V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Po instalaci Fedory 9 jsem objevil zajímavý problém, který jsem poznal již na Fedoře 8. Jedná se o zprovoznění OpenGL na grafické kartě ATI Mobility M6 LY. Ze zvyku, který jsem si vytvořil u Fedory 8, jsem tedy problém řešil tak, že jsem odstranil balíčky xorg-x11-drivers a xorg-x11-drv-ati a v domění, že vše bude fungovat, jsem restratoval X server a čekal. Nic se nestalo. X server nenaběhl a tak jsem byl nucen vše vrátit do původního stavu a přemýšlet, kudy jít dál.
Na internetu jako vždy - spousta lidí se stejným problémem, ale žádné řešení. Provedl jsem mnoho pokusů a pak mě napadlo vyzkoušet downgrade na X server z Fedory 8. Zaměřil jsem se tedy na co nejefektivnější řešení downgrade a našel jsem stránku, podle které jsem vytvořil toto řešení.
V podstatě se jedná o jednoduchý script a pár doplňků
#!/bin/sh
# prvni faze - stahnuti souboru repozitare pro fedoru8 a odebrani souboru X-Serveru
wget http://www.linux-ati-drivers.homecall.co.uk/fedora8.repo -O /etc/yum.repos.d/fedora8.repo
yum remove xorg-x11-server-Xorg xorg-x11-server-common libsynaptics synaptics xorg-x11-drv-ati xorg-x11-drivers
rpm -e --nodeps --allmatches mesa-libGL mesa-libGLU mesa-libGL-devel mesa-libGLU-devel glx-utils
# druha faze - pridani exclude podminky do repozitaru pro fedoru 9(proste se X-Server nebude aktualizvoat)
perl -i -pe "s/(\[.*\])/\1\nexclude=xorg* linuxwacom* rhpxl* mesa* libsynaptics synaptics/" /etc/yum.repos.d/fedora.repo
perl -i -pe "s/(\[.*\])/\1\nexclude=xorg* linuxwacom* rhpxl* mesa* libsynaptics synaptics/" /etc/yum.repos.d/fedora-updates.repo
# treti faze - instalace X-Serveru z fedory 8
yum clean all
yum groupinstall "X Window System"
yum install mesa-libGL mesa-libGLU mesa-libGL-devel system-config-display system-config-keyboard firstboot libsynaptics synaptics
#!/bin/sh
rpm -e xorg-x11-drivers xorg-x11-drv-ati
rpm -i xorg-x11-drv-ati*rpm xorg-x11-drivers*rpm
rm -rf /etc/yum.repos.d/fedora8.repo
# xorg.conf (xorg X Window System server configuration file)
# nasaveni pro ATI Mobility M6 LY
Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
Screen 0 "Default Screen" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,cz"
Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Section "Extensions"
Option "Composite" "1"
EndSection
Section "Module"
Load "ddc"
Load "dbe"
Load "v4l"
Load "extmod"
Load "type1"
Load "speedo"
Load "GLcore"
Load "freetype"
Load "glx"
Load "dri"
Load "bitmap"
Load "record"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Dell Radeon LY"
Driver "radeon"
BusID "PCI:1:0:0"
Option "May_Need_ForceBIOS" "1"
Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-81
VertRefresh 56-76
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Dell Radeon LY"
Monitor "Generic Monitor"
DefaultColorDepth 16
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864"
"1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
Modes "1280x1024" "1280x960" "1152x864"
"1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1400x1050" "1280x960" "1152x864"
"1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1400x1050" "1280x960" "1152x864"
"1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection
Section "DRI"
Mode 0666
EndSection
Tiskni
Sdílej: