Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Včera se zadařilo a to dokonce trošku omylem, ale jak píše klasik náhoda přeje připraveným. Stáhl jsem pro kamaráda SUSE 10.3 a protože se už jednou povedla taková drobná ostuda a dal jsem mu DVD které v polovině instalace zkolabovalo raději jsem je nechal ověřit a pro jistotu spustil instalaci když už mám ty dva oddíly prázdné. Mám normálně mandrivu 2008 a chodí jak hodinky tak jsem pořádně četl když se dělí disky abych si něco nepochroumal a najednou koukám jedna z voleb u formátování disku byla cryptovat oddíl. Pak už to šlo jak po másle, naklikat šifrování, nějaké heslo a ono to fungovalo.
Když to umí Suse tak musí Mandriva taky a ono opravdu, trošku jsem přesunul data abych měl oddíl prázdný a tu volbu jsem v control centru ve správě disků našel taky. Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst. Nejspíš to bude tím, že v Suse tam byl /home který potřebuje připojit a v Mandrivě mám houmík normální a zašifrovaný disk který je navíc.
Zase se mi něco povedlo, nic jsem nerozbil a mám z toho radost. Jestli to někomu připadá triviální má samozřejmě pravdu ale doma si se mnou nikdo o linuxu nepovídá, kamarádi někam odjeli a potřeboval jsem se někomu svěřit.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak. Zrovna jsem to chtěl napsat. Cryptování a podobné patvary mně trhají uši. (A za jejich používání bych proto zase uši trhal já. )
Nesmutněte. Jak vidíte, alespoň na některých z nás to pozitivní následky zanechalo. Vidíte tedy, že vaše snaha není tak úplně marná.
Takže nemá smysl šifrovat ani disk. Nic moc nelegálního stejně nedělám.Zakrytí nelegální činnosti není zdaleka jediným důvodem pro šifrování.
Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst.Pokud je to stejné jako ve verzi 10.2, tak se openSUSE zachová stejně jako Mandriva, ovšem po poněkud delším čase (minuta?).
A ještě horší to je s hardwarovými prostředky. Svůj názor jsem na to už psal v jednom komentáři pod (mimochodem pěkným) článkem na Root.cz.