Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
tento blog slouží jako zápisník (blok) pro moje výplody
Před nějakým časem (rok, dva?) začalo ST dodávat malé vývojové modulky za cca 200kč s názvem STM32VLDiscovery..
Jednalo se o kit s MCU typu STM32F100..Tehdy jsem ten kit zakoupil s radostí, že přejdu na něco lepšího z AVR.. Ukázalo se, že free vývojové prostředí AtollicStudio je přímo nasíravé a IAR a KEIL zase ve free verzi omezeny.
Takže se naskytla otázka co na to GNU/Linux? S GCC Code Sourcery a stm32 knihovnami není problém, ale do nedávna byl problém s ST-Linkem, který prostě neměl podporu. Čas plynul, já kit hodil do kouta, až teď jsem objevil článek, že ST-Link v linuxu funguje.
Zde je dostupný ST-link pro linux, který umožňuje přes aplikaci st-util propojení s arm-gdb a aplikací st-flash programování/čtení STM32.
Zde je dostpuná povedená template s Makefile pro vytvoření testovací aplikace a nalití přes st-link v GNU/Linuxu.
Pozn: Archlinux obsahuje stlink balík v AURu
Template i stlink jsem odzkoušel v i686 Archlinuxu a vše běží jak má. Pouze example kód dodávaný přímo k stlink z githubu nemusí být zrovna funkční. Uvedená template (druhý link) funguje bez problému což bylo ověřeno na aplikaci typu blikej LED :)
Jakmile úspěšně zakončím diplomku (ještě s AVR), přijde na řadu zakomponování st-link a arm-gdb do Codeblocks pro jednoduchý vývoj a ladění, stejně jako to mám pro AVR..
Konec nudného zápisku
Tiskni
Sdílej:
Pěkný, ale teda AVR mi přijde na první pohled otevřenější. Kde to kupuješ?
AVR je přehlednější a mnohem otevřenější..Rád bych našel podobnou levnou platformu na 32bit jako staré dobré AVR..s AVR se dá udělat stále hodně práce a až do teď mě výkon zas tak moc neomezoval..
Ten kit je přímo od farnellu..Teď je tam tuším jiný kit i s LCD displejem..tutoriály pro to strašné AtollicStudio (zpoplatněné eclipse) vycházely na mcu.cz
tak ten špatněj výpočet s uint32_t by mě zajímal a verze gcc taktéž.. zatím mi to počítalo v pohodě i uint64_t :) zabugovanost avr oproti novějším platformám je minimální..takový rtos v ftdi vinculum - to bylo teprve maso..
díky. Já zrovna před nějakou dobou odblokoval aktualizace avr-gcc a spol. Takže jdu testovat výpočty, protože v diplomce se mi většina věcí ukládá a počítá v uint32_t na 4.5.3 mám někde ještě pkgbuild snad..v čem byla chyba? násobení dělení? 4.6. měla jednu dobu trable s pgm konstantama const u PSTR a spol..
hmm zatím to vypadá, že mi to počítá dobře. tak doufám,že to tak zůstane nerad bych ty výpočty všechny procházel znova ..v uint32t běžně počítám provozní data spalovacích motorů..dřív uint64, ale to bylo už dost náročné na flash.. přepínání bank registrů udělá svoje