CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Takže jsem se dostal ke zkoušce Debianu. S variantou stable již mám zkušenost, o jeden se starám u známého. Spíše nestarám, protože vše běží bez problému. Zprovoznění zcela bez problému. Vše standartní.Nyní chci ale psát o variantě testing/unstable. To je trochu jiná káva.
Instalace klasická textová, zcela bez problému, použil jsem denní obraz testing na cd, ale po restartu přichází zděšení, pokazil se mi monitor, obraz se chvěje a pěkně z toho bolí oči. Kontrola v grafickém nástroji distribuce ukazuje odpovídající hodnoty 1680 na 1050, frekvence 60. To by mělo být v pořádku. Už se začínám smiřovat s reklamací, ale ještě se kouknu do menu monitoru, kde je ale trochu jiný výsledek, frekvence 59,9. Viník je nastavení nebo ovladač nv. Rychle z toho pryč do příkazové řádky. Dále instalace mc, a potom kontrola xorg.conf. Vypadá v pořádku, ale přesto dodána ruční konfigurace monitoru, která je vyzkoušena v Ubuntu. Po restartu už grafika vůbec nenaběhne. Takže problémem jsou asi ovladače. Obnovuji xorg.conf do původního stavu a spouštím Aptitude. Po krátké prohlídce dostupných balíčků s ovladači od Nvidie propadám do deprese, ale přesto to zkusím, samozřejmě, chybí jaderný modul na současné jádro, i verze ovladačů je ze stable. Takže následuje instalace hlaviček jádra a všeho na kompilaci. Dále se musím dostat na net a stáhnout potřebný ovladač od výrobce. Přes liveCD staženo. Teď se jen modlím aby nepřišel úder pod pás s verzi gcc nebo ještě něco jiného . V pořádku. momentálně je gcc stejné s jakým bylo přeloženo jádro. Grafika funguje a další základní věci také.
Ale při první úpravě Gnome nacházím nepříjemnou chybu. Nautilus padá pokud chci změnit nastavení, aby se složky otvíraly ve stejném okně, hlásí neoprávněný přístup do paměti. To stejné i pod Rootem. Instaluji KDE a mé další běžné programy. Objevuji problém, který je pro mě velmi vážný, nefungují kipi-plugins. Digikam má bohužel velmi omezené možnosti. Pro mě jde o bug u jedné ze stěžejních aplikací.
Závěrem mohu říci jedině, zajímavé ale momentálně kvůli problémům s aplikací Digikam nemůže nahradit můj hlavní systém, Hodně fotografuji a jde o můj primární katalog a nástroj na základní úpravy. GThumb by mi nestačil. Grafika taky zlobí, ale s tím si dokáži poradit. Chvíli počkám, pokud se situace nezlepší tak instalaci zazálohuji a ještě před konečnou volbou distribuce potom co vyjde Ubuntu 9.10 se k Debianu vrátím, zda je problém opraven. Protože stále aktualizované disto má něco do sebe.
Tiskni
Sdílej:
ak v budúcnosti ešte máš záujem o Debian unstable, tak odporúčam vyskúšať sidux: http://sidux.com/changelang-eng.html
Pokud jde o Digikam, také ho hodně používám, výborně ho má udržovaný Mandriva, jako koneckonců většinu populárních KDE a uživatelských aplikací. Slabší už to je s kdenlive, OOo - tady pomohly externí repozitáře. Špatné je to s úzce specializovanými aplikacemi, například statistický SW, Landkarte GT, Garmin SW, zastaralé verze, zcela chybějící balíčky, špatné buildy.
Neuvádíte verze programů. Ideálně by distribuce měla obsahovat vždy poslední verzi (stabilní řady).
Jaké GUI administrační programy používá Debian? Například ten pro nastavení karty a monitoru. Bastlí si něco sami? Má ten projekt homepage (wiki, bugzillu,..)? Problém je, že pokud si každá distribuce bude dělat svoje nástroje, a skušenější uživatelé je stejně nebudou používat, pak kvalita těch nástrojů bude podle toho vypadat - na hranici použitelnosti nebo pod ní.
Ono stale aktualizovane distro ma i cetne nevyhody?
Je sice fajn mit up to date system, ale taky musis porad resit jestli ti nova verze neceho nerozbije neco jineho.
Mne osobne sralo, ze stacil update xorg (celkem casty) a uz mi crashovaly Xka pri pokusu pouzit OpenGL. U Ubuntu toto nemusim diky dkms resit ani u vyvojove verze.
Jo jo, Debian ma nasral uz davno, a potom co som videl ten (neviem ci to tak mozno nazvat) bug v nautiluse - t.j. preferences a crash.... tak to je uz podla mna moc ... keby je v testingu 2.28, nepoviem, ale oni v debiane uz updateuju dobre veci na zle, a este k tomu sto rokov za opicami, zlaty arch - "bleeding edge" a este aj vsetko funguje, moj skromny lama odhad je, ze sa do toho tolko nevrtaju, tak ako vinde gnome, tak ho zbalickuju a je...
Debian na desktope, konkretne testing proste dlhodobo suxx, cca pol roka do zadu je to v prdeli.... nech je uz december, nech to uz friiiznu a hotovo... a potom nech sa spamataju