Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
tento blog slouží jako zápisník (blok) pro moje výplody
Tento zápisek je především takové malé how-to pro mě a možná i pro ostatní.
Je to už nějaký ten pátek, co jsem přesedlal z Archu na Debian Squeeze, ale ten mi nějak nesedl tak jsem se rozhodl vrátit se zpět na Arch. První co bylo je, že jsem si nahodil moje oblíbené CodeBlocks, gcc-avr, avr-libs atd a hurá do vývoje mého soukromého projektu. Bohužel aktuální verze gcc v Archu je 4.6 a jak je zvykem, nejnovější verzi v Archu drží tedy i gcc-avr.
A teď tedy k věci. Pokud se člověk s touto verzí gcc rozhodne použít knihovnu avr/pgmspace.h, nabije si pěkně čumák s problémem okolo pgmspace, deklarace datových typů uložených ve FLASH a funkcí printf_P. Částečné řešení, které mi kdysi fungovalo se nachází zde : AVR C Runtime Library - Bugs: bug #32988, Internal compiler error:... . Toto mi před nějakým časem v Archu ještě fungovalo, ale zase se patrně cosi změnilo a tak ani kompletní doplnění const k datovým typům, které používám (prog_char) nepomohlo. Ikdyž kompilace proběhne, z dat je na LCD rozlitý čaj.
Nakonec se ukázala jako dobrá volba pomocí ABS vytvořit balíček s přepsáním verze v PKGBUILDU gcc-avr na 4.5.3. Toto je patrně poslední verze, kde pgmspace bez problému funguje s aktuální avr-libs. Zkusil jsem také zkompilovat stejnou verzi gcc, jakou má debian (4.3.5). Tam se bohužel ukázal problém s nadměrnou velikostí produkovaného hex souboru ( 16500B vs 13700B).
Tedy řešením je používat gcc-avr 4.5.3 a přidat baliček do IgnorePkg v /etc/pacman.conf
Když už jsem se tak rozepsal, tak bych mohl uvést druhý částečný problém. Tím je linkování správné libc.a knihovny v Codeblocks, kde při použití avr/eeprom.h mohou nastat problémy s hláškami typu :
car_meas.c:(.text+0x75e)||undefined reference to `__eeupd_block_m168'|
Toto řeším tak, že si v project build options přidám linkeru správnou cestu ke knihovně, například :
/usr/avr/lib/avr5/libc.a
Chce to vždy zkusit, který adresář s libc je ten správný (avr3,..,avr51). Většinou to je právě avr5 (mega16, mega168, mega32 myslím).
Pro AVR vyvíjím v Codeblocks už asi půl roku a zatím si nemohu stežovat. Přešel jsem tak plně od AvrStudia. Používat se dá i jtag ice a pěkně to pak debugovat přes avr-gdb a Codeblocks, ale o tom možná zase někdy jindy..
Tiskni
Sdílej:
no kazdy ma svoje.. ten debian neni taky zadna spasa no. skoda. myslel jsem ze budu spokojen, ale kdyz prichazely nepochopitelne kernel panic a obcas nechodila sit tak jsem si rekl dost. a rychle zpet k archu. tam to aspon muzu svest na aktualizace :D
ono nevim cim presne to bylo..ale pokud nahodim debian stable, vsecko rozchodim = funguje, tyden pracuji a nic se neaktualizuje a do niceho nereju a pak proste prijde vypadek site, wifi nechce jet, mobil jako modem se prestane chytat, obcas do toho padne kernel panic s nejakym silenym vypisem s baterkou pri probouzeni ze suspendu..tak se cloveku rychle zasteskne po Archu V nem si aspon na 100% dokazu vsecko dat do kupy.. v Debianu jsem obcas tapal a nechapal co ho zase jebe