abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1994 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    18.9.2009 10:13 | Přečteno: 1077× | Linux | poslední úprava: 18.9.2009 10:09

    Hnán zvědavostí jsem se rozhodl vyzkoušet Arch Linux Tady jsem použil raději VirtualBox protože zas tolik jsem si nevěřil, a to oprávněně.

    Instalace byla zcela podle popisu filozofie Arch Linuxu, textová, s nutností kontroly a případných zápisů do konfiguračních souborů, Bez příručky ve vedlejším okně bych toho asi mnoho nesvedl, ale povedlo se. Arch jsem nainstaloval. Potom jsem zjistil, že je nutno editovat mirorlist pro pacman, aby vůbec šel, pomoc zase na internetu, kompletně v duchu systému. dalším bodem byla aktualizace a instalace kde.

    Potom jsem se ukázal jako nemehlo, které neumí číst místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-cz a divil se, kde se v Archu skrývá počeštění kde. Na chybu jsem byl upozorněn zde na internetu. Další rada kterou jsem uvítal, bylo upozornění na grafickou nástavbu shaman pro pacman. díky tomu jsem se trochu zorientoval a dokázal zprovoznit zvuk, Nebylo nainstalované vše potřebné. Proto návody v příručce nefungovaly. Tímto jsem skončil, zatím na mě příliš siné kafe.

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    rADOn avatar 18.9.2009 11:21 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Zapisky distribucniho bigoty:
    1. Gentoo je LFS/BYO pro liny
    2. Arch je Gentoo pro liny
    ergo Arch je LFS se kterym je min prace, ale porad plati - kdo si neumi zkompilovat kernel a nastavit grub, nemel by do toho jit.

    (poznamka: "chce se naucit" je cas minuly od "umi", cili z technickeho hlediska ekvivalentni)
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    18.9.2009 11:27 xyz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    Sabayon je potom Gentoo pro normální lidi, tj. pro ty, co kompilovat kernel ani nastavovat GRUB nemusí. Možná by ho mohl náš distribuční turista zkusit. Poslední verze 4.2 je víc než sympatická.

    18.9.2009 18:36 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    poznamka: "chce se naucit" je cas minuly od "umi"
    Snad budoucí. Chce se to naučit, naučí se to, bude to umět.
    18.9.2009 19:03 Hovadko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    No ja neumím ani jedno a Arch používám už cca 6 let :-D

    Salamek avatar 18.9.2009 11:49 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Arch je easy na install a rozjetí :-)
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    18.9.2009 15:33 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    Jó? :-D

    18.9.2009 18:38 ____ | skóre: 15 | blog: _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Chce to jenom umět používat wiki.
    18.9.2009 11:52 joka x3m | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    Arch som inštaloval s pomocou cca pred pol rokom. Zatiaľ bez problémov podivuhodne všetko funguje. Malé mušky som zatiaľ neriešil. Používam Arch s Gnome na notebooku Toshiba (Ubuntu 9.04 si nevedelo rady s ventilátorom, Arch podľa návodu toto zvládol :) )

    Zatiaľ spokojnosť, aj keď, napríklad s Ubuntu je to bezstarostnejšie vo viacerých smeroch, na druhej strane mám na Archu všetko čerstvé, čo tiež nie je na zahodenie, trebalo by sa mi s tým ešte trocha pohrať a bolo by to super :)

    18.9.2009 12:06 Georgo10 | skóre: 14 | blog: Deset hříchů | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    místo kde-l10n-cz jsem se snažil nainstalovat kde-I10n-cz
    To první asi mělo být kde-l10n-cs :)
    -- Georgo
    18.9.2009 12:20 klingger | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Heh, veď to tak aj má, len to nie v každom fonte je zrejmé ;-)
    Milan Lajtoš avatar 18.9.2009 14:44 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Nemá. cs vs cz.
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    kotyz avatar 18.9.2009 19:15 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    pointa byla ale v tom ze misto malyho l psal velky i. coz treba font co mam nastavenej (dejavu sans) ani nerozlisuje. ale mohlo mu to prijit aspon divny, protoze v nazvech balicku se pouzivaji jenom maly pismena a tam uz nebezpeci zameny i a l nehrozi ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    18.9.2009 15:01 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Arch je kupodivu velmi jednoduchý na instalaci a konfiguraci, ale o hodně obtížnější na udržování ve funkčním stavu po aktualizacích ;-)
    In the garden sleeps a messenger ·
    Jan Drábek avatar 18.9.2009 16:37 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    Pokud si nepřidáte testing repozitář, tak to vcelku jde :D

    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    kotyz avatar 18.9.2009 19:14 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    pokud cte arch news, fora a wiki tak to jde. nekdy je po aktualizaci vyzadovanej rucni zasah, ale v takovym pripade to pisou na arch news. taky je dobry pockat, jestli nahodou ten upgrade neco nerozbije, v pripade ze jo, je to do dvou hodin ve forech, za chvili je tam na to reseni a do dvou-tri dnu vetsinou vyjde opraveny sestaveni balicku. az na kdemod-legacy teda, tam se nedeje nic uz asi 3 mesice. ale to uz nemaji pod palcem lidi od archu, ale je to externi repo kde na to prej nema nikdo cas. pritom by nejspis stacilo jen nechat vsecky balicky prekompilovat proti novymu libjpeg. asi se to docasny reseni se starym libjpeg v auru stane i definitivnim. ale to uz sem ponekud odbocil. arch udrzuje uzivatele ve strehu, kdykoliv polevi pri "pacman -Syu" v ostrazitosti, muze se mu to vratit v tom, ze neco (pripadne vsechno) nebude pote fungovat ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    18.9.2009 21:46 xyz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu

    Tedy podle popisu mi to silně připomnělo léta strávená na Debian unstable. Akorát jsem tehdy místo webových fór hledal první pomoc na IRC.

    18.9.2009 18:42 ____ | skóre: 15 | blog: _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Většinou se řešení nachází na hlavní stránce http://archlinux.org, případně na fóru... Ale stabilní systém to skutečně moc není, částečně to vychází z rolling updates filozofie. :)
    mess avatar 19.9.2009 09:38 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zápisky distribučního turisty 2 nahlédnutí do ArchLinuxu
    Hm, za tu dobu, co používám Arch jsem výraznější potíže zaznamenal jen jednou - to když byl v ovladačích pro moji wifi bug, který způsoboval zamrznutí celého pc. Jinak jsem spokojen.
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.