V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
To je to co mne vlastně zarazilo, protože já tomu prostě nevěřím. Kolikrát jsem něco hledal a jenom díky špatně zadanému slovu, stačí překlep, mi tam naskočily docela zajímavé např. obrázky. Rozumím tomu, že když jsou "špatné stránky" nějak označené a hlásí to prohlížeči tak je možná nezobrazí když je to tak nastavené ale určitě na to není moc spolehnutí.
Celou dobu pořadu chytali sms a na otázku " myslíte, že jste schopni zablokovat dětem nevhodný obsah" odpovědělo 20% posluchačů Ano a mě to připadá podezřelé, protože já si tedy tak jistý nejsem. Děti už jsou dospělé a nikdy jsem to nezkoušel ale prostě se přiznám: buď jsem patlal a umím houby nebo se po naší vlasti motá hodně lidí zblblých reklamou a podobnými pořady v našich mediích.
Tak jsem si vylil srdíčko a je mi lépe. Nic nebylo míněno jako pomluva jedné společnosti, počítám že linux je na tom stejně. Celé je to o tom jak ve školách kde by sítě měli spravovat odborníci se najde všelicos a domácí useři kteří běhají s ovladači grafiky do servisu tomu už tolik rozumí. Frčím na kulečník, takže jestli se pletu a to blokování funguje tak se moc nerozčilte a mějte se fajn.
Tiskni
Sdílej: