Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Hnán zvědavostí jsem se rozhodl vyzkoušet Arch Linux Tady jsem použil raději VirtualBox protože zas tolik jsem si nevěřil, a to oprávněně.
Instalace byla zcela podle popisu filozofie Arch Linuxu, textová, s nutností kontroly a případných zápisů do konfiguračních souborů, Bez příručky ve vedlejším okně bych toho asi mnoho nesvedl, ale povedlo se. Arch jsem nainstaloval. Potom jsem zjistil, že je nutno editovat mirorlist pro pacman, aby vůbec šel, pomoc zase na internetu, kompletně v duchu systému. dalším bodem byla aktualizace a instalace kde.
Potom jsem se ukázal jako nemehlo, které neumí číst místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-cz a divil se, kde se v Archu skrývá počeštění kde. Na chybu jsem byl upozorněn zde na internetu. Další rada kterou jsem uvítal, bylo upozornění na grafickou nástavbu shaman pro pacman. díky tomu jsem se trochu zorientoval a dokázal zprovoznit zvuk, Nebylo nainstalované vše potřebné. Proto návody v příručce nefungovaly. Tímto jsem skončil, zatím na mě příliš siné kafe.
Tiskni
Sdílej:
Sabayon je potom Gentoo pro normální lidi, tj. pro ty, co kompilovat kernel ani nastavovat GRUB nemusí. Možná by ho mohl náš distribuční turista zkusit. Poslední verze 4.2 je víc než sympatická.
poznamka: "chce se naucit" je cas minuly od "umi"Snad budoucí. Chce se to naučit, naučí se to, bude to umět.
No ja neumím ani jedno a Arch používám už cca 6 let
Arch som inštaloval s pomocou cca pred pol rokom. Zatiaľ bez problémov podivuhodne všetko funguje. Malé mušky som zatiaľ neriešil. Používam Arch s Gnome na notebooku Toshiba (Ubuntu 9.04 si nevedelo rady s ventilátorom, Arch podľa návodu toto zvládol :) )
Zatiaľ spokojnosť, aj keď, napríklad s Ubuntu je to bezstarostnejšie vo viacerých smeroch, na druhej strane mám na Archu všetko čerstvé, čo tiež nie je na zahodenie, trebalo by sa mi s tým ešte trocha pohrať a bolo by to super :)
místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-czTo první asi mělo být kde-l10n-cs :)
Pokud si nepřidáte testing repozitář, tak to vcelku jde :D