Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Zavedení DVB-T v současné podobě je spíše krokem bokem než vpřed.
Pro těch pár vyvolených, kdo mají tak kvalitní signál jako vy, možná. Tedy pro ty z nich, kteří vystačí s analogovými programy a ČT4 ani ČT24 je nezajímá. Já nesplňuji ani jednu podmínku, takže je pro mne současná podoba DVB-T obrovským krokem vpřed a pokud by se co nejdříve začalo vysílat ze všech hlavních vysílačů a plným výkonem, budu chrochtat blahem. Přechod na MPEG-4 nebo jiná forma zkvalitnění obrazu je proti tomu jen drobný detail, který klidně počká až na další fázi.
Mam Skystar HD a ta umi DVB-S2 a stoji trosku pres 3000,-.... to mi neprijde zas tak moc....a tohle se udalo v linuxu? uz/jak je Skystar HD podporovana?
no minimalne v cechach je mozne koupit gital kartu za 2000 a tim mam predplaceny ty zakladni programy ze satilitu naporad
Kde napořád ovšem znamená "do doby, než se provozovatel znovu rozhodne vymámit z klientů poplatek za nucenou výměnu karet". :-)
Ona je otázka, zda jsou to opravdu MPEG-2 artefakty. Když jsem na našem novém Samsungu ze začátku (asi tak deset minut) nechal tovární nastavení obrazu, byl to děs a hrůza. Poté, co jsem (kromě tradičně přetaženého kontrastu) stáhl v menu "ostrost", to, co vypadalo velmi podobně MPEG-2 artefaktům, je pryč.
Na výsledek také může mít vliv použitý DVB-T tuner, případně cesta od něj do televize. Třeba u mne je rozdíl mezi interním tunerem v televizi a externím Mascom 1321T dobře pozorovatelný (tedy u multiplexu A, u béčka je to "v pohodě" vs. "žádný obraz").
Je to multiplex A ze Žižkova, příjem v Luštěnicích (kousek od Mladé Boleslavi). Béčko je výrazně slabší, ale spíš kvalitou signálu. Na Óčko se nedívám, Galaxie byla (tu chvíli, co ji vysílali) otřesná, ale to jsou přenosy z NHL/NBA i jinde, navíc forma té nekvality nevypadala jako důsledek přehnané MPEG-2 komprese.
Ono vůbec teprve s přechodem na DVB-T, a to už na původní 55 cm Sony CRT, jsem si začal všímat, jak výrazné jsou rozdíly v kvalitě vysílaného materiálu. U analogového vysílání se to ztratilo.
když je kvalitní analog signál tak je obraz lepší než z digitálu
Problém je, že tak kvalitní analogový signál jsem ještě neviděl. Ani v Praze…
Problém je, že tak kvalitní analogový signál jsem ještě neviděl. Ani v Praze…cca 8 km od vysílače Žižkov. Přímý výhled - kvalitní analog.
No s tim IPTV to moc nadejne nevidim, ale pri dnesni cene DVB-S prijimacu me prijde zavadeni DVB-T jako zbytecnost. Nechapu, proc vubec jeste pozemni vysilani provozovat.Význam to má ten, že DVB-S dnes pro některé stanice přináší nutnost přímých plateb (za možnost dešifrovat vysílání). Jde o to, že se autorská práva k filmům, sportovním přenosům atd. často poskytují jen pro omezené území, takže se tímto hlídá, kdo může příslušné programy přijímat. Jenže pro někoho je jaksi nepřijatelné, že by měl takhle přímo platit. U pozemního vysílání zmíněný územní problém odpadá, proto lze vysílat nešifrovaně. Veškeré náklady končí odvysíláním do prostoru, čili je mohou nést televize. Divák tedy (kromě televize a antény) nic dalšího přímo neplatí (platí prostřednictvím reklamy, ale to je jiná věc).
Význam to má ten, že DVB-S dnes pro některé stanice přináší nutnost přímých plateb (za možnost dešifrovat vysílání).Ale koncesionářský poplatek lidi platí. Tak co mu dát smysl (pro uživatele)?
... které mají být veřejně dostupné ... Kartu si bude moc koupit jen osoba s trvalým pobytem v ČR ...Ale ved takto to uz davno funguje, vid link. Otazka vsak je, kto je ochotny zaplatit x kreditov za konces a dalsich x*1000 vyhodit za hardware ( kartu ). Mimo to, ja nemam zaujem ani o CT*, ani o STV*, takze nechcem platit ani dalsi konces ( ked ho uz odomna raz kradnu s inkasom ). Proste je to cele postavene na hlavu.
Da sa niekde ziskat zoznam "free" vysielanych stanic u DVB-S?Každá družice má samozřejmě svůj "seznam" (STFW! - třeba tady je seznam pro jednu pozici Astry). Tedy podle toho, na kterou družici je anténa nasměrovaná (resp. více družic na stejné pozici, případně i další blízké družice) a jaká je polarizace, takové programy to bere.
Tiskni
Sdílej: