V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Co nám přinesou chystaná KDE 4.0? Podle vývojářů je odpověď zcela jasná - revoluci! Revoluci v desktop manažerech, kterou má být projekt PLASMA. Pojďme se tedy na tento "zázrak" podívat...
Co je PLASMA?
PLASMA je projekt na oživení desktopu, který je více méně neměnný od doby prvního GUI na počítačích Apple Macintosh. Tam se poprvé objevily ikonky na pozadí, později přibyl panel (taskbar). Tento model platí s jistými obměnami dodnes. V devadesátých letech se počítače ovšem používaly pro jinou činnost, především pro práci se soubory. Dnes je jednadvacaté století a lidé se chtějí na počítači hlavně bavit. Přehrávat si hudbu, brouzdat po Internetu, komunikovat s přáteli atd., což jim dnešní stagnující model desktop manažeru zrovna moc neulehčuje.
Jak to bude vypadat?
Jelikož je projekt zatím stále jen v plenkách, nejsou k dispozici žádné konkrétní ukázky vzhledu. Podle oficiálních stránek projektu se ovšem máme na co těšit. Kicker (panel v KDE) a KDesktop (plocha s ikonama) nemají již být dvě samostatné aplikace, ale mají být integrovány do jedné, z čehož vyplývá, že cokoli, co bude moct být umístěné na panelu, si budete moci umístit na plochu a naopak. Vše, jak jsme u KDE zvyklí, pomocí drag and drop. Panel už nebude jen "přišpendlen" na jeden okraj obrazovky, ale bude plně plovoucí a budete si ho moci přetahovat dle libosti. Dalším tahounem projektu jsou tzv. widgets (znáte např. ze SuperKaramby či Konfabulatoru), což jsou různé "věcičky" umístěné na pozadí, které uživatele informují o počasí, o novinkách ve světě, o aktuálně přehrávané písni, o počtu nepřečtených mailů apod. A co je nejvíce zajímavé, budou plně kompatibilní s widgets z Mac OSX Tigeru a jejich vytvoření by měl zvládnout každý, kdo umí alespoň trochu skriptovat.
Pro koho je PLASMA určena?Pro uživatele. I přes neuvěřitelnou grafiku vývojáři kladou největší důraz na použitelnost.
Tiskni
Sdílej: