Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »tento blog slouží jako zápisník (blok) pro moje výplody
Před nějakým časem (rok, dva?) začalo ST dodávat malé vývojové modulky za cca 200kč s názvem STM32VLDiscovery..
Jednalo se o kit s MCU typu STM32F100..Tehdy jsem ten kit zakoupil s radostí, že přejdu na něco lepšího z AVR.. Ukázalo se, že free vývojové prostředí AtollicStudio je přímo nasíravé a IAR a KEIL zase ve free verzi omezeny.
Takže se naskytla otázka co na to GNU/Linux? S GCC Code Sourcery a stm32 knihovnami není problém, ale do nedávna byl problém s ST-Linkem, který prostě neměl podporu. Čas plynul, já kit hodil do kouta, až teď jsem objevil článek, že ST-Link v linuxu funguje.
Zde je dostupný ST-link pro linux, který umožňuje přes aplikaci st-util propojení s arm-gdb a aplikací st-flash programování/čtení STM32.
Zde je dostpuná povedená template s Makefile pro vytvoření testovací aplikace a nalití přes st-link v GNU/Linuxu.
Pozn: Archlinux obsahuje stlink balík v AURu
Template i stlink jsem odzkoušel v i686 Archlinuxu a vše běží jak má. Pouze example kód dodávaný přímo k stlink z githubu nemusí být zrovna funkční. Uvedená template (druhý link) funguje bez problému což bylo ověřeno na aplikaci typu blikej LED :)
Jakmile úspěšně zakončím diplomku (ještě s AVR), přijde na řadu zakomponování st-link a arm-gdb do Codeblocks pro jednoduchý vývoj a ladění, stejně jako to mám pro AVR..
Konec nudného zápisku
Tiskni
Sdílej:
Pěkný, ale teda AVR mi přijde na první pohled otevřenější. Kde to kupuješ?
AVR je přehlednější a mnohem otevřenější..Rád bych našel podobnou levnou platformu na 32bit jako staré dobré AVR..s AVR se dá udělat stále hodně práce a až do teď mě výkon zas tak moc neomezoval..
Ten kit je přímo od farnellu..Teď je tam tuším jiný kit i s LCD displejem..tutoriály pro to strašné AtollicStudio (zpoplatněné eclipse) vycházely na mcu.cz
tak ten špatněj výpočet s uint32_t by mě zajímal a verze gcc taktéž.. zatím mi to počítalo v pohodě i uint64_t :) zabugovanost avr oproti novějším platformám je minimální..takový rtos v ftdi vinculum - to bylo teprve maso..
díky. Já zrovna před nějakou dobou odblokoval aktualizace avr-gcc a spol. Takže jdu testovat výpočty, protože v diplomce se mi většina věcí ukládá a počítá v uint32_t na 4.5.3 mám někde ještě pkgbuild snad..v čem byla chyba? násobení dělení? 4.6. měla jednu dobu trable s pgm konstantama const u PSTR a spol..
hmm zatím to vypadá, že mi to počítá dobře. tak doufám,že to tak zůstane nerad bych ty výpočty všechny procházel znova ..v uint32t běžně počítám provozní data spalovacích motorů..dřív uint64, ale to bylo už dost náročné na flash.. přepínání bank registrů udělá svoje