Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Začal bych nastudováním základů fungování internetu a především DNS, třeba přímo u "zdroje" - CZ.NIC...
že A záznamy a příslušné reverzy si mají navzájem odpovídatNechci provokovat flame, ale toto pravidlo je často v reálné situaci těžko dodržitelné. Když na jedinou adresu směřuje mnoho A záznamů (běžný případ u webhostingu s virtuálními hostiteli s desítkami až stovkami webů na jednom stroji), nelze toto pravidlo dodržet.
Problém je v tom, že pokud pro nějaké jméno existuje CNAME záznam, nesmí už pro něj existovat žádný další záznam. Což by se u jména domény (je-li to opravdu doména), které musí mít SOA záznam a aspoň dva NS záznamy, dodržet nedalo.
To je také důvod, proč bych fackoval ty módní SEO pseudoodborníky, kteří tlačí lidem do hlavy, že jak web není dostupný i pod domena.cz
, je to naprosto špatně.
Upozornění
Z důvodu úprav provozních systémů není dočasně možné plně využívat aplikaci Moje konto. Některé služby nemusí být ve výpisu služeb zobrazené. Tyto služby naleznete zde
Po kliknuti na odkaz zde
se zobrazi pozadavek na login a heslo. Pokud pouziju to cim se prihlasuju do "Moje konto"
tak to nejde.
Bylo by mozny vybrat si jinyho registratora? Nebylo by to ale postaveny na hlavu kdyz uz mam od O2 ten reverz. zaznam?
Bylo by mozny vybrat si jinyho registratora?
Bylo.
Nebylo by to ale postaveny na hlavu kdyz uz mam od O2 ten reverz?
Proč? Ve své doméně můžete mít jména, která se budou překládat na adresy z několika různých sítí. Kdo z držitelů příslušných rozsahů by pak měl být váš registrátor? Navíc ten, kdo vám poskytl IP adresu, vůbec nemusí být registrátor.
atahualpa.pdp7.cz
tak A zaznam chci pochopitelne taky atahualpa.pdp7.cz
, ale tam je na zacatku www, a to nechci!
mam to tam napsat takhle? www.atahualpa.pdp7.cz
? Ale jde mi o to, kdyz se treba budu prihlasovat na svuj PC pres ssh tak abych tam to www nemusel zadavat.
Doufam ze me nekdo pochopi. atahualpa.pdp7.cz
, v tom není žádný problém.
Tiskni
Sdílej: