné předregistrace nebo pokud existuje úspěšný registrátor v předchozím kole!
Tiskni
Sdílej: