Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Zdravím všechny,
chtěl bych si pořídit PC k televizi. Nejprve jsem uvažoval, že si počkám na PS3 a na něj nainstaluji (nějaký) Linux, ale byl jsem upozorněn, že za levnější peníze lze koupit upravené PC, které bude mít menší spotřebu i hluk.
Hry nejsou prioritou, spíše mi jde multimédia (zvuk, film, internet ...)
Našel jsem toto. Docela se mi to líbí a cena je taky přijatelná. Koupil bych tedy něco na ten způsob - pochopitelně bez OS
Jaké máte zkušenosti vy?
Mátě něco podobného?
Edit 7.3.2007
Tak jsem narazil na jednu velmi zajímavou věc: AOpen miniPC a pokud nenajdu něco jiného, zřejmě to nakonec koupím.
Rozhoduje:
* kompaktní case (cca 16x16x5cm)!
* možnost konfigurace
* nízká spotřeba a hluk (dle informací z webu)
* relativně nízká cena
Edit 12.6.2007
Našel jsem pěknou skládačku.
To by mohlo být konečně ono!
Edit 22.6.2007
Tak jsem tu skládačku koupil a vybavil takto:
* CPU AMD Athlon64 X2 4200+
* HD SATA II 250GB
* DVD vypalovačka (z mého staršího PC, kde byla nevyužita)
* bezdrátovou klávesnici a myš
* OS Ubuntu 7.04 (AMD64)
Sestava šlape jako vínko, ale ...
... bohužel jsem zjistil jednu tristní věc: moje LCD TV přes DVI-HDMI nepodporuje nativní rozlišení, ale pouze 1260x720 (tedy jinak řečeno 720p). Navíc televize v tomto rozlišení obraz na okrajích ořezává. Vypadá to tedy tak, jako kdybych měl 1360x768, ale viděl z něj jenomo výřez 1260x720! Na všech čtyřech stranách tak obraz mizí "mimo šachovnici". Děje se tak navíc už při startování PC = nastavení BIOSU apod. je oříznuto!
Z toho vyplývá (pro mě) poučení: honba za DVI výstupem a připojením přes HDMI byla relativně zbytečná. Nakonec budu zřejmě využívat kvalitativně horší D-SUB (VGA) výstup z PC.
... dokud si nekoupím pořádnou televizi
Tiskni Sdílej:
To by bylo fajn, ale jde tam dosat Linux bez nějakých modifikací HW? Nějak jsem teď nesledoval dění.Na stránkách projektu tvrdí, že to jde i bez otevření.
Navíc bych chtěl něco s DVI (HDMI), když už mám tu LCD TV.To je fakt. Ale zase za ty peníze je to fajn základ pro experimenty.
Pořídil bych něco jako KISS.To nechápu ...