Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Co nám přinesou chystaná KDE 4.0? Podle vývojářů je odpověď zcela jasná - revoluci! Revoluci v desktop manažerech, kterou má být projekt PLASMA. Pojďme se tedy na tento "zázrak" podívat...
Co je PLASMA?
PLASMA je projekt na oživení desktopu, který je více méně neměnný od doby prvního GUI na počítačích Apple Macintosh. Tam se poprvé objevily ikonky na pozadí, později přibyl panel (taskbar). Tento model platí s jistými obměnami dodnes. V devadesátých letech se počítače ovšem používaly pro jinou činnost, především pro práci se soubory. Dnes je jednadvacaté století a lidé se chtějí na počítači hlavně bavit. Přehrávat si hudbu, brouzdat po Internetu, komunikovat s přáteli atd., což jim dnešní stagnující model desktop manažeru zrovna moc neulehčuje.
Jak to bude vypadat?
Jelikož je projekt zatím stále jen v plenkách, nejsou k dispozici žádné konkrétní ukázky vzhledu. Podle oficiálních stránek projektu se ovšem máme na co těšit. Kicker (panel v KDE) a KDesktop (plocha s ikonama) nemají již být dvě samostatné aplikace, ale mají být integrovány do jedné, z čehož vyplývá, že cokoli, co bude moct být umístěné na panelu, si budete moci umístit na plochu a naopak. Vše, jak jsme u KDE zvyklí, pomocí drag and drop. Panel už nebude jen "přišpendlen" na jeden okraj obrazovky, ale bude plně plovoucí a budete si ho moci přetahovat dle libosti. Dalším tahounem projektu jsou tzv. widgets (znáte např. ze SuperKaramby či Konfabulatoru), což jsou různé "věcičky" umístěné na pozadí, které uživatele informují o počasí, o novinkách ve světě, o aktuálně přehrávané písni, o počtu nepřečtených mailů apod. A co je nejvíce zajímavé, budou plně kompatibilní s widgets z Mac OSX Tigeru a jejich vytvoření by měl zvládnout každý, kdo umí alespoň trochu skriptovat.
Pro koho je PLASMA určena?Pro uživatele. I přes neuvěřitelnou grafiku vývojáři kladou největší důraz na použitelnost.
Tiskni
Sdílej: