Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Kde se stavíte příště?
Právě pokouším své schopnosti a snažím se nastavit ArchLinux. ale neodvažuji se na testovacím oddílu. K tomuhle potřebuji i během nastavování přístup na net a mám jen jeden pc, takže VirtualBox, každopádně je to pěkně hardcore.
Zatím to vypadá že pohořím, běží mi grafika, ale nejde zvuk a nemůžů najít češtinu do kde, podrobnější popis zítra nebo pozítří na blogu
Děkuji za kopnutí musím se naučit lépe číst. Tak to dopadá, když místo kde-l10n-cs
píši
kde-I10n-cs a divím se že čestina není.
kdyz bratr poprve instaloval arch, mel taky problem se zvukem. nakonec jen stacilo v alsamixer odmutovat front :)
Sem se presvedceny, ze clovek co neumi v Archu najit cestinu do KDE, jeste k takovou distribuci "nedozral" (tim nemyslim, ze by napr.: Ubuntu nepouzivali zkuseny uzivatele) a uz vubec nedokaze naplno vyuzit jeji vyhody.
*pro
Arch opravdu jenom zkouším, především postrádám alespoň něco jako aptitude, mnoho názvů programů si pamatuji jenom povrchně. Budou ještě další zkoušky ale favorité jsou asi OpenSuse, Debian, nebo možná jiný derivát Debianu. Další možnost je zůstat u Kubuntu. Uvidím z výsledků.
gtkpacman nebo shaman, ale je to zbytecne, tohle neni Ubuntu/Debian
jinak recenzi doporucuji nepsat, tvoje dosavadni problemy svedci o tom, ze se v systemu moc neorientujes a z teto pozice nelze nic rozumneho napsat. Co takhle zkusit radsi nejake desktopove distro? Urcite nejsi sam, komu dela problem nainstalovat a nakonfigurovat samostatne desktop na terminalo, to neni ostuda.
Pokud něco napíši tak to bude o tom, jak jsem vyhořel. Vím do čeho jsem šel a kromě toho je to ještě ve virtualboxu. Kde mám omezené možnosti testování. Tady se projevil můj slabší stroj. O recenzi určitě nepůjde, nemám pro ni dost údajů. Shaman jsem mezitím objevil, ale stále mi nejde zvuk..ten bych chtěl ještě zkusit dořešit, zkouším trochu laborovat. Fedoru jsem nastavoval pro použití, tady jde o to, abych se dostal tam, kde jsem u Fedory a spol. po instalaci,
Nejak sem nechopil to s tim aptitude, kazdopidne za nejakej cas to zkus znova a mozna neco ve smyslu Arch nebo Gentoo ocenis :)
Tak pozor! Distribučná turistika je v ohrození, 9 z 10 archistov Ťa varuje, že z Archu niet cesty späť.
Zatím to nevypadá, uvažuji o přeskočení jinam, k Ubuntu mám nějaké výhrady, ale zatím mě určitě Arch nenadchl, Fedora vypadá lépe, ale mám k ní zase jiné výhrady.
...na mém slabším stroji AMD Seprom 3200 , 2 GB ram, Nvidia 6100...
Uááá!!!
Ad. KDE balicky - snazime se co nejvic drzet toho, jak je distribuuje upstream. Rozsekani na podbalicky je tuze moc prace, mnohdy zbytecne. Presto se tomu nebranime, pokud nekdo nareporti bug a ma dobry duvod, proc neco chce bokem.
A ano - konfiguracni utilitky jsou jen vesmes v PyGTK a celkem mi to ani nevadi. A to rika jinak KDE vyvojar, ktery je ma na starosti. Mozna casem s prechodem na PolicyKit bude port jednodussi, ale proc?
Pokud bylo cilem dostat KDE system, je lepsi vychazet z KDE Desktop Edition Live CD. I kdyz Gnome bordelu se jen tak zbavit neda, minimalne nm-applet je zatim nenahraditelny do doby, nez bude funkcni KDE alternativa. Ve Fedore 12 se opet na chvili vrati napr. PolicyKit autentifikacni agent :( Do KDE 4.4. by jsme to radi s upstreamem poresili. Ted zrovna dopisuji dalsi kousek PolicyKit-Qt-1 :D
As KDE balíčky, rozumím, mám v tomto směru asi specifické požadavky, vždy se to dá řešit i pouhým smazáním z menu, člověk odinstalací zase mnoho místa neušetří. Jinak mohu říci dobrá práce, další věci jsou jenom drobnosti, spíše pocitového rázu
Tiskni
Sdílej: