Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hnán zvědavostí jsem se rozhodl vyzkoušet Arch Linux Tady jsem použil raději VirtualBox protože zas tolik jsem si nevěřil, a to oprávněně.
Instalace byla zcela podle popisu filozofie Arch Linuxu, textová, s nutností kontroly a případných zápisů do konfiguračních souborů, Bez příručky ve vedlejším okně bych toho asi mnoho nesvedl, ale povedlo se. Arch jsem nainstaloval. Potom jsem zjistil, že je nutno editovat mirorlist pro pacman, aby vůbec šel, pomoc zase na internetu, kompletně v duchu systému. dalším bodem byla aktualizace a instalace kde.
Potom jsem se ukázal jako nemehlo, které neumí číst místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-cz a divil se, kde se v Archu skrývá počeštění kde. Na chybu jsem byl upozorněn zde na internetu. Další rada kterou jsem uvítal, bylo upozornění na grafickou nástavbu shaman pro pacman. díky tomu jsem se trochu zorientoval a dokázal zprovoznit zvuk, Nebylo nainstalované vše potřebné. Proto návody v příručce nefungovaly. Tímto jsem skončil, zatím na mě příliš siné kafe.
Tiskni
Sdílej:
Sabayon je potom Gentoo pro normální lidi, tj. pro ty, co kompilovat kernel ani nastavovat GRUB nemusí. Možná by ho mohl náš distribuční turista zkusit. Poslední verze 4.2 je víc než sympatická.
poznamka: "chce se naucit" je cas minuly od "umi"Snad budoucí. Chce se to naučit, naučí se to, bude to umět.
No ja neumím ani jedno a Arch používám už cca 6 let
Arch som inštaloval s pomocou cca pred pol rokom. Zatiaľ bez problémov podivuhodne všetko funguje. Malé mušky som zatiaľ neriešil. Používam Arch s Gnome na notebooku Toshiba (Ubuntu 9.04 si nevedelo rady s ventilátorom, Arch podľa návodu toto zvládol :) )
Zatiaľ spokojnosť, aj keď, napríklad s Ubuntu je to bezstarostnejšie vo viacerých smeroch, na druhej strane mám na Archu všetko čerstvé, čo tiež nie je na zahodenie, trebalo by sa mi s tým ešte trocha pohrať a bolo by to super :)
místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-czTo první asi mělo být kde-l10n-cs :)
Pokud si nepřidáte testing repozitář, tak to vcelku jde :D