Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Taky jsem kupoval IBM se 40GB diskem, výměna za větší je práce na minutu, tu 40GB mam teď v usb šuplíku na zálohy. Tedy přijde mi, že jsem udělal dobře. Paměti bych časem přidal na 1.5GB, je to pak celé pěkně svižné.
To už bych šel do toho IBM T42 (?) repas z Ameriky za 25k ... o dost větší užitná hodnota.
Přesně tak, líbí se mi s sebou tahat vlastní "úřad".
Šel bych do něčeho, co vydrží, ať nemusí řešit za půl roku rzovrzané panty apod. Tedy IBM. Neboli pokud nechcete riskovat za dva tři roky další hledání, tak bych neváhal.
Osobně bych byl pro ryzí linux. Ovšem nevíte, co bude vše potřeba za soft, zda vše pojede pod linuxem. když jsem slídil na MIT, tak tam měli doporučené Apply a nějaké Delly s woknama, linux nic. Určitě použije noťas na zpracovávání laborek, případně programování, sosání okopírovaných přednášek apod. O sosání z kolejní sítě tu snad nepochybuje nikdo
Stejně si snad synátor udělá s vybavením noťasu, co bude chtít, ne? Takže je to už na něm?
Nezapomeňte na kvalitní batoh, nepromokavý a slušně velký, jeho zásluhou bude moci noťas sloužit slušně dlouho, vydržet. Případně neopren, ať ho má v čem větším převážet, cestou domů a tak.
Na zápisky, poznámky, mi noťas moc vhodný nepřijde. Možná v kombinaci s dobrým digitálním foťákem, pro zachycení schémat nebo popsaných tabulí. Je toho moc ... ale je pravda, že je ve skriptech by toho měl najít dost. Je na mladém, jak si to zařídí, poznámky a tak. Jako vyjukanej na matalýze jsem vždy popsal tak 4 A4. I z toho se bude učit.
Prej se FEL přestěhoval z Pětatřicátníků na Zelený trojúhelník?
Fakt se bavíme o linuxu při takovémhle nárůstu potřeby výkonu?
Z her teď občas jen poškádlím glest, je to tak na hranici hratelnosti (Celer1500MHz/1.5GB RAM), jinak si nestěžuju.
Časté používání - mám teď jen noťas a zatím drží, 15 měsíců.
Má-li mít syn notebook co k čemu a píše jako prase, stejně jako já (taky mám papíry na nepsavost ), pak jedině notebook z bussines řady, tj řady nc nebo nx, které mají konektor na cestovní baterii, který si bude brát sebou na přednášky (se znalostí TeX nebo LyX potom bude stíhat poznáky stejně rychle jako rukou).
Doporučoval bych kupříkladu HP nx7400 který má sice jen celeron, ale posledních pár let mají celerony také vcelku slušný power management. Výkonově na psaní zcela stačí, jediné co trvá déle je start, ale stějně by byl jen uspávaný do paměti.
Pro celodenní sezení na přednáškách potom dokoupit 8 nebo 12ti článkovou baterii, přítulkyně má s 8 článkovou a starším Centrinem nc6120 výdrž cca 5-7 hodin s wifi, Já s turionem X2 na nx6325 s přídavnou 12tičlánkovou při použití wifi cca 6-11 hodin (dle podsvícení a aktivity (dvě jádra při 3 minutové kompilaci vcelku žerou - cca 9-12 bez WiFi s pouhým psaním). Výhodou té 12tičlánkové je druhý zdroj v ceně, tj jeden mám doma a druhý nosím v baťohu do práce, do školy.. a tak vůbec sebou. Pokud by celeron nestačil, pak CoreDuo v nx7300, které ale stojí cca 20 tisíc.
Důležité je také koupit pořádný baťoh, dobré zkušenosti máme s Dicotou (i když je to opět drahá záležitost - 2-4 tisíce).
Při slušném zacházení vydrží notebook dlouho, problémy ve škole s používáním notebooku při hodinách jsem měl jen do té doby, než jsem vyučujícím ukázal výstup (TeX sází fakt pěkně ). Od té doby žádný problém. (Pravda jsem dálkař).
Hodně štěstí při výběru a hlavně neštětřit na konto kvality, radši na konto výkonu.
Tiskni
Sdílej: