Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
To je to co mne vlastně zarazilo, protože já tomu prostě nevěřím. Kolikrát jsem něco hledal a jenom díky špatně zadanému slovu, stačí překlep, mi tam naskočily docela zajímavé např. obrázky. Rozumím tomu, že když jsou "špatné stránky" nějak označené a hlásí to prohlížeči tak je možná nezobrazí když je to tak nastavené ale určitě na to není moc spolehnutí.
Celou dobu pořadu chytali sms a na otázku " myslíte, že jste schopni zablokovat dětem nevhodný obsah" odpovědělo 20% posluchačů Ano a mě to připadá podezřelé, protože já si tedy tak jistý nejsem. Děti už jsou dospělé a nikdy jsem to nezkoušel ale prostě se přiznám: buď jsem patlal a umím houby nebo se po naší vlasti motá hodně lidí zblblých reklamou a podobnými pořady v našich mediích.
Tak jsem si vylil srdíčko a je mi lépe. Nic nebylo míněno jako pomluva jedné společnosti, počítám že linux je na tom stejně. Celé je to o tom jak ve školách kde by sítě měli spravovat odborníci se najde všelicos a domácí useři kteří běhají s ovladači grafiky do servisu tomu už tolik rozumí. Frčím na kulečník, takže jestli se pletu a to blokování funguje tak se moc nerozčilte a mějte se fajn.
Tiskni
Sdílej: