V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Včera se zadařilo a to dokonce trošku omylem, ale jak píše klasik náhoda přeje připraveným. Stáhl jsem pro kamaráda SUSE 10.3 a protože se už jednou povedla taková drobná ostuda a dal jsem mu DVD které v polovině instalace zkolabovalo raději jsem je nechal ověřit a pro jistotu spustil instalaci když už mám ty dva oddíly prázdné. Mám normálně mandrivu 2008 a chodí jak hodinky tak jsem pořádně četl když se dělí disky abych si něco nepochroumal a najednou koukám jedna z voleb u formátování disku byla cryptovat oddíl. Pak už to šlo jak po másle, naklikat šifrování, nějaké heslo a ono to fungovalo.
Když to umí Suse tak musí Mandriva taky a ono opravdu, trošku jsem přesunul data abych měl oddíl prázdný a tu volbu jsem v control centru ve správě disků našel taky. Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst. Nejspíš to bude tím, že v Suse tam byl /home který potřebuje připojit a v Mandrivě mám houmík normální a zašifrovaný disk který je navíc.
Zase se mi něco povedlo, nic jsem nerozbil a mám z toho radost. Jestli to někomu připadá triviální má samozřejmě pravdu ale doma si se mnou nikdo o linuxu nepovídá, kamarádi někam odjeli a potřeboval jsem se někomu svěřit.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak. Zrovna jsem to chtěl napsat. Cryptování a podobné patvary mně trhají uši. (A za jejich používání bych proto zase uši trhal já. )
Nesmutněte. Jak vidíte, alespoň na některých z nás to pozitivní následky zanechalo. Vidíte tedy, že vaše snaha není tak úplně marná.
Takže nemá smysl šifrovat ani disk. Nic moc nelegálního stejně nedělám.Zakrytí nelegální činnosti není zdaleka jediným důvodem pro šifrování.
Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst.Pokud je to stejné jako ve verzi 10.2, tak se openSUSE zachová stejně jako Mandriva, ovšem po poněkud delším čase (minuta?).
A ještě horší to je s hardwarovými prostředky. Svůj názor jsem na to už psal v jednom komentáři pod (mimochodem pěkným) článkem na Root.cz.