Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Jeden můj kamarád má rozbitý display na notebooku, našel někde menší a jako tradiční český kutil ho tam nacpal. Světe div se ale pasují nu konektory a dokonce to funguje. Původně obíhal servisy ale všude se na něj vytasili s cenou za kterou by měl nový, nakonec to vyřešil takto.
Hledal jsem po netu jestli je nějaká možnost koupit jenom tu placku a našel tohle. Dokonce by se našla i ta visa karta ale pořád tomu nějak nevěřím, thaiwan je nějak moc daleko :-). Chci se optat jestli se tu nenajde někdo kdo má s podobnými trasakcemi zkušenost a jakou, vlastně jak ten systém funguje. Případně jestli se nedá sehnat někde blíž, trajdáme po Evropě neměl by to být problém.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
Tak máme silvestra....
a vypadá to, že buď mi něco uteklo nebo někteří slaví od rána. to jsou věci