Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Včera se zadařilo a to dokonce trošku omylem, ale jak píše klasik náhoda přeje připraveným. Stáhl jsem pro kamaráda SUSE 10.3 a protože se už jednou povedla taková drobná ostuda a dal jsem mu DVD které v polovině instalace zkolabovalo raději jsem je nechal ověřit a pro jistotu spustil instalaci když už mám ty dva oddíly prázdné. Mám normálně mandrivu 2008 a chodí jak hodinky tak jsem pořádně četl když se dělí disky abych si něco nepochroumal a najednou koukám jedna z voleb u formátování disku byla cryptovat oddíl. Pak už to šlo jak po másle, naklikat šifrování, nějaké heslo a ono to fungovalo.
Když to umí Suse tak musí Mandriva taky a ono opravdu, trošku jsem přesunul data abych měl oddíl prázdný a tu volbu jsem v control centru ve správě disků našel taky. Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst. Nejspíš to bude tím, že v Suse tam byl /home který potřebuje připojit a v Mandrivě mám houmík normální a zašifrovaný disk který je navíc.
Zase se mi něco povedlo, nic jsem nerozbil a mám z toho radost. Jestli to někomu připadá triviální má samozřejmě pravdu ale doma si se mnou nikdo o linuxu nepovídá, kamarádi někam odjeli a potřeboval jsem se někomu svěřit.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak. Zrovna jsem to chtěl napsat. Cryptování a podobné patvary mně trhají uši. (A za jejich používání bych proto zase uši trhal já. )
Nesmutněte. Jak vidíte, alespoň na některých z nás to pozitivní následky zanechalo. Vidíte tedy, že vaše snaha není tak úplně marná.
Takže nemá smysl šifrovat ani disk. Nic moc nelegálního stejně nedělám.Zakrytí nelegální činnosti není zdaleka jediným důvodem pro šifrování.
Jediný rozdíl je, že suse se zastaví a dokud nedostane heslo tak se nehne a Mandriva to přejde za 5 vteřin a potom zkrátka nejdou data z toho kousku číst.Pokud je to stejné jako ve verzi 10.2, tak se openSUSE zachová stejně jako Mandriva, ovšem po poněkud delším čase (minuta?).
A ještě horší to je s hardwarovými prostředky. Svůj názor jsem na to už psal v jednom komentáři pod (mimochodem pěkným) článkem na Root.cz.