Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Hlavní problém je pro nás jaký systém a to je vlastně důvod proč jsem se tu rozepsal. Stačí na Plzeňském FELu pro prváka linux nebo to udělat jako dualboot s XP nebo pro věci only windows dát XP do Virualboxu? Uvítám komentáře studentů této nebo podobné školy, protože opravdu nemám šajn jak to na VŠ vypadá.
Nakonec drobný joke: Ráno mi kluk vrazil pár věcí k placení z účtu a abych nezůstal nic dlužný své pracně budované pověsti rejpala pronesl jsem asi toto: No hochu co tak hodláš celý den dělat? Nemáš chuť se zeptat v nemocnici kolik platí za litr krve a hned jim tam nějakou nechat? Odpovědi se směju celý den, hezky jsem si naběhl. S kamenným ksichtem prohlásil: to se hned zeptám jestli berou i sperma, když budu mít levačku napíchlou aby pravačka nezahálela. No má být rošták po kom.
Tiskni
Sdílej:
Taky jsem kupoval IBM se 40GB diskem, výměna za větší je práce na minutu, tu 40GB mam teď v usb šuplíku na zálohy. Tedy přijde mi, že jsem udělal dobře. Paměti bych časem přidal na 1.5GB, je to pak celé pěkně svižné.
To už bych šel do toho IBM T42 (?) repas z Ameriky za 25k ... o dost větší užitná hodnota.
Přesně tak, líbí se mi s sebou tahat vlastní "úřad".
Šel bych do něčeho, co vydrží, ať nemusí řešit za půl roku rzovrzané panty apod. Tedy IBM. Neboli pokud nechcete riskovat za dva tři roky další hledání, tak bych neváhal.
Osobně bych byl pro ryzí linux. Ovšem nevíte, co bude vše potřeba za soft, zda vše pojede pod linuxem. když jsem slídil na MIT, tak tam měli doporučené Apply a nějaké Delly s woknama, linux nic. Určitě použije noťas na zpracovávání laborek, případně programování, sosání okopírovaných přednášek apod. O sosání z kolejní sítě tu snad nepochybuje nikdo
Stejně si snad synátor udělá s vybavením noťasu, co bude chtít, ne? Takže je to už na něm?
Nezapomeňte na kvalitní batoh, nepromokavý a slušně velký, jeho zásluhou bude moci noťas sloužit slušně dlouho, vydržet. Případně neopren, ať ho má v čem větším převážet, cestou domů a tak.
Na zápisky, poznámky, mi noťas moc vhodný nepřijde. Možná v kombinaci s dobrým digitálním foťákem, pro zachycení schémat nebo popsaných tabulí. Je toho moc ... ale je pravda, že je ve skriptech by toho měl najít dost. Je na mladém, jak si to zařídí, poznámky a tak. Jako vyjukanej na matalýze jsem vždy popsal tak 4 A4. I z toho se bude učit.
Prej se FEL přestěhoval z Pětatřicátníků na Zelený trojúhelník?
Fakt se bavíme o linuxu při takovémhle nárůstu potřeby výkonu?
Z her teď občas jen poškádlím glest, je to tak na hranici hratelnosti (Celer1500MHz/1.5GB RAM), jinak si nestěžuju.
Časté používání - mám teď jen noťas a zatím drží, 15 měsíců.
Má-li mít syn notebook co k čemu a píše jako prase, stejně jako já (taky mám papíry na nepsavost ), pak jedině notebook z bussines řady, tj řady nc nebo nx, které mají konektor na cestovní baterii, který si bude brát sebou na přednášky (se znalostí TeX nebo LyX potom bude stíhat poznáky stejně rychle jako rukou).
Doporučoval bych kupříkladu HP nx7400 který má sice jen celeron, ale posledních pár let mají celerony také vcelku slušný power management. Výkonově na psaní zcela stačí, jediné co trvá déle je start, ale stějně by byl jen uspávaný do paměti.
Pro celodenní sezení na přednáškách potom dokoupit 8 nebo 12ti článkovou baterii, přítulkyně má s 8 článkovou a starším Centrinem nc6120 výdrž cca 5-7 hodin s wifi, Já s turionem X2 na nx6325 s přídavnou 12tičlánkovou při použití wifi cca 6-11 hodin (dle podsvícení a aktivity (dvě jádra při 3 minutové kompilaci vcelku žerou - cca 9-12 bez WiFi s pouhým psaním). Výhodou té 12tičlánkové je druhý zdroj v ceně, tj jeden mám doma a druhý nosím v baťohu do práce, do školy.. a tak vůbec sebou. Pokud by celeron nestačil, pak CoreDuo v nx7300, které ale stojí cca 20 tisíc.
Důležité je také koupit pořádný baťoh, dobré zkušenosti máme s Dicotou (i když je to opět drahá záležitost - 2-4 tisíce).
Při slušném zacházení vydrží notebook dlouho, problémy ve škole s používáním notebooku při hodinách jsem měl jen do té doby, než jsem vyučujícím ukázal výstup (TeX sází fakt pěkně ). Od té doby žádný problém. (Pravda jsem dálkař).
Hodně štěstí při výběru a hlavně neštětřit na konto kvality, radši na konto výkonu.