Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Včera se zadařilo a to dokonce trošku omylem, ale jak píše klasik náhoda přeje připraveným. Stáhl jsem pro kamaráda SUSE 10.3 a protože se už jednou povedla taková drobná ostuda a dal jsem mu DVD které v polovině instalace zkolabovalo raději jsem je nechal ověřit a pro jistotu spustil instalaci když už mám ty dva oddíly prázdné. Mám normálně mandrivu 2008 a chodí jak hodinky tak jsem pořádně četl když se dělí disky abych si něco nepochroumal a najednou koukám jedna z voleb u formátování disku byla cryptovat oddíl. Pak už to šlo jak po másle, naklikat šifrování, nějaké heslo a ono to fungovalo.
Když to umí Suse tak musí Mandriva taky a ono opravdu, trošku jsem přesunul data abych měl oddíl prázdný a tu volbu jsem v control centru ve správě disků našel taky. Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst. Nejspíš to bude tím, že v Suse tam byl /home který potřebuje připojit a v Mandrivě mám houmík normální a zašifrovaný disk který je navíc.
Zase se mi něco povedlo, nic jsem nerozbil a mám z toho radost. Jestli to někomu připadá triviální má samozřejmě pravdu ale doma si se mnou nikdo o linuxu nepovídá, kamarádi někam odjeli a potřeboval jsem se někomu svěřit.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak. Zrovna jsem to chtěl napsat. Cryptování a podobné patvary mně trhají uši. (A za jejich používání bych proto zase uši trhal já. )
Nesmutněte. Jak vidíte, alespoň na některých z nás to pozitivní následky zanechalo. Vidíte tedy, že vaše snaha není tak úplně marná.
Takže nemá smysl šifrovat ani disk. Nic moc nelegálního stejně nedělám.Zakrytí nelegální činnosti není zdaleka jediným důvodem pro šifrování.
Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst.Pokud je to stejné jako ve verzi 10.2, tak se openSUSE zachová stejně jako Mandriva, ovšem po poněkud delším čase (minuta?).
A ještě horší to je s hardwarovými prostředky. Svůj názor jsem na to už psal v jednom komentáři pod (mimochodem pěkným) článkem na Root.cz.