Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
ak v budúcnosti ešte máš záujem o Debian unstable, tak odporúčam vyskúšať sidux: http://sidux.com/changelang-eng.html
Pokud jde o Digikam, také ho hodně používám, výborně ho má udržovaný Mandriva, jako koneckonců většinu populárních KDE a uživatelských aplikací. Slabší už to je s kdenlive, OOo - tady pomohly externí repozitáře. Špatné je to s úzce specializovanými aplikacemi, například statistický SW, Landkarte GT, Garmin SW, zastaralé verze, zcela chybějící balíčky, špatné buildy.
Neuvádíte verze programů. Ideálně by distribuce měla obsahovat vždy poslední verzi (stabilní řady).
Jaké GUI administrační programy používá Debian? Například ten pro nastavení karty a monitoru. Bastlí si něco sami? Má ten projekt homepage (wiki, bugzillu,..)? Problém je, že pokud si každá distribuce bude dělat svoje nástroje, a skušenější uživatelé je stejně nebudou používat, pak kvalita těch nástrojů bude podle toho vypadat - na hranici použitelnosti nebo pod ní.
Ono stale aktualizovane distro ma i cetne nevyhody?
Je sice fajn mit up to date system, ale taky musis porad resit jestli ti nova verze neceho nerozbije neco jineho.
Mne osobne sralo, ze stacil update xorg (celkem casty) a uz mi crashovaly Xka pri pokusu pouzit OpenGL. U Ubuntu toto nemusim diky dkms resit ani u vyvojove verze.
Jo jo, Debian ma nasral uz davno, a potom co som videl ten (neviem ci to tak mozno nazvat) bug v nautiluse - t.j. preferences a crash.... tak to je uz podla mna moc ... keby je v testingu 2.28, nepoviem, ale oni v debiane uz updateuju dobre veci na zle, a este k tomu sto rokov za opicami, zlaty arch - "bleeding edge" a este aj vsetko funguje, moj skromny lama odhad je, ze sa do toho tolko nevrtaju, tak ako vinde gnome, tak ho zbalickuju a je...
Debian na desktope, konkretne testing proste dlhodobo suxx, cca pol roka do zadu je to v prdeli.... nech je uz december, nech to uz friiiznu a hotovo... a potom nech sa spamataju
Tiskni
Sdílej: