Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem se po dlouhé době opět dal na turistiku mezi distribucemi. Mojí domácí distribucí je Kubuntu, ale řekl jsem si, že vyzkouším i jiné, tento příspěvek popisuje mé dojmy z instalace a nastavení Fedory 11
Instaloval jsem z live cd z Gnome, které na mém slabším stroji AMD Seprom 3200 , 2 GB ram, Nvidia 6100 jelo bez problému. rozlišení monitoru bylo též detekováno v pořádku, tohle bylo lepší než v Kubuntu, kde jsem musel ručně upravovat xorg.
Instalace probíhala bez problémů, kromě toho že sytém nenalezl další operační systémy na mém pc, ale s tímto jsem počítal, mám oddělený speciální starší disk na pokusy, který byl nastaven jako první zaváděcí, takže nemohlo dojít k žádným škodám. Napraveno po instalaci ruční editací menu.lst.
Po instalaci následovala kontrola funkčnosti, kromě podpory 3d akcelerace grafické karty vše bez problémů. Vyřešeno přidáním rozšiřujícího repozitáře RPM Fusion, ale další repozitáře DAG a Dries podle návodu na českém webu nešli, špatný konfigurační soubor, dále neřešeno pro test nebylo nutné
Následovala aktualizace a doinstalování grafického prostředí KDE a dalším aplikací na které používám z repozitářů, ale nastal určitý zádrhel, z deb distribucí jsem zvyklý na podrobnější balíčky, takže mi v systému zůstalo spoustu smetí z příslušenství Kde, které v Kubuntu buď vůbec nenainstaluji, nebo jdou ihned pryč.
Při pokusech doinstalovat software stažený z internetu, konkrétně Skype, Opera, Googleearth, Simutrans začal blbnou SELinux. Vyřešeno studiem příručky na webu. Dalším problémem je, že má jediná hra, na které jsu trochu závislý, Simutrans je v konfliktu s jednou knihovnou starší verze, pokud nainstaluji starší verzi, hra po startu vytuhne.
Závěrečné hodnocení je rozporuplné. V něčem příjemně překvapila, ale má nedostatky, které pro mě způsobují určitou těžkopádnost v používání. O Ubuntu se říká že je tam Kde nedotažené, ale u Fedory s obřími balíky je to katastrofa, buď skoro vše, nebo zase nic. Ať už jde o PIM, utility a další. Dalším nedostatkem je absence některých nastavení v Kde, i když Gnome tuhle možnost má. Konkrétně jde o některé funkce SELinuxu. Samozřejmě vše se dá nastavit a dodělat spouštěče ručně, ale když SELInux něco zakáže, tak člověk začne zuřit a hledá rychlou možnost jak zákaz obejít. Co naopak musím pochválit, je aktuálnost balíčků, zde je lepší než Ubuntu, kde je nutno aktuální software často řešit přídavnými repozitáři, takže výsledek je ten, že sources.list připomíná román
Tiskni
Sdílej:
Kde se stavíte příště?
Právě pokouším své schopnosti a snažím se nastavit ArchLinux. ale neodvažuji se na testovacím oddílu. K tomuhle potřebuji i během nastavování přístup na net a mám jen jeden pc, takže VirtualBox, každopádně je to pěkně hardcore.
Zatím to vypadá že pohořím, běží mi grafika, ale nejde zvuk a nemůžů najít češtinu do kde, podrobnější popis zítra nebo pozítří na blogu
Děkuji za kopnutí musím se naučit lépe číst. Tak to dopadá, když místo kde-l10n-cs
píši
kde-I10n-cs a divím se že čestina není.
kdyz bratr poprve instaloval arch, mel taky problem se zvukem. nakonec jen stacilo v alsamixer odmutovat front :)
Sem se presvedceny, ze clovek co neumi v Archu najit cestinu do KDE, jeste k takovou distribuci "nedozral" (tim nemyslim, ze by napr.: Ubuntu nepouzivali zkuseny uzivatele) a uz vubec nedokaze naplno vyuzit jeji vyhody.
*pro
Arch opravdu jenom zkouším, především postrádám alespoň něco jako aptitude, mnoho názvů programů si pamatuji jenom povrchně. Budou ještě další zkoušky ale favorité jsou asi OpenSuse, Debian, nebo možná jiný derivát Debianu. Další možnost je zůstat u Kubuntu. Uvidím z výsledků.
gtkpacman nebo shaman, ale je to zbytecne, tohle neni Ubuntu/Debian
jinak recenzi doporucuji nepsat, tvoje dosavadni problemy svedci o tom, ze se v systemu moc neorientujes a z teto pozice nelze nic rozumneho napsat. Co takhle zkusit radsi nejake desktopove distro? Urcite nejsi sam, komu dela problem nainstalovat a nakonfigurovat samostatne desktop na terminalo, to neni ostuda.
Pokud něco napíši tak to bude o tom, jak jsem vyhořel. Vím do čeho jsem šel a kromě toho je to ještě ve virtualboxu. Kde mám omezené možnosti testování. Tady se projevil můj slabší stroj. O recenzi určitě nepůjde, nemám pro ni dost údajů. Shaman jsem mezitím objevil, ale stále mi nejde zvuk..ten bych chtěl ještě zkusit dořešit, zkouším trochu laborovat. Fedoru jsem nastavoval pro použití, tady jde o to, abych se dostal tam, kde jsem u Fedory a spol. po instalaci,
Nejak sem nechopil to s tim aptitude, kazdopidne za nejakej cas to zkus znova a mozna neco ve smyslu Arch nebo Gentoo ocenis :)
Tak pozor! Distribučná turistika je v ohrození, 9 z 10 archistov Ťa varuje, že z Archu niet cesty späť.
Zatím to nevypadá, uvažuji o přeskočení jinam, k Ubuntu mám nějaké výhrady, ale zatím mě určitě Arch nenadchl, Fedora vypadá lépe, ale mám k ní zase jiné výhrady.
...na mém slabším stroji AMD Seprom 3200 , 2 GB ram, Nvidia 6100...
Uááá!!!
Ad. KDE balicky - snazime se co nejvic drzet toho, jak je distribuuje upstream. Rozsekani na podbalicky je tuze moc prace, mnohdy zbytecne. Presto se tomu nebranime, pokud nekdo nareporti bug a ma dobry duvod, proc neco chce bokem.
A ano - konfiguracni utilitky jsou jen vesmes v PyGTK a celkem mi to ani nevadi. A to rika jinak KDE vyvojar, ktery je ma na starosti. Mozna casem s prechodem na PolicyKit bude port jednodussi, ale proc?
Pokud bylo cilem dostat KDE system, je lepsi vychazet z KDE Desktop Edition Live CD. I kdyz Gnome bordelu se jen tak zbavit neda, minimalne nm-applet je zatim nenahraditelny do doby, nez bude funkcni KDE alternativa. Ve Fedore 12 se opet na chvili vrati napr. PolicyKit autentifikacni agent :( Do KDE 4.4. by jsme to radi s upstreamem poresili. Ted zrovna dopisuji dalsi kousek PolicyKit-Qt-1 :D
As KDE balíčky, rozumím, mám v tomto směru asi specifické požadavky, vždy se to dá řešit i pouhým smazáním z menu, člověk odinstalací zase mnoho místa neušetří. Jinak mohu říci dobrá práce, další věci jsou jenom drobnosti, spíše pocitového rázu