Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Kde se stavíte příště?
Právě pokouším své schopnosti a snažím se nastavit ArchLinux. ale neodvažuji se na testovacím oddílu. K tomuhle potřebuji i během nastavování přístup na net a mám jen jeden pc, takže VirtualBox, každopádně je to pěkně hardcore.
Zatím to vypadá že pohořím, běží mi grafika, ale nejde zvuk a nemůžů najít češtinu do kde, podrobnější popis zítra nebo pozítří na blogu
Děkuji za kopnutí musím se naučit lépe číst. Tak to dopadá, když místo kde-l10n-cs
píši
kde-I10n-cs a divím se že čestina není.
kdyz bratr poprve instaloval arch, mel taky problem se zvukem. nakonec jen stacilo v alsamixer odmutovat front :)
Sem se presvedceny, ze clovek co neumi v Archu najit cestinu do KDE, jeste k takovou distribuci "nedozral" (tim nemyslim, ze by napr.: Ubuntu nepouzivali zkuseny uzivatele) a uz vubec nedokaze naplno vyuzit jeji vyhody.
*pro
Arch opravdu jenom zkouším, především postrádám alespoň něco jako aptitude, mnoho názvů programů si pamatuji jenom povrchně. Budou ještě další zkoušky ale favorité jsou asi OpenSuse, Debian, nebo možná jiný derivát Debianu. Další možnost je zůstat u Kubuntu. Uvidím z výsledků.
gtkpacman nebo shaman, ale je to zbytecne, tohle neni Ubuntu/Debian
jinak recenzi doporucuji nepsat, tvoje dosavadni problemy svedci o tom, ze se v systemu moc neorientujes a z teto pozice nelze nic rozumneho napsat. Co takhle zkusit radsi nejake desktopove distro? Urcite nejsi sam, komu dela problem nainstalovat a nakonfigurovat samostatne desktop na terminalo, to neni ostuda.
Pokud něco napíši tak to bude o tom, jak jsem vyhořel. Vím do čeho jsem šel a kromě toho je to ještě ve virtualboxu. Kde mám omezené možnosti testování. Tady se projevil můj slabší stroj. O recenzi určitě nepůjde, nemám pro ni dost údajů. Shaman jsem mezitím objevil, ale stále mi nejde zvuk..ten bych chtěl ještě zkusit dořešit, zkouším trochu laborovat. Fedoru jsem nastavoval pro použití, tady jde o to, abych se dostal tam, kde jsem u Fedory a spol. po instalaci,
Nejak sem nechopil to s tim aptitude, kazdopidne za nejakej cas to zkus znova a mozna neco ve smyslu Arch nebo Gentoo ocenis :)
Tak pozor! Distribučná turistika je v ohrození, 9 z 10 archistov Ťa varuje, že z Archu niet cesty späť.
Zatím to nevypadá, uvažuji o přeskočení jinam, k Ubuntu mám nějaké výhrady, ale zatím mě určitě Arch nenadchl, Fedora vypadá lépe, ale mám k ní zase jiné výhrady.
...na mém slabším stroji AMD Seprom 3200 , 2 GB ram, Nvidia 6100...
Uááá!!!
Ad. KDE balicky - snazime se co nejvic drzet toho, jak je distribuuje upstream. Rozsekani na podbalicky je tuze moc prace, mnohdy zbytecne. Presto se tomu nebranime, pokud nekdo nareporti bug a ma dobry duvod, proc neco chce bokem.
A ano - konfiguracni utilitky jsou jen vesmes v PyGTK a celkem mi to ani nevadi. A to rika jinak KDE vyvojar, ktery je ma na starosti. Mozna casem s prechodem na PolicyKit bude port jednodussi, ale proc?
Pokud bylo cilem dostat KDE system, je lepsi vychazet z KDE Desktop Edition Live CD. I kdyz Gnome bordelu se jen tak zbavit neda, minimalne nm-applet je zatim nenahraditelny do doby, nez bude funkcni KDE alternativa. Ve Fedore 12 se opet na chvili vrati napr. PolicyKit autentifikacni agent :( Do KDE 4.4. by jsme to radi s upstreamem poresili. Ted zrovna dopisuji dalsi kousek PolicyKit-Qt-1 :D
As KDE balíčky, rozumím, mám v tomto směru asi specifické požadavky, vždy se to dá řešit i pouhým smazáním z menu, člověk odinstalací zase mnoho místa neušetří. Jinak mohu říci dobrá práce, další věci jsou jenom drobnosti, spíše pocitového rázu
Tiskni
Sdílej: