Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ak v budúcnosti ešte máš záujem o Debian unstable, tak odporúčam vyskúšať sidux: http://sidux.com/changelang-eng.html
Pokud jde o Digikam, také ho hodně používám, výborně ho má udržovaný Mandriva, jako koneckonců většinu populárních KDE a uživatelských aplikací. Slabší už to je s kdenlive, OOo - tady pomohly externí repozitáře. Špatné je to s úzce specializovanými aplikacemi, například statistický SW, Landkarte GT, Garmin SW, zastaralé verze, zcela chybějící balíčky, špatné buildy.
Neuvádíte verze programů. Ideálně by distribuce měla obsahovat vždy poslední verzi (stabilní řady).
Jaké GUI administrační programy používá Debian? Například ten pro nastavení karty a monitoru. Bastlí si něco sami? Má ten projekt homepage (wiki, bugzillu,..)? Problém je, že pokud si každá distribuce bude dělat svoje nástroje, a skušenější uživatelé je stejně nebudou používat, pak kvalita těch nástrojů bude podle toho vypadat - na hranici použitelnosti nebo pod ní.
Ono stale aktualizovane distro ma i cetne nevyhody?
Je sice fajn mit up to date system, ale taky musis porad resit jestli ti nova verze neceho nerozbije neco jineho.
Mne osobne sralo, ze stacil update xorg (celkem casty) a uz mi crashovaly Xka pri pokusu pouzit OpenGL. U Ubuntu toto nemusim diky dkms resit ani u vyvojove verze.
Jo jo, Debian ma nasral uz davno, a potom co som videl ten (neviem ci to tak mozno nazvat) bug v nautiluse - t.j. preferences a crash.... tak to je uz podla mna moc ... keby je v testingu 2.28, nepoviem, ale oni v debiane uz updateuju dobre veci na zle, a este k tomu sto rokov za opicami, zlaty arch - "bleeding edge" a este aj vsetko funguje, moj skromny lama odhad je, ze sa do toho tolko nevrtaju, tak ako vinde gnome, tak ho zbalickuju a je...
Debian na desktope, konkretne testing proste dlhodobo suxx, cca pol roka do zadu je to v prdeli.... nech je uz december, nech to uz friiiznu a hotovo... a potom nech sa spamataju
Tiskni
Sdílej: